Փաշինյանի փաստաթղթերի հարցը լուծեցին. դատական նիստը հետաձգվեց
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանի վերաքննիչ բողոքի քննարկումը «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում հետաձգվեց:
Հիշեցնենք, որ նիստն ընդմիջվել էր մի քանի ժամով. Փաշինյանը միջնորդություն էր ներկայացրել դատավոր Եվա Դարբինյանին` նշելով, որ իրեն թույլ չեն տվել դահլիճ բերել դատավարության համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը: Դատավորը բավարարեց միջնորդությունը, սակայն Փաշինյանին, այնուամենայնիվ, թույլ չտվեցին խցից վերցնել փաստաթղթերն ու նամակները, քանի որ, «Արթիկ» ՔԿՀ-ի պետի տեղակալ Աղասի Խաչատրյանի խոսքով, դրանցից ոչ բոլորն են վերաբերում գործին:
Թղթային քաշքշուկներից հետո փաստաբանները միջնորդեցին դատավորին նիստը հետաձգել երկու օրով: Միջնորդությունը հիմնավորվեց նախ` նրանով, որ իրենք պետք է ուսումնասիրեն պաշտպանյալի բոլոր փաստաթղթերն ու նամակները, քանի որ մինչ այդ չունեին այդ հնարավորութունը: Բացի դրանից, աշխատանքային օրն արդեն մոտենում էր ավարտին, իսկ, փաստաբանների խոսքով, այսօր վերջնաժամկետն է` Փաշինյանի փոստաթղթերը հանձնելու Եվրոդատարան:
Դատավորը բավարարեց միջնորդությունը, սակայն հաջորդ դատական նիստի օրը դեռևս չնշանակվեց:
Նշենք նաև, որ Նիկոլ Փաշինյանի` գործին առնչվող փաստաթղթերը հանձնվեցին փաստաբաններին, իսկ «Հայկական ժամանակին» և իրավապաշտպաններին ուղղված նամակներն ու դիմումները գրանցվեցին մատյանում` դրանք հասցեատերերին ուղարկելու համար:
Հիշեցնենք, որ դատարանում քննվում է Փաշինյանի պահանջը` բեկանել 2010-ի նոյեմբերի 19-ին Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Սուրեն Մնոյանի կայացրած որոշումը: Վերջինս հրաժարվել էր անվավեր ճանաչել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ պետ Տիգրան Նավասարդյանի` 2010-ի մայիսի 25-ի հայտնի որոշումը, որով վերջինս, հաշվարկելով Նիկոլ Փաշինյանի ազատազրկման ժամկետը, շուրջ 5 ամսով ավելացրել էր այն` սահմանելով 3 տարի 10 ամիս 29 օր:

Haykakan Jamanak ("Armenian Times") chief editor, imprisoned opposition journalist Nikol Pashinyan's hearing at the Artik penal institution was postponed.
Recall, yesterday's session was in recess for a few hours. Pashinyan had made a motion to Judge Eva Darbinyan, noting that he had not been allowed to bring the necessary documents with him (which were in his prison cell). The judge granted his request to retrieve his documents; however, in the end, he was not permitted from retrieving his documents and letters, since, according to Artik deputy chief Aghasi Khachatryan, not all of those documents are related to the case.
After all the kerfuffle surrounding Pashinyan's documents, the attorneys made a motion to delay the session by two days.
The grounds for the motion was that they had to examine all the documents and letters of the defense, an opportunity they hadn't had previously. Moreover, it was reaching the end of the business day, and, according to the attorneys, yesterday was the deadline for Pashinyan's documents to be submitted to the European court.
The judge granted the motion, but did not designate the next court date.
Note as well that Pashinyan's documents were handed over to the attorneys, while the letters and appeals to Haykakan Jamanak and human rights defenders were recorded in the registry, to send to the addressees.
As previously reported, Pashinyan was appealing to overturn a Nov. 19, 2010 ruling in the Aragatsotn Court of First Instance by Judge Suren Mnoyan, who had refused to annul Nubarashen penitentiary chief Tigran Navasardyan’s May 25, 2010 decision, in which he, calculating Nikol Pashinyan’s prison term, added about 5 months, setting it at 3 years, 10 months and 29 days.