Գյուլը աջակցություն կխնդրի Սերժ Սարգսյանից
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլը մտադիր է նամակ ուղղել իր հայ գործընկեր Սերժ Սարգսյանին, որի միջոցով նա կխնդրի Հայաստանի ղեկավարին սատարել ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին հավակնող Թուրքիայի թեկնածուին:  Habertürk-ի փոխանցմամբ` նամակը անձամբ Սարգսյանին կփոխանցի  ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի թեկնածու Էրսին Էրչինին:
Էրչինը, որը պաշտոնական այցով Հայաստանում կլինի 2011-ի մարտին, հայտարարել է, որ Գյուլի նամակը «բարի կամքի դրսևորում է Հայաստանի նկատմամբ»: «Ես մեկնում եմ այնտեղ Գյուլի հատուկ ներկայացուցչի կարգավիճակում»: Սարգսյանին ուղղված մեր նախագահի նամակի բովանդակությունը կայանում է նրանում, որ ԵԱՀԿ գործունեության շրջանակներում Թուրքիան պատրաստվում է չեզոք դիրքորոշում գրավել, և որ ոչ մի գլխավոր քարտուղար չի կարող այնքան չեզոք լինել, որքան մերը»:
Նշենք, որ, Էրչինից բացի, ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին է հավակնում ևս 3 թեկնածու: Թեկնածուների թվում են ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի  նախագահ Ժոաո Սոարեշը, Ավստրիայի նախկին ԱԳ նախարար Ուրսուլա Պլասնիկը և Կոսովոյում ՄԱԿ-ի նախկին ներկայացուցիչ, իտալացի Լամբերտո Զաները:
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ նախագահն ընտրվում է կոնսենսուսի արդյունքում` բոլոր անդամ պետությունների համաձայնությամբ:

Президент Турции попросит поддержки у Сержа Саргсяна
Президент Турции Абдулла Гюль намерен написать письмо своему армянскому коллеге Сержу Саргсяну, в котором попросит поддержать кандидата от Турции на пост генсека ОБСЕ. Как сообщает АПА со ссылкой на "Habertürk", письмо Саргсяну предаст лично кандидат на пост генсека ОБСЕ, посол Эрсин Эрчин.
Эрчин, визит которого в Армению ожидается в марте, заявил, что письмо Гюля "это жест доброй воли по отношению к Армении". "Я отправлюсь туда в качестве спецпредставителя Гюля. Мессидж нашего президента Саргсяну будет состоять в том, что Турция будет придерживаться нейтралитета в деятельности в ОБСЕ, и что ни один генсек не может быть столь же нейтрален как наш".
Отметим, что, помимо Э.Эрчина, на пост генсека ОБСЕ претендуют еще 3 кандидата. Это председатель Парламентской Ассамблеи ОБСЕ Жоао Соареш, бывший министр иностранных дел Австрии Урсула Плассник и бывший спецпредставитель ООН по Косово, итальянец Ламберто Заннер.