Հայաստանը չի սատարելու Թուրքիայի թեկնածուին
Հայաստանը չի սատարելու ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին հավակնող Թուրքիայի թեկնածուին: Այս մասին լրատվամիջոցներին հայտնել է Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ Habertürk-ը հայտնել էր այն մասին, որ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլը մտադիր է նամակ ուղղել Սերժ Սարգսյանին, որի միջոցով խնդրում է Հայաստանի ղեկավարին սատարել ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին հավակնող Թուրքիայի թեկնածուին: Պարբերականի փոխանցմամբ` նամակը անձամբ Սարգսյանին կփոխանցի ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի թեկնածու Էրսին Էրչինը:
Էրչինը, որը պաշտոնական այցով Հայաստանում կլինի 2011-ի մարտին, հայտարարել է, որ Գյուլի նամակը «բարի կամքի դրսևորում է Հայաստանի նկատմամբ»:
Նշենք, որ, Էրչինից բացի, ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին է հավակնում ևս 3 թեկնածու: Թեկնածուների թվում են ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի  նախագահ Ժոաո Սոարեշը, Ավստրիայի նախկին ԱԳ նախարար Ուրսուլա Պլասնիկը և Կոսովոյում ՄԱԿ-ի նախկին ներկայացուցիչ, իտալացի Լամբերտո Զաները:

Armenia will not be supporting Turkey's candidate for the OSCE Secretary General position, said Armenian Ministry of Foreign Affairs press spokesperson Tigran Balayan.
Recall, Habertürk yesterday published a story in which it said Turkish President Abdullah Gul intends to send a letter to Armenian President Serzh Sargsyan, asking the Armenian leader to endorse Turkish diplomat Ersin Ercin's candidacy in the upcoming elections of the OSCE Secretary General. The letter is to be handed to Sargsyan by Ercin himself during his official visit to Armenia in Mar. 2011.
Ambassador Ercin believes his visit to Yerevan will remove psychological barriers between the countries.“I will represent an international organization rather than a separate country. If I were Armenian or Greek, I would support the Turkish representative.”
The three other candidates for the OSCE Secretary General post are OSCE PA President Joao Soares, Austria’s former foreign minister Ursula Plassnik and UN special representative for Kosovo Lamberto Zannier (Italy).