Ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոնի կազմակերպիչը չի պատրաստվում լքել Հայաստանը
Կովկասյան խաղաղապահ նախաձեռնությունների կենտրոնի ղեկավար Գեորգի Վանյանը հերքել է այն լուրերը, համաձայն որոնց Հայաստանում ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոնի կազմակերպման առիթով իր վերաբերյալ հնչող սպառնալիքների արդյունքում նա ստիպված է եղել լքել երկիրը:
«Երկիրը չեմ լքել, չեմ էլ պատրաստվում դա անել: Ինչպես միշտ, ժամանակիս մեծ մասն անցկացնում եմ Հայաստանի և Վրաստանի տարբեր շրջաններում: Անգամ իմ նկատմամբ բարյացակամորեն տրամադրված մարդիկ կարծում են, որ իրավիճակն այնքան է փոխվել, որ խաղաղապահ գործունեության համար Հայաստանում ինձ համար փակ են բոլոր դռները: Ես այդպես չեմ կարծում, և շարունակում եմ աշխատել», - իրավապաշտպանի խոսքերն է փոխանցում News.az-ը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում ադրբեջանական ֆիլմերի ցուցադրության կազմակերպչի դեմ սոցիալական կայքերում և ԶԼՄ-ներում արշավ էր սկսվել: Անանուն մարդիկ հեռախոսազանգերի միջոցով Վանյանին սպառնում էին ֆիզիկական հաշվեհարդար տեսնել: Տարբեր հաստատությունների ղեկավարներ ապօրինի կերպով չեղյալ էին հայտարարում փառատոնի համար տեղի վարձակալման մասին պայմանագրերը: Facebook սոցիալական կայքում փառատոնի պաստառի տեղադրումը լուրջ քննարկումների առիթ էր դարձել: Որոշ օգտատերեր սկսեցին սպառնալ ոչ միայն փառատոնի կազմակերպչին, այլ նաև փառատոնի անցկացման գաղափարի կողմնակիցներին` նրանց ազգի դավաճաններ կնքելով:
Փառատոնին աջակցում էր Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը, որի մամուլի քարտուղարը Epress.am-ին հայտնել էր, որ Հայաստանում ադրբեջանական ֆիլմերի անցկացումը նպաստում է հանդուրժողականության տարածմանը, թույլ է տալիս ծանոթանալ այլ մշակույթի հետ և բազմակարծություն է ստեղծում:
«Վերոնշյալ կետերը շատ կարևոր արժեքներ են ցանկացած ժողովրդավարական երկրի համար: Մենք գտնում ենք, որ ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոնի անցկացումը հիանալի գաղափար է, այդ իսկ պատճառով որոշել ենք աջակցել դրա իրականացմանը», - նշել էր ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի քարտուղար Քերըն Ռոբլին:

Организатор Фестиваля азербайджанских фильмов не собирается покидать Армению
Руководитель Кавказского Центра Миротворческих Инициатив Георгий Ванян опроверг слухи о том, что из-за угроз за организацию Фестиваля азербайджанских фильмов в Армении ему пришлось уехать из страны.
«Страну не покидал и покидать не собираюсь. Как всегда, провожу часть своего времени в регионах Армении и в Грузии. Некоторые, даже доброжелательно ко мне настроенные люди считают, что обстановка настолько изменилась, что для моего миротворчества уже закрыты все двери в Армении. Я так не думаю и продолжаю работать» - передает слова правозащитника News.аз.
Напомним, что против организаторов показа азербайджанских фильмов в соцсетях и СМИ началась кампания, Ваняну анонимно угрожали физической расправой по телефону. Владельцы помещений незаконно расторгали контракты об аренде. Размещенная в социальной сети Facebook афиша фестиваля стала причиной серьезных дискуссий. Некоторые пользователи стали угрожать не только организаторам фестиваля, но и тем, кто не высказывался против его проведения, окрестив их предателями.
Фестивалю содействует посольство США в Армении, пресс-секретарь которого заявила Epress.am , что проведение фестиваля азербайджанских фильмов в Армении способствует распространению терпимости, позволяет ознакомиться с другой культурой и допускает плюрализм мнений. «Вышеотмеченные пункты являются очень важными ценностями для каждой демократической страны. Мы считаем замечательной идеей организацию фестиваля азербайджанских фильмов и поэтому решили содействовать ее осуществлению», – сказала Роблин.