«Ստեղ ռուսը դրել ա ու սղմում ա». կառավարության շենքի դիմաց կրկին բողոքում են
Այսօր ՀՀ կառավարության հերթական նիստի ժամանակ շենքի առջև հավաքվել էին ցուցարարների տարբեր խմբեր` բացօթյա առևտրի արգելքի դեմ բողոքողները, բանակում սպանված զինվորների հարազատները, տոնավաճառների աշխատակիցները և Հյուսիսային պողոտայի նախկին բնակիչները:
Կառավարության շենքի մոտ էին նաև «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննսիյանը և նույն կուսակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը, Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև մի քանի տասնյակ ոստիկաններ:
Առևտրականները տեսնելով բանակում զոհված զինվորների հարազատներին, ովքեր իրենց որդիների նկարներով կանգնած էին Կառավարության շենքի դիմաց, սկսեցին զրուցել նրանց հետ:
«Բա սրանք մարդ են, էս ինչ են արել, մենք էլ ենք մայր, բա որ վաղը մեր էրեխեքի հետ էս ձևով վարվեն: Հերիք եղավ, մեր ջահելներին են սպանում, էս հո իշխանություն չի, խուլիգանների հավաքածու ա»,- բղավում էին կանայք:
«Ոնց պիտի լինի մեր վիճակը, կոտրված մոր վիճակը, ու որդուն դաժանաբար սպանել են: Ես էստեղ եմ, որ ուրիշ զինվորի չսպանեն, իմ տղային ես այլևս չեմ կարող հետ բերել, գոնե էս մեր պայքարով սթափվեն դրանք, ու էլ մեր որդիներին չսպանեն», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Արտակ Նազարյանի մայրը` Հասմիկ Հովհաննիսյանը: Նշենք, որ պայմանագրային զինծառայող, ավագ լեյտենանտ Արտակ Նազարյանը զոհվել է հունիսի 27-ին Տավուշի մարզի թիվ 21177 զորամասում: Նախնական վարկածի համաձայն` Նազարյանը ինքնասպանություն էր գործել:
Տոնավաճառների աշխատակիցներն էլ մեզ հետ զրույցում բողոքում էին, որ իրենց թիվը քիչ է. նրանց կարծիքով` պետք է բոլորը դուրս գան փողոց:
«Տեսնում եք Եգիպտոսի ժողովուրդն ինչ ա անում, դուրս եկան փողոց ու իշխանափոխություն արեցին: Մեր ժողովուրդը մինչև սպայկա չլինի, ոչ մի բանի չի հասնի»,- ասում էին առևտրականները:
«Ի՞նչ արեցին որ Եգիպտոսում. 7 միլիոն ժողովրդից (Եգիպտոսի բնակչությունը 80 միլիոն է – Epress.am) 1 միլիոնը դուրս եկավ, բայց հաղթեցին, որովհետև Ամերիկան էր ուզում: Ստեղ ռուսը չի թողնում, դրել ա ու սխմում ա: Բայց քիչ մնաց, սենց հո չի շարունակվելու»,- ասում էր մեկ այլ առևտրական:
Իրենց տներից զրկված Հյուսիսային պողոտայի նախկին բնակիչներն էլ բողոքում էին իրենց նկատմամբ իրականացված ապօրինությունների դեմ:
«Սերժ Սարգսյանը, Ռոբերտ Քոչարյան հանցագործները պիտի զրկվեին իրենց տներից, ավազակներ: Իջի, այ վարչապետ, ինչի չես իջնում, իջի տես ինչ վիճակում ենք», - բղավում էին նրանք:
Բացօթյա առևտուր իրականացնողները Epress.am-ին հայտնել են, որ իրենց հաջորդ ակցիան լինելու է վաղը:
«Մենք վաղը հավաքվելու ենք ու գնանք հանրահավաքի, ժամը հինգին գնում ենք հանրահավաքի»,- ասել են առևտրականները:
Հիշեցնենք, որ վաղը, ժամը` 17:00-ին, Հայ Ազգային Կոնգրեսը հանրահավաք է հրավիրել Մատենադարանի հարակից տարածքում:

Матери солдат, торговцы и др. «Что делают в Египте, а нас русские поставили и жмут»
Во время очередного заседания кабинета министров Армении перед зданием правительства в центре Еревана собрались протестующие против запрета на уличную торговлю, родители убитых в армии солдат, работники столичных рынков и бывшие жители Северного проспекта.
Здесь же были председатель и депутат от партии «Наследие» Раффи Ованисян и Анаит Бахшян, представители Армянского национального конгресса, а также несколько десятков полицейских.
Через некоторое время торговцы стали беседовать с родителями скончавшихся солдат, стоящими с портретами своих сыновей. «Разве это люди? Что они натворили... мы тоже матери, а если завтра так же поступят и с нашими детьми. Хватит уже убивать наших молодых ребят. Это не власть - это сборище хулиганов», - кричали женщины.
«Каково нам? Каково сломленной матери, сын которой жестоко убит. Я здесь, чтобы не убили других. Мне не вернуть своего сына, пусть хоть они опомнятся и больше не убивают наших сыновей», - обратилась к журналисту мать убитого в армии Артака Назаряна, Асмик Назарян.
Отметим, что солдат срочной службы, старший лейтенант Артак Назарян скончался 27 июня в воинской части на территории Тавушской области. Согласно официальной версии, Назарян покончил жизнь самоубийством.
А работники местных ярмарок сетовали на небольшое число участников акции. По их мнению, «на улицу должны выйти все». «Видите, что делает народ Египта: вышли на улицу и сменили власть. Нам ничего не достичь, пока народ не сплотится», - говорили в рядах торговцы.
«А что сделали в Египте? Из 7-миллионого народа (население Египта составляет 80 млн. – ред.) вышел 1 миллион, но победили, потому что этого хотела Америка. Здесь русские не дают, поставили нас и жмут. Но ждать недолго, это же не может продолжаться», - сказал один из торговцев.
Бывшие жильцы Северного проспекта, насильно лишившиеся своих домов во имя современного строительства, в свою очередь, протестовали против беззаконния. «Своих домов должны были лишить преступники Серж Саргсян и Роберт Кочарян, разбойники. Спускайся ты, премьер, почему не спускаешься? Спустись и посмотри, в каком мы состоянии», - скандировали они.
Протестующие против запрета на уличную торговлю сообщили, что следующая их акция состоится завтра. «Завтра мы соберемся и пойдем на митинг. Мы пойдем на митинг в пять часов».
Напомним, что завтра, в 17:00, на терриитории, прилегающей к хранилищу древних рукописей Матенадарану, состоится митинг оппозиционного Армянского национального конгресса.