Փաշինյանի իրավունքները բանտում կոպտորեն խախտվում են. հաշվետվություն
ՀՀ արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդների խմբի նախագահ Արթուր Սաքունցը և խմբի անդամ Էդմոն Մարուքյանն այսօր լրագրողներին ներկայացրել են ՀՀ արդարադատության նախարարին ուղղված հրատապ հաշվետվությունը:
Այս հաշվետվությունը նվիրված է «Արթիկ» ՔԿՀ-ում պահվող քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանի արտաքին աշխարհի հետ շփման, նամակագրության  և ՔԿՀ վարչակազմի միջոցով դիմումների ներկայացման իրավունքի իրացմանը:
Նիկոլ Փաշինյանի նամակագրության և դիմումների հետ կապված  խնդիրներն ուսումնասիրելուց հետո դիտորդական խմբի անդմաները եկել է այն եզրակացության, որ նրա վերոնշյալ իրավունքները կոպտորեն խախտվում են:
Հաշվետվության մեջ նշված են բազմաթիվ օրինակներ, թե ինչ հիմնավորմամբ Նիկոլ  Փաշինյանի նամակները տեղ չեն հասնում: Դիտորդական խումբն արձանագրել է, որ Փաշինյանի նամակները հրաժարվում են գրանցել համապատասխան գրանցամատյանում, որից հետո «Արթիկ» ՔԿՀ վարչակազմը պարզաբանում է, որ Փաշինյանը իրենց որևէ նամակ չի հանձնել, որ իրենք էլ ուղարկեն հասցեատիրոջը:
Սաքունցի խոսքով` Փաշինյանի միայն այն նամակներն են տեղ հասնում, որոնք գրանցվում են դիտորդական խմբի և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ներկայությամբ:
Սակայն Սաքունցը վստահեցրել է, որ Փաշինյանի` իրեն ուղղված վերջին նամակը նույնպես թույլ չեն տվել ուղարկել:
Հրատապ հաշվետվության տեքստի մեջ նշված է, որ խմբի անդամները Արդարադատության նախարարից ակնկալում են իրենց խմբի կարգով սահմանված եռօրյա ժամկետում պատասխան ստանալ:
Սաքունցի խոսքով` դա, սակայն, տեղի չի ունեցել, այդ իսկ պատճառով իրենք մամուլի ասուլիս են հրավիրել այդ խնդրին անդրադառնալու համար:

Pashinyan's Rights in Prison are 'Seriously Violated': Report
Artur Sakunts, head of the group of observers monitoring RA Ministry of Justice penal institutions and bodies, and group member Edmond Marukyan shared with journalists today the urgent report addressed and sent to the RA Minister of Justice.
The report is dedicated to addressing the rights of imprisoned journalist Nikol Pashinyan, currently serving his sentence at Artik prison, to have contact with the outside world, to correspondence and to submitting appeals through the penitentiary's administration.
After examining the problems related to Pashinyan's correspondence and appeals, the group of observers came to the conclusion that the imprisoned journalist's rights are seriously being violated.
Numerous examples are listed in the report outlining on what basis Pashinyan's letters are not reaching their destination. The group noted that Pashinyan's letters are being refused to be registered at the appropriate register, after which Artik prison administration explains that Pashinyan didn't give them any letters for them to then send.
According to Sakunts. only those letters of Pashinyan's which are recorded in the presence of a member from the group of observers or from an international agency reach their destination.
However, Sakunts affirmed that they also didn't allow Pashinyan's last letter addressed to him to be sent.
The urgent report notes that group members expect a response from the justice ministry in three days.
Sakunts said, however, that hasn't happened, which is why they decided to hold a press conference to address the issue.