«Կապոնեն» և «Հաստավիզը». ԱՄՆ-ում հայկական մաֆիայի 70 անդամ են ձերբակալել
Չորեքշաբթի ավելի քան 70 հայկական մաֆիայի անդամ է ձերբակալվել ԱՄՆ-ում, հաղորդում է Reuters գործակալությունը: «Հայկական ուժ» խմբավորման ներկայացուցիչները, ովքեր, ամերիկացի իրավապահների վկայությամբ, իրենց գործունեությունը սկսել են նախորդ դարի 80-ականներին և լուրջ կապեր ունեն մեքսիկական մաֆիայի հետ, մեղադրվում են թմրանյութերի տեղափոխման, բանկային մեքենայությունների, մարդկանց առևանգման, չարտոնված խաղատների գործարկման և դրամաշորթության մեջ:
Հայկական խմբավորման ներկայացուցիչները մի շարք լայնածավալ գործողություններ են իրականացրել, մասնավորապես, կարողացել են գողանալ «99 սենթ» խանութների հաճախորդների տվյալները, որի օգնությամբ նրանք կեղծ վարկային բանկային քարտեր են սարքել և վճարել այդ քարտերով խանութներում:
Խմբավորման ներկայացուցիչներին հաջողվել է բանկերից մեկում կաշառք տալով՝ հաճախորդների մասին տեղեկատվություն ստանալ և հետագայում 10 միլիոն դոլարի գողություն կատարել քարտերից: Սա ընդամենը խմբավորման գործունեության օրինակներից մեկն է, նշել են ամերիկացի իրավապահները:
Ձերբակալվածներից հիմնական մասը բնակվել է Կալիֆորնիա նահանգում, որը Մոսկվայից հետո Սփյուռքում բնակվող հայերի ամենամեծ կենտրոնացման վայրն է:
Դատախազ Անդրե Բիրոտի խոսքով՝ հայկական մաֆիայի ներկայացուցիչները զբաղվել են յուրաքանչյուր տեսակի հանցավոր գործունեությամբ, որը շահույթ է բերում:
«Հայկական հանցավոր խմբավորման կառուցվածքը նման չէ, օրինակ, իտալական մաֆիայի կառուցվածքին, այստեղ չկա մեկ ընդհանուր առաջնորդ», - նշել է Բիրոտը:
Համաձայն ԱՄՆ պաշտոնյաների, հանցավոր խմբի ներկայացուցիչները գործում են այն մոդելով, որը գոյություն է ունեցել նախկին ԽՍՀՄ-ում, այն է՝ խմբավորման մեջ եղել են «օրենքով գողեր», ովքեր համակարգել են խմբավորման գործունեությունը Ռուսաստանում, Վրաստանում և Հայաստանում գոյություն ունեցող հանցավոր խմբավորումների հետ:
«Հայկական ուժ» խմբավորման ներկայացուցիչները գունեղ մականուններ են ունեցել, այդ թվում՝ «Կապոնե», «Հաստավիզ», «Կասպեր» և այլն:
Բիրոտի խոսքով՝ հայկական մաֆիայի գործունեությունը հնարավոր է եղել բացահայտել առաջնորդների միջև ծագած ներքին խնդիրների շնորհիվ:
Նշենք, որ ընդհանուր առմամբ մեղադրանք է առաջադրվել 113 մարդու, որոնցից 20-ից ավելիին առայժմ հաջողվում է թաքնվել:

More than 70 reputed members and associates of the Armenian Power street gang were arrested on Wednesday in a state and federal crackdown targeting organized crime, authorities said.
The arrests stem from two federal indictments and state cases that charge a total of more than 100 defendants with crimes including kidnapping, extortion, bank fraud and narcotics trafficking, Reuters reports.
Among the accusations are that Armenian Power members installed "skimming devices" at cash registers of 99 Cents Only stores and stole customers' information to create counterfeit credit and debit card accounts, officials said.
"The indictments targeting Armenian Power provide a window into a group that appears willing to do everything and anything to generate a profit," US Attorney Andre Birotte Jr said.
Southern California, and particularly the Los Angeles bedroom community of Glendale, comprises the largest diaspora Armenian community in the United States and the second largest in the world, behind Moscow.
Most of the defendants are in California, but authorities also charged more than a dozen individuals from other states.
Birotte said Armenian Power is unlike other criminal organizations such as the Italian Mafia, in that there is no single leadership cadre.
The group has senior criminals nicknamed "thieves in-law" associated with the gang who help coordinate Armenian Power's criminal activities in the United States with actions by criminal groups in Russia, Georgia and Armenia, Birotte said.
"Their alleged ties transcend prison walls and international borders, reaching all the way back to the former Soviet bloc," Breuer said.
But Armenian Power is also broken down into cells with their own leaders, Birotte said.
A racketeering indictment returned three weeks ago by a federal grand jury in Los Angeles charges 70 individuals of conspiracy, kidnapping, extortion, bank fraud, aggravated identity theft, credit card fraud, marijuana distribution and conducting an illegal gambling operation.
A separate indictment returned by a federal grand jury in Orange County, south of Los Angeles, charges 20 individuals in an intricate bank fraud.
Members of Armenian Power are accused of bribing bank insiders to gather information that allowed them to take over bank accounts and cause at least $10 million in losses.
Those involved in the scheme would have the bank send them victims' checks, and use those to clean out their accounts, the indictment alleges. On some occasion, they would wait outside victims' homes to pick up the checks when the mailman delivered them, law enforcement officials said.
Separate from the federal prosecution, the Los Angeles District Attorney charged 11 individuals tied to the group.
Armenian Power started in the 1980s as a common street gang and it numbers about 200 members with ties to black gangs and the Mexican Mafia, officials said.