«Կապոնեն» և «Հաստավիզը». ԱՄՆ-ում հայկական մաֆիայի 70 անդամ են ձերբակալել
Չորեքշաբթի ավելի քան 70 հայկական մաֆիայի անդամ է ձերբակալվել ԱՄՆ-ում, հաղորդում է Reuters գործակալությունը: «Հայկական ուժ» խմբավորման ներկայացուցիչները, ովքեր, ամերիկացի իրավապահների վկայությամբ, իրենց գործունեությունը սկսել են նախորդ դարի 80-ականներին և լուրջ կապեր ունեն մեքսիկական մաֆիայի հետ, մեղադրվում են թմրանյութերի տեղափոխման, բանկային մեքենայությունների, մարդկանց առևանգման, չարտոնված խաղատների գործարկման և դրամաշորթության մեջ:
Հայկական խմբավորման ներկայացուցիչները մի շարք լայնածավալ գործողություններ են իրականացրել, մասնավորապես, կարողացել են գողանալ «99 սենթ» խանութների հաճախորդների տվյալները, որի օգնությամբ նրանք կեղծ վարկային բանկային քարտեր են սարքել և վճարել այդ քարտերով խանութներում:
Խմբավորման ներկայացուցիչներին հաջողվել է բանկերից մեկում կաշառք տալով՝ հաճախորդների մասին տեղեկատվություն ստանալ և հետագայում 10 միլիոն դոլարի գողություն կատարել քարտերից: Սա ընդամենը խմբավորման գործունեության օրինակներից մեկն է, նշել են ամերիկացի իրավապահները:
Ձերբակալվածներից հիմնական մասը բնակվել է Կալիֆորնիա նահանգում, որը Մոսկվայից հետո Սփյուռքում բնակվող հայերի ամենամեծ կենտրոնացման վայրն է:
Դատախազ Անդրե Բիրոտի խոսքով՝ հայկական մաֆիայի ներկայացուցիչները զբաղվել են յուրաքանչյուր տեսակի հանցավոր գործունեությամբ, որը շահույթ է բերում:
«Հայկական հանցավոր խմբավորման կառուցվածքը նման չէ, օրինակ, իտալական մաֆիայի կառուցվածքին, այստեղ չկա մեկ ընդհանուր առաջնորդ», - նշել է Բիրոտը:
Համաձայն ԱՄՆ պաշտոնյաների, հանցավոր խմբի ներկայացուցիչները գործում են այն մոդելով, որը գոյություն է ունեցել նախկին ԽՍՀՄ-ում, այն է՝ խմբավորման մեջ եղել են «օրենքով գողեր», ովքեր համակարգել են խմբավորման գործունեությունը Ռուսաստանում, Վրաստանում և Հայաստանում գոյություն ունեցող հանցավոր խմբավորումների հետ:
«Հայկական ուժ» խմբավորման ներկայացուցիչները գունեղ մականուններ են ունեցել, այդ թվում՝ «Կապոնե», «Հաստավիզ», «Կասպեր» և այլն:
Բիրոտի խոսքով՝ հայկական մաֆիայի գործունեությունը հնարավոր է եղել բացահայտել առաջնորդների միջև ծագած ներքին խնդիրների շնորհիվ:
Նշենք, որ ընդհանուր առմամբ մեղադրանք է առաջադրվել 113 մարդու, որոնցից 20-ից ավելիին առայժմ հաջողվում է թաքնվել:

Крупный преступный клан «Армянская сила» арестован в США
Более чем 70 представителей организованной преступной группировки «Армянская сила» (Armenian power) были арестованы накануне 16 февраля в США. Обвинея выдвинуты против 113 человек, 20 из которых скрываются.
По данным полиции, этот клан начал свою деятельность в 80-х годах прошлого века и успел наладить тесные связи с мексиканской мафией. Их обвиняют в торговле и перевозке наркотиков, банковских махинациях, похищении людей, организации нелегальных азартных игр, вымогательстве.
«Армянской силе» удалось выкрасть данные клиентов сети магазинов «99 центов», с помощью которых им удавалось получать кредитные карты и использовать эти денежные средства. Преступники подкупили одного из служащих крупного банка, который также дал данные клиентов, что позволило снять с их счетов 10 млн долларов. Это лишь один из примеров деятельности группировки, отмечают в правоохранительных органах.
Большая часть арестованных проживала в Калифорнии, которая является самым крупным после Москвы местом проживания армян диаспоры.
Как заверил федеральный прокурор Андре Бирот, «армянская мафия занималась любой преступной деятельностью, которая могла принести доход».
«Структура армянской преступной группировки не похожа, например, на итальянскую мафию, так как в ней нет одного лидера», - заявил прокурор, отметив, что армяне действуют по советской модели: в клане было множество воров в законе, которые регулировали деятельснотсь и связи с Россией, Грузией и Арменией.
Члены «Армянской силы» имели яркие прозвища, отмечают в американской прессе. Среди них есть Капоне, Аставиз (Толстошеий – с арм.), Каспер и т.п.
По словам прокурора, разоблачить и арестовать преступников удалось благодаря разногласиям между лидерами внутри клана.