Հիմար բաներ ասելով` հասարակությունը չես տանի քո ետևից. հրապարակախոս
Հասարակությունը որոշակի խմորումների մեջ է, և կան ինչ-որ գործընթացների արդյունքներ, որոնք, գուցե, առաջին հայացքից չեն երևում, բայց իրականում դրանք կան: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք է հայտնել հրապարակախոս Տիգրան Պասկևիչյանը:
«Օրինակ, եթե մի երեք տարի առաջ նույն ձևով ընդդիմադիր դաշտում հայտնված լիներ Տիգրան Կարապետյանը, ես կարծում եմ, որ նրան կհաջողվեր բավական լուրջ շարժում արձանագրել», - նկատել է բանախոսը` հավելելով, որ իր այս խոսքերը պայմանավորված չեն Հայ ազգային կոնգրեսի և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գոյությամբ:
«Չեմ գերագնահատում իրենց, և այդ գերագնահատման արդյունքում չէ, որ համարում եմ, որ չստացվեց Տիգրան Կարապաետյանի շարժումը, այլ համարում եմ, որ էս տարիների ընթացքում որոշակի առաջընթաց է ապրել հասարակական միտքը, և այսօր, հիմար բաներ ասելով, հասարակությանը չես կարող տանել քո ետևից»:
Նրա կարծիքով` մարզերում խոսելով ջրի համար չվճարելու անհրաժեշտության մասին, քանի որ «ջուրն Աստծունն է», հայտնվում ես ծաղրածուի վիճակում: «Այսօր ժողովուրդը հասկանում է, որ տենց չի, և ժողովրդի էդ բանը հասկանալը նաև այն պատճառով է, որ Հայ ազգային կոնգրեսը չի վարել պոպուլիստական քաղաքականություն»:
«Ես ընդդիմությանը չեմ ուզում բան ասեմ, որովհետև շատ են նեղանում», - նկատել է ասուլիսի մեկ այլ մասնակից` վերլուծաբան Արծրուն Պեպանյանն: «Ինձ թվում է, ընդդիմությունը կարող է շուտով ինքնասպան լինել քո ասածներից», - կատակով հակադարձել է Պասկևիչյանը:
Ըստ Պեպանյանի` եթե իշխանությունը փոխելու ցանկություն կա, պետք է հասկանալ, թե ինչ է իրենից ներկայացնում իշխանությունը և ինչ է նշանակում իշխանության համար իր իսկ փոխվելը: «Երբ մենք խորը անալիզ ենք անում, հասկանում ենք, որ թե’ ընտրությունն արդար, թե’ իշխանափոխությունը բավական մարդկանց թվով ֆիզիկական, տնտեսական, բարոյական մահ է: Եվ ընդդիմությունը չի էլ թաքցնում, ցուցակ են միշտ կարդում` որ մենք եկանք, այս մարդիկ էսպես կլինեն»:
Վերլուծաբանի հավաստմամբ` անհրաժեշտ է հասկանալ, թե ինչի են այդ մարդիկ ձգտում պահել իրենց միլիոնները: Պեպանյանը նշել է, որ շատ վատ կլինի, եթե Հայաստանն ընդդիմություն չունենար, սակայն, ըստ նրա, ընդդիմությունը պետք է հաշվարկի.
«Իմ դեմ այս ուժն է, այս հզորությունն ունի, այսքան ավտոմատ, որպեսզի ես կարողանամ իրեն տապալել ես պետք է ունենամ այսքան մարդ` այսքան կամային հատկանիշներով, որ դուրս գամ էդ մեծ պատերազմի: Եթե ընդդիմությունն այս ամենն ունենար, նա կհաղթեր», կարծիք է հայտնել վերլուծաբանը:

'By Saying Stupid Things, You Can't Get the Public Behind You': Publicist
The public is agitated somewhat and there are results from some process or another, which perhaps aren't apparent at first, but, in truth, they exist, said publicist Tigran Paskevichyan, speaking to journalists in Yerevan today.
"For example, if about three years ago, Tigran Karapetyan appeared in the opposition arena in the same way, I think that he would be able to succeed in establishing quite a serious movement," he said, adding that his remark is not conditioned by the existence of the Armenian National Congress and Levon Ter-Petrossian.
"I'm not overestimating them, and it's not as a result of this overestimation that I consider that Tigran Karapetyan's movement didn't happen; rather, I consider that during these years a certain amount of progress in the public's mind, and today, by saying stupid things, you can't get the public behind you," he said.
In his opinion, speaking about the need to not have to pay for water in Armenia's regions, since "water belongs to God," you take on the role of a clown. "People today understand that it's not like that, and the people understanding that is also because the Armenian National Congress hasn't adopted a populist policy."
"I don't want to say anything to the opposition because they get very offended," said another press conference participant, analyst Ardzrun Pepanyan. "It seems to me, the opposition might soon commit suicide from your remarks," replied Paskevichyan, jokingly.
According to Pepanyan, if there's a desire to see a change in government, we have to understand what the government represents and what it means for the government to change on its own. "When we analyze this thoroughly, we understand that both fair elections and a change of government are a physical, economic and moral death for a great number of people. And the opposition doesn't even hide it; they always read a list: when we come , these people will be like this."
It's necessary to understand, continued Pepanyan, why these people strive to keep their millions. Pepanyan noted that it would be very bad if Armenia didn't have an opposition; however, according to him, the opposition has to be more calculating.
"Before me is this force, it has this strength,... in order for me to topple it, I have to have this many people, who have this many volitional features, for me to come out to that great war. If the opposition had all this, it would win," he said.