Մոսկվան պատրաստվում է հայ և թուրք դիվանագետների հանդիպում կազմակերպել
Մոսկվան պատրաստվում է շուտով հայ և թուրք դիվանագետների հանդիպում կազմակերպել: Հղում կատարելով թուրքական դիվանագիտական աղբյուրներին` «Ռեգնում» գործակալությունը հայտնում է, որ հայ և թուրք դիվանագետների հանդիպումը ակնկալվում է անցկացնել 2011 թվականի մարտին:
Ըստ աղբյուրի` տվյալ հանդիպման անցկացման հարցը վերջերս քննարկվել է Մոսկվայում Թուրքիայի և Ռուսաստանի ԱԳ փոխարտգործնախարարներ Ֆիրուդին Սինիրլիօղլուի և Գրիգորի Կառասինի կողմից:
Գործակալության փոխանցմամբ, թուրքական կողմը նախկինի պես հայ-թուրքական հարաբերությունների վերջնական կարգավորման համար որպես նախապայման է առաջադրում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդիրը: Հարաբերությունների կարգավորման համար Թուրքիային բավարար է անգամ «Հայաստանի կողմից որոշ օկուպացված տարածքների հանձնումը Ադրբեջանին»:
Այս հարցի կապակցությամբ ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կառասինը վերջերս ժամանել է Հայաստան և քննարկել է խնդիրը հայկական կողմի հետ: Քննարկման նպատակով Երևան կայցելի նաև ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Սթեյնբերգը: Մարտի 5-ին ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի անմիջական միջնորդությամբ հանդիպում տեղի կունենա Սոչիում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև, իսկ մեկ շաբաթ անց Մոսկվա կայցելի Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:

Анкару устроит «освобождение Арменией некоторых «оккупированных территорий»
Москва в ближайшее время собирается организовать встречу армянских и турецких дипломатов. Как стало известно агентству REGNUM из турецких дипломатических источников, встречу турецких и армянских дипломатов планируется провести в Москве в марте 2011 года.
Согласно источнику, вопрос проведения данной встречи был недавно обсужден в Москве между замминистрами иностранных дел Турции и России Фирудином Синирлиоглу и Григорием Карасиным.
Согласно информации, турецкая сторона, по прежнему, ставит условие для полнейшей нормализации отношений с Арменией урегулирование карабахской проблемы. Для нормализации отношений Анкару якобы устроит и вариант «освобождения Арменией некоторых «оккупированных территорий».
В связи с этим замминистра иностранных дел РФ Григорий Карасин недавно побывал в Ереване и обсуждал этот вопрос с армянской стороной. С этой же целью Ереван посетит заместитель госсекретаря США Джеймс Стейнберг. 5 марта при посредничестве президента РФ Дмитрия Медведева в Сочи пройдет встреча глав Азербайджана и Армении Ильхама Алиева и Сержа Саргсяна, а спустя неделю после этой встречи Москву посетит премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган.