ԵՄ-ը պատրաստ է մերձեցնել Ռուսաստանին և Վրաստանին
Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Փիթեր Սեմնեբին վրաց-ռուսական հարաբերությունների կարգավորման հնարավորությունը տեսնում է միայն երկխոսության մեջ: Այս մասին նա հայտարարել է Թբիլիսիում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ:
«Միայն երկխոսությունը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում երկարատև կայունության: Այս տեսանկյունից կարելի է միայն ողջունել Վրաստանի նախագահի ջանքերը, ով պատրաստակամություն է հայտնել բանակցություններ սկսել Ռուսաստանի հետ»,- նշել է Սեմնեբին:
Նա ընդգծել է, որ այդ հարցում ԵՄ-ն պատրաստ է Վրաստանին աջակցություն ցուցաբերել:
«Վրացիներն ու աբխազները, վրացիներն ու օսերը պետք է նստեն բանակցային սեղանի շուրջ և լուծեն բոլոր խնդիրները, հարաբերությունների կարգավորման այլ տարբերակ չկա»,- նշել է նա:
Սեմնեբին կարծում է, որ երկու կողմերն էլ պետք է փոխզիջումների գնան` տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն ապահովելու համար: «Առանց փոխզիջումների անհնար է հասնել հաջողության: ԵՄ-ն պատրաստ է իր լուման ներդնել այդ գործընթացին և հնարավոր բոլոր միջոցներով նպաստել կողմերի դիրքորոշումները մերձեցնելուն»,- եզրափակել է Սեմնեբին:

Спецпредставитель Евросоюза предлагает абхазам, грузинам и осетинам сесть за один стол переговоров
Специальный представитель Евросоюза на Южном Кавказе Питер Семнеби считает возможным урегулирование грузино-российских отношении только путем диалога. Об этом он заявил сегодня в Тбилиси на брифинге, передает «Грузия онлайн».
«Только диалог является тем путем, который может привести к долгосрочной стабильности в регионе. В этой связи можно лишь приветствовать усилия президента Грузии, который выразил готовность начать переговоры с руководством России»,- отметил Семнеби.
Он подчеркнул, что на этом пути ЕС готов оказать всяческое содействие Грузии.
Семнеби также подчеркнул, что и решение конфликтов в Грузии лежит в плоскости переговоров с властями в Сухуми и Цхинвали. «Грузины и абхазы, грузины и осетины должны сесть за один стол переговоров и решать все проблемы за этим столом, другого пути урегулирования попросту нет»,- отметил он.
Семнеби считает, что обе стороны должны пойти на компромиссы для того, чтобы обеспечить мир и стабильность в регионе. «Без компромиссов добиться желаемого не удастся. ЕС же готов носить свою лепту в этот процесс и всеми мерами стараться сблизить позиции сторон»,- отметил он.