Քոչարյանի ԲՀԿ-ն լսել անգամ չի ուզում Սերժ Սարգսյանի անունը. Նիկոլ Փաշինյան
Երեկ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի խմբագրությունը ստացել է թերթի գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանի 5 ծրարով նամակները: «Հայկական ժամանակը» հնարավորություն է ստացել տպագրել Նիկոլ Փաշինյանի հոդվածը, որը գրվել է փետրվարի 18-ին և կոչվում է «Երկու ուրախալի նորություն»: Հոդվածը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Հայաստանի` ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող քաղաքացիները պետք է իրար շնորհավորեին կոալիցիոն նոր հայտարարություն-հուշագիր ստորագրման կապակցությամբ, որովհետև այն երկու նորություն է պարունակում ներքաղաքական կյանքի համար, երկուսն էլ` լավ: Առաջին նորությունն այն է, որ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը ոչ թե դարձավ, այլ բացահայտեց Արթուրիկի իր էությունը, երկրորդ լավ նորությունն այն է, որ դա արեց ոչ թե ընտրությունների հետո, այլ դրանից առաջ: Համաձայնեք` ընտրություններից առաջ բացահայտված Արթուրիկը ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում հանրության համար, այլ ընդհակառակը` օգնում է թացը չորից տարբերակել: Եթե 2008թ. նախագահական ընտրություններից առաջ և ոչ թե հետո հանրությունը գլխի ընկներ, որ Արթուրիկը բառիս բուն իմաստով Արթուրիկ է, հիմա երկրում բոլորովոին այլ քաղաքական իրավիճակ կլիներ և բոլորովին այլ իշխանություն: Այսպիսով` կոալիցիոն նոր հուշագիր-հայտարարության առաջին դրական արդյունքն այն է, որ սերժանտական իշխանությանը չհաջողվեց կրկին ու կրկին լղոզել քաղաքական դաշտը, մանավանդ որ մյուս տարբերակներն էլ չաշխատեցին. նկատի ունեմ ինքնակարմրաքարտավորներին:
Բայց կարևոր է նաև, որ նոր կոալիցիոն փաստաթղթով ներիշխանական պարանոյան չհաղթահարվեց. միևնույն է` քոչարյանական և սարգսյանական թևերը փոխադարձաբար գիտեին, որ հարմար պահի պատրաստ են հոշոտել միմյանց: Իսկ ո՞վ է ասել, որ 2012 թ. խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ԲՀԿ-ն դուրս չի գալու կոլաիցիայից: Քոչարյանական պլանը ի սկզբանե պարզ է. նա ուզում է 2012 թ. խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ԲՀԿ համամասնական ցուցակ ներկայացնել Գագիկ Ծառուկյան, Ռալֆ Յիրիկյան (վերջինս ՀՀ քաղաքացիություն ունի՞), Սիրուշո եռյակի առաջնորդությամբ, մի միլիարդի չափ փող դնել ընտրությունների վրա, սրան կգումարվի նաև վերը նշված եռյակի մշտնջենական ինքնագովազդը, և ահա ՀՀԿ-ն կմնա բորդյուրին: Սերժ Սարգսյանն էլ մտածում էր, որ եթե իրեն չհաջողվի այս պլանը կասեցնել և 2013-ի համար երաշխիքներ ստանալ, ուրեմն հիմա` անսպասելիորեն պետք է լուծարել խորհրդարանը և նոր ընտրություններ նշանակել` խորհրդարանական, քանի որ ժամանակն աշխատում է իր դեմ:
Իրականում, սակայն, նա բլեֆ էր անում և խորհրդարանը չէր լուծարի, որովհետև ցանկացած ընտրություն անկանխատեսելի է Հայաստանում: Բայց կոալիցիոն նոր փաստաթղթով արդյոք նա երաշխիքներ ստացա՞վ նախագահական հաջորդ ընտրությունների համար: Իհարկե ոչ: Հուշագրի տեքստից ակնհայտ է դառնում, որ Քոչարյանի ԲՀԿ-ն լսել անգամ չի ուզում Սերժ Սարգսյանի անունը, փոխարենը օգտագործում է «գործող նախագահ» արտահայտությունը: Իսկ հաջորդ նախագահական ընտրությունների շեմին «գործող նախագահ» կարող է լինել Հովիկ Աբրահամյանը. հիշեցնենք` ՀՀ Սահմանադրությամբ նախագահի հրաժարականի կամ` սատանի ականջը խուլ, մահվան դեպքում նախագահական լիազորությունները անցնում են ԱԺ նախագահին, իսկ եթե հնարավոր չէ` վարչապետին: Հենց այս կարգավիճակն է փափագում Ռոբերտ Քոչարյանը:
Հ.Գ. Այս ամենի համատեքստում կրկին պսպղաց ԱԺ փոխնախագահի` խոզի մռութի և խոճկորի ծնոտի մեծ մասնագետ Սամվել Նիկոյանի գլուխը: Պատասխանելով «Ազատություն»  ռ/կ-ի հարցին, թե ինչու ԲՀԿ-ն իր համագումարի ժամանակ չհայտարարեց Սերժ Սարգսյանին սատարելու մասին, Նիկոյանը  հայտարարեց. «Համագումարը այն տեղը չէ, որտեղ հայտարարություններ են անում»: Դե իհարկե, ինչպես կարելի է նման կարևոր հայտարարություններ անել համագումարներում: Քաղաքական հայտարարությունների համար ավելի հարմար տեղեր կան. սաունաներն, օրինակ, վետերոկները և բոզանոցները, բոզանոցները` գրողը տանի»:

Кочаряновская партия армянского олигарха слышать не хочет о Серже Саргсяне - Пашинян
21 февраля редакция газеты «Айкакан жаманак» получила 5 писем от главного редактора издания, политзаключенного Никола Пашиняна. Статью «Две радостные новости», написанную 18 февраля, представляем полностью:
«Граждане Армении, имеющие оппозиционные взгляды, должны были поздравить друг друга в связи с подписанием нового коалиционного заявления-меморандума, так как оно содержит две новости внутриполитической жизни, обе - радостные. Первая новость: лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян раскрыл свою артуриковскую суть (имеет в виду лидера партии «Оринац еркир» Артура Багдасаряна, который до выборов позиционировал себя как оппозиционер, а после предложенной ему должности секретаря совета безопасности вошел в правящую коалицию – ред.), а вторая хорошая новость заключается в том, что сделал это он не после выборов, а до них.
Согласитесь, что новоявленный «артурик» не представляет для общества никакой опасности, а наоборот, позволяет отличить мокрое от сухого. Если бы общественность догадалась, что Артурик в буквальном смысле этого слова «артурик» до, а не после президентских выборов в 2008 году, в стране была совершенно другая политическая обстановка и другая власть. Тем самым, первым положительным результатом нового коалиционного заявления стало то, что «сержантской» власти не удалось в очередной раз размазать политическую арену, тем более, что остальные варианты не сработали: имею в виду показавших самим себе красные карточки.
Однако важно также то, что подписанием коалиционного документа внутриполитическая паранойя не была побеждена: кочаряновские и саргсяновские стороны знали, что в удобный момент готовы загрызть друг друга. А кто сказал, что перед парламентскими выборами в 2012 году «Процветающая Армения» не выйдет из коалиции. Кочаряновский план изначально предельно ясен: он намерен перед парламентскими  выборами представить пропорциональный список ППА в лице Гагика Царукяна, Ральфа Йирикяна (а у него есть гражданство Армении?) и Сирушо (невестка Роберта Кочаряна, певица, занявшая 4 место на конкурсе Евровидение 2008), потратить около миллиарда долларов на выборы. Если прибавить ко всему этому постоянную саморекламу этой троицы, то правящая Республиканская партия останется за бортом. А Серж Саргсян думал, что если ему не удастся провалить этот план и получить гарантии на 2013 год, то сейчас, неожиданно надо разогнать парламент и назначить новые парламнетские выборы, так как время работает против него.
В действительности же, он блефовал и собирался разогнать парламент, так как любые выборы в Армении непредсказуемы. Но получил ли он подписанием нового коалиционного документа гарантии для предстоящих президентских выборов? Конечно же нет. Текст меморандума отчетливо показывает, что кочаряновская ППА даже слышать не хочет о Серже Саргсяне, вместо этого употребляя выражение «действующий президент». А в преддверии следующих выборов «действующим президентом» может стать Овик Абраамян: напомним, что согласно Конституции Армении, в случае отставки или, не приведи Господь, смерти президента, президентские полномочия переходят к спикеру НС, а если это невозможно, то премьер-министру. Именно этого и добивается Роберт Кочарян.
P. S. В этом контексте вновь засветилась голова вице-спикера, специалиста по свиным рылам и поросячьим челюстям Самвела Никояна. Отвечая на вопрос радио «Свобода», почему на съезде ППА они не заявили о поддержке кандидатуры Сержа Саргсяна, Никоян ответил, что «Съезд не то место, где делают подобные заявления». Ну конечно, как можно делать такие серьезные заявления на съездах. Для подобных политических заявлений есть более подходящие места, такие как сауны, забегаловки и бордели, бордели, черт возьми!».