Քոչարյանի ԲՀԿ-ն լսել անգամ չի ուզում Սերժ Սարգսյանի անունը. Նիկոլ Փաշինյան
Երեկ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի խմբագրությունը ստացել է թերթի գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանի 5 ծրարով նամակները: «Հայկական ժամանակը» հնարավորություն է ստացել տպագրել Նիկոլ Փաշինյանի հոդվածը, որը գրվել է փետրվարի 18-ին և կոչվում է «Երկու ուրախալի նորություն»: Հոդվածը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Հայաստանի` ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող քաղաքացիները պետք է իրար շնորհավորեին կոալիցիոն նոր հայտարարություն-հուշագիր ստորագրման կապակցությամբ, որովհետև այն երկու նորություն է պարունակում ներքաղաքական կյանքի համար, երկուսն էլ` լավ: Առաջին նորությունն այն է, որ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը ոչ թե դարձավ, այլ բացահայտեց Արթուրիկի իր էությունը, երկրորդ լավ նորությունն այն է, որ դա արեց ոչ թե ընտրությունների հետո, այլ դրանից առաջ: Համաձայնեք` ընտրություններից առաջ բացահայտված Արթուրիկը ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում հանրության համար, այլ ընդհակառակը` օգնում է թացը չորից տարբերակել: Եթե 2008թ. նախագահական ընտրություններից առաջ և ոչ թե հետո հանրությունը գլխի ընկներ, որ Արթուրիկը բառիս բուն իմաստով Արթուրիկ է, հիմա երկրում բոլորովոին այլ քաղաքական իրավիճակ կլիներ և բոլորովին այլ իշխանություն: Այսպիսով` կոալիցիոն նոր հուշագիր-հայտարարության առաջին դրական արդյունքն այն է, որ սերժանտական իշխանությանը չհաջողվեց կրկին ու կրկին լղոզել քաղաքական դաշտը, մանավանդ որ մյուս տարբերակներն էլ չաշխատեցին. նկատի ունեմ ինքնակարմրաքարտավորներին:
Բայց կարևոր է նաև, որ նոր կոալիցիոն փաստաթղթով ներիշխանական պարանոյան չհաղթահարվեց. միևնույն է` քոչարյանական և սարգսյանական թևերը փոխադարձաբար գիտեին, որ հարմար պահի պատրաստ են հոշոտել միմյանց: Իսկ ո՞վ է ասել, որ 2012 թ. խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ԲՀԿ-ն դուրս չի գալու կոլաիցիայից: Քոչարյանական պլանը ի սկզբանե պարզ է. նա ուզում է 2012 թ. խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ԲՀԿ համամասնական ցուցակ ներկայացնել Գագիկ Ծառուկյան, Ռալֆ Յիրիկյան (վերջինս ՀՀ քաղաքացիություն ունի՞), Սիրուշո եռյակի առաջնորդությամբ, մի միլիարդի չափ փող դնել ընտրությունների վրա, սրան կգումարվի նաև վերը նշված եռյակի մշտնջենական ինքնագովազդը, և ահա ՀՀԿ-ն կմնա բորդյուրին: Սերժ Սարգսյանն էլ մտածում էր, որ եթե իրեն չհաջողվի այս պլանը կասեցնել և 2013-ի համար երաշխիքներ ստանալ, ուրեմն հիմա` անսպասելիորեն պետք է լուծարել խորհրդարանը և նոր ընտրություններ նշանակել` խորհրդարանական, քանի որ ժամանակն աշխատում է իր դեմ:
Իրականում, սակայն, նա բլեֆ էր անում և խորհրդարանը չէր լուծարի, որովհետև ցանկացած ընտրություն անկանխատեսելի է Հայաստանում: Բայց կոալիցիոն նոր փաստաթղթով արդյոք նա երաշխիքներ ստացա՞վ նախագահական հաջորդ ընտրությունների համար: Իհարկե ոչ: Հուշագրի տեքստից ակնհայտ է դառնում, որ Քոչարյանի ԲՀԿ-ն լսել անգամ չի ուզում Սերժ Սարգսյանի անունը, փոխարենը օգտագործում է «գործող նախագահ» արտահայտությունը: Իսկ հաջորդ նախագահական ընտրությունների շեմին «գործող նախագահ» կարող է լինել Հովիկ Աբրահամյանը. հիշեցնենք` ՀՀ Սահմանադրությամբ նախագահի հրաժարականի կամ` սատանի ականջը խուլ, մահվան դեպքում նախագահական լիազորությունները անցնում են ԱԺ նախագահին, իսկ եթե հնարավոր չէ` վարչապետին: Հենց այս կարգավիճակն է փափագում Ռոբերտ Քոչարյանը:
Հ.Գ. Այս ամենի համատեքստում կրկին պսպղաց ԱԺ փոխնախագահի` խոզի մռութի և խոճկորի ծնոտի մեծ մասնագետ Սամվել Նիկոյանի գլուխը: Պատասխանելով «Ազատություն»  ռ/կ-ի հարցին, թե ինչու ԲՀԿ-ն իր համագումարի ժամանակ չհայտարարեց Սերժ Սարգսյանին սատարելու մասին, Նիկոյանը  հայտարարեց. «Համագումարը այն տեղը չէ, որտեղ հայտարարություններ են անում»: Դե իհարկե, ինչպես կարելի է նման կարևոր հայտարարություններ անել համագումարներում: Քաղաքական հայտարարությունների համար ավելի հարմար տեղեր կան. սաունաներն, օրինակ, վետերոկները և բոզանոցները, բոզանոցները` գրողը տանի»:

Kocharian's BHK Can't Even Listen to the Sound of Serzh Sargsyan's Name: Pashinyan
Local daily Haykakan Jamanak ("Armenian Times") yesterday received letters in 5 envelopes from its chief editor, imprisoned journalist Nikol Pashinyan. Today, the newspaper published an article that Pashinyan wrote on Feb. 18 titled "Two Happy News."
In the article, Pashinyan states that those in Armenia who have "opposition views" should congratulate themselves for the ruling coalition's recently signed declaration. The reason he says is that this contains two news for domestic politics, both of which are good news: one, Prosperous Armenia (BHK) party leader Gagik Tsarukyan revealed his own nature to be similar to that of Rule of Law (OEK) party leader Arthur Baghdasaryan, and second, that he did that not after elections, but before. Note, prior to the 2008 presidential elections, Baghdasaryan presented his party as an opposition force; however, following the elections, he accepted Armenian President Serzh Sargsyan's proposal and joined the ruling coalition. Likewise, it had seemed that Tsarukyan had issues with Sargsyan; however, that has all come to be viewed as a farce, following the signing of the declaration.
The opposition journalist notes that if Baghdasaryan had revealed his true self prior to the 2008 presidential elections, the political situation in the country would be completely different, with a different government, today.
"And who said that BHK won't resign from the coalition before the 2012 parliamentary elections?" Pashinyan continues.
The opposition journalist surmises that Kocharian's plan from the beginning was very clear: "Before the 2012 parliamentary elections, he wants to present a proportional BHK list led by the troika Gagik Tsarukyan, Ralph Yirikian (does he even have RA citizenship?) and Sirusho, throw about one billion into the elections, added to this will be the aforementioned troika's perpetual self-advertising, and aha, HHK will be kicked to the curb." And Sargsyan was thinking if he's unable to stop this plan from being carried out and ensuring his presidency in the 2013 elections, then he should unexpectedly dissolve parliament now and assign new elections since time is not on his side.
However, Pashinyan continues, he was bluffing and parliament wouldn't be dissolved because "all elections are unpredictable in Armenia." But did the coalition, with this new document, receive guarantees for the next presidential elections? asks the journalist. "Of course not."
"From the text of the declaration, it becomes obvious that Kocharian's BHK can't even listen to Serzh Sargsyan's name, instead using the expression 'acting president'. On the threshold of the next presidential elections, the 'acting president' can be Hovik Abrahamyan: recall, through the RA Constitution, in the case of the president's resignation or death, the presidential powers transfer to the National Assembly chair, and, if that's not possible, to the prime minister. It's this situation that Robert Kocharian wants," writes Pashinyan.