Հանդիպումներ Կանադայում. Ստեփանակերտն ու Քեմբրիջը կարող են քույր քաղաքներ դառնալ
Հայ դատի հանձնախմբի հրավերով յոթօրյա այցով Կանադայում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Գեորգի Պետրոսյանը մի շարք հանդիպումներ է անցկացրել այդ երկրի քաղաքական և կուսակցական շրջանակների ներկայացուցիչների հետ: Այս մասին հաղորդում է ԼՂԳ ԱԳՆ-ն:
Փետրվարի 18-ին և 20-ին Պետրոսյանը որպես գլխավոր բանախոս ելույթ է ունեցել Տորոնտոյում և Մոնրեալում արցախյան շարժման 23-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիպումների ժամանակ: Ելույթի ընթացքում ԱԳ նախարարը շեշտել է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք ազգային ուժերի համատեղման անհրաժեշտությունը` ԼՂՀ հիմնահարցը բարեհաջող ավարտի հասցնելու առաքելության մեջ:
Տորոնտոյում Գեորգի Պետրոսյանը հանդիպում է ունեցել հայ քաղաքական կուսակցությունների` ՀՅԴ, Ռամկավար ազատական կուսակցության/ՌԱԿ/ և Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության/ՍԴՀԿ/ ներկայացուցիչների, ինչպես նաև Հայ դատի հանձնախմբի անդամների հետ: Հանդիպումների ընթացքում նախարարն անդրադարձել է Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ ընթացող բանակցությունների վերջին զարգացումներին:
ԼՂՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը հանդիպում է ունեցել նաև Կանադայի Պահպանողական կուսակցության անդամ և Կանադա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբակցության նախագահ Հարոլդ Ալբրեխտի, Ազատական կուսակցության նախկին ղեկավար Ստեֆան Դիոնի, Պահպանողական կուսակցության անդամ Փոլ Գալանտրայի և «Բլոք Քվեբեքուա» /Bloc Quebecois/ կուսակցության ղեկավար Ժիլ Դյուսեփի հետ: Կանադայի վերոնշյալ պաշտոնատար անձանց հետ հանդիպումների ժամանակ Պետրոսյանը անդրադարձել է Կովկասյան տարածաշրջանում առկա իրավիճակին` միջազգային ասպարեզում տիրող քաղաքական վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո:
ԼՂՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը անդրադարձ է կատարել նաև վերջին տարիներին Ադրբեջանի աննախադեպ սպառազինման երևույթի վրա` շեշտելով, որ դա կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ քաղաքական ներկա իրավիճակի վրա և ապակայունացնել ամբողջ տարածաշրջանը: Գեորգի Պետրոսյանը հաստատել է նաև, որ վերջին ժամանակներս Ադրբեջանը սաստկացրել է հակահայկական քարոզչությունը, հատկապես` տեղեկատվական ոլորտում:
Հարավային Օնտարիոյի Քեմբրիջ քաղաքի քաղաքապետ Դագ Քրեյգի հետ հանդիպման ժամանակ բարձրացվել է Ստեփանակերտն ու Քեմբրիջը քույր քաղաքներ հռչակելու հնարավորության հարցը:
Քաղաքական հանդիպումների ընթացքում նախարար Պետրոսյանին ուղեկցում էին Կանադայի Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչները:

Meetings in Canada: Stepanakert and Cambridge Could become Sister Cities
Minister of Foreign Affairs of the de-facto Nagorno Karabakh Republic (NKR) Georgy Petrosyan, who is on a seven-day visit to Canada on the invitation of the Hay Dat (Armenian Cause) Committee, held a number of meetings with representatives of the political and party circles of the country, reads a press release issued by the Nagorno-Karabakh foreign affairs office.
From Feb. 18–20, Petrosyan made a speech at meetings in Toronto and Montreal, dedicated to the 23rd anniversary of the Nagorno-Karabakh "national liberation" struggle. In his speech, Head of the NKR Foreign Office noted the necessity to unite the efforts of Armenia, NKR and the Diaspora for the effective resolution of the Karabakh issue.
In Toronto, Petrosyan had meetings with the representatives of Armenian political parties Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun), Armenian Democratic Liberal Party (Ramkavar Azatakan) and Social Democrat Hunchukian Party, as well as with the members of the Hay Dat Committee. During the meeting, Petrosyan dwelt on the recent developments in the negotiation process in settling the conflict.
NKR Foreign Minister also met with member of the Conservative Party of Canada and Chairman of the Canada-Armenia Parliamentary Friendship Group Harold Albrecht, former leader of the Liberal Party Stéphane Dion, member of the Conservative Party Paul Calandra and Head of the Bloc Québécois Party Gilles Duceppe.
During his meetings with them, Petrosyan touched upon the current situation in the Caucasian region in the light of the recent political developments on the international arena. The head of the NKR Foreign Office also dwelt on the fact that recently Azerbaijan had unprecedentedly increased its military potential, and noted that it may have a negative influence on the present political situation and destabilize the whole region. He also underlined that lately Azerbaijan had intensified anti-Armenian propaganda.
During the meeting with Mayor of Cambridge (Southern Ontario) Doug Craig, a question of declaring Stepanakert and Cambridge sister cities was raised.
Representatives of the Hay Dat Committee of Canada accompanied the NKR Foreign Minister during the meetings.