Բլոգերն Օսկանյանի «կեղծավորության» և Աբրահամյանի «հոմոֆոբիայի» մասին
«Պետք է ասեմ, որ չեմ զարմացել, որ հայկական օրաթերթերից մեկի խմբագիր հոմոֆոբ Արամ Աբրահամյանին հրավիրել են վարել «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի «Հարյուր հարց և պատասխան» նոր շարքի առաջին քննարկումը», - սեփական բլոգում տեղադրված հոդվածում գրել է Art Mika բլոգերը:
Նրա խոսքով` «սա ցույց է տալիս «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կեղծավորությունը, հիմնադրամի, որն անընդհատ խոսում է եվրոպական արժեքների և մարդու իրավունքների մասին»:
Խոսելով Աբրահամյանի «հոմոֆոբիայի» մասին` բլոգերը հղում է կատարում Արամ Աբրահամյանի խմբագրականներից մեկին, որում մասնավորապես ասված է. «Ոչ ոք ինձ չի կարող համոզել, որ տղամարդու կապը տղամարդու հետ նույնքան բնական է, որքան տղամարդու և կնոջ»:
Art Mika-ն անդրադառնում է նաև Վարդան Օսկանյանի մասնակցությանը. «Եկեք չմոռանանք, որ «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի «100 հարց» քննարկման առաջին հյուրն է Վարդան Օսկանյանը, ով աշխատում է իրեն «մարդու իրավունքների ոլորտում չեմպիոն» ներկայացնելու համար:
Իր վերջին հայտարարության մեջ նա քննադատում է իշխող կոալիցիայի հուշագիրը` նշելով, որ այն ընդգծում է իշխանությունների կողմից ժողովրդավարության, ընտրությունների և հանրային կամքի անտեսումը: Բայց այստեղ միայն մեկ խնդիր կա, պարոն Օսկանյան: Վարդան Օսկանյանը Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարն էր մարտի 1-ի արյունալի իրադարձությունների ժամանակ, երբ ընդդիմությունը ջախջախվեց կեղծված նախագահական ընտրություններից հետո: Այն ժամանակ նա լուռ էր, չէր խոսում մարդու իրավունքների խախտումներից: Իրականում ես սխալվում եմ, նա անգամ ձայն էր բարձրացնում ի պաշտպանություն իշխող ռեժիմի գործողությունների: Ես չեմ հիշում, որ նա երբևէ իրականում ներողություն է խնդրել», - գրում է Art Mika-ն:
Բլոգերը կոչ է անում գնալ քննարկման և հարցադրումներ անել «և Վարդան Օսկանյանի կեղծավորության, և Արամ Աբրահամյանի հոմոֆոբիայի» վերաբերյալ:
«Ինչպես իրենք են գրում, «քաղաքացիները հնարավորություն կունենան անմիջական հարցեր ուղղել հասարակության կյանքի տարբեր բնագավառների ու մակարդակների համար պատասխանատու անձանց»», - եզրափակում է հեղինակը:

«Редактор-гомофоб» и «лицемер-демократ» возмутили армянского блогера
Неудивительно, что ведущим первого мероприятия из цикла «Сто вопросов и ответов», организуемого фондом «Сивилитас», пригласили редактора армянской газеты «Аравот», гомофоба Арама Абрамяна. Об этом в своем блоге пишет Art Mika. По его мнению, это указывает на «лицемерие фонда «Сивилитас», который постоянно говорит о европейских ценностях и правах человека».
Говоря о «гомофобии» Абрамяна, блогер приводит цитату из редакторской колонки Абрамяна, в которой, в частности, говорится: «Никто не убедит меня в том, что связь мужчины с мужчиной так же естественна, как связь мужчины с женщиной».
Комментируя участие в мероприятии бывшего главы МИД Армении, ныне возглавляющего фонд «Сивилитас», Вардана Осканяна, Art Mika пишет: «Давайте не будем забывать, что первый гость «100 вопросов» Вардан Осканян работает над тем, чтобы показать себя «чемпионом в сфере прав человека».
В своем последнем заявлении он критикует меморандум правящей коалиции. Он подчеркивает, что власти игнорируют демократию, выбор и волю общества. Но здесь есть только одна проблема, господин Осканян. Во время кровавых событий 1 марта, когда оппозиция была разгромлена после фальсифицированных президентских выборов, Вардан Осканян был министром иностранных дел. В то время он молчал, не говорил о нарушениях прав человека. На самом деле я ошибаюсь: он даже высказывался в защиту действий правящего режима. Я не помню, чтобы он когда-либо извинялся», - пишет Art Mika.
Блогер призывает посетить обсуждение и поднимать вопросы о «лицемерии Вардана осканяна и гомофобии Арама Абрамяна».
«Как они пишут: «гражданам будет предоставлена возможность задавать вопросы людям, ответственным за различные сферы жизни общества»», - резюмирует автор.