Բրիտանական դատարանը որոշեց Ասանջին հանձնել Շվեդիային
Սկանդալային Wikileaks կայքի հիմնադիր Ջուլիան Ասանջը Մեծ Բրիտանիայից կարտաքսվի Շվեդիա, հաղորդում է Associated Press-ը:
Բրիտանական դատարանը համապատասխան վճիռը կայացրել է փետրվարի 24-ին: Այն կարող է բողոքարկվել 1 շաբաթվա ընթացքում: Պաշտպանող կողմն արդեն հայտարարել է դատավճիռը բողոքարկելու մտադրության մասին:
Շվեդիայում Ասանջին մեղադրում են սեռական բնույթի հանցագործությունների մեջ: Բրիտանացի դատավոր Հովարդ Ռիդլը հայտարարել է, որ Ասանջի ձերբակալության վերաբերյալ Շվեդիայի իշխանությունների կողմից տրված միջազգային օրդերն օրինական է:
Հիշեցնենք, որ Ջուլիան Ասանջը ձերբակալվել էր 2010 թվականի դեկտեմբերին: Քրեական հետաքննությունը մեկնարկել է նույն տարվա օգոստոսին: Երկու կանայք մեղադրում են Ասանջին սեռական ոտնձգությունների մեջ: Ինքը` Ասանջը, բազմիցս հայտարարել է, որ իրեն առաջադրվող մեղադրանքները կապված են իր կողմից հիմնադրած կայքի սկանդալային գործունեության հետ:

Джулиана Ассанжа решили передать Швеции
Джулиан Ассанж, основатель сайта Wikileaks, специализирующегося на утечках информации, будет экстрадирован из Великобритании в Швецию, сообщает Associated Press.
Соответствующее решение в четверг, 24 февраля, принял британский суд. Оно может быть обжаловано в течение недели. Защита уже заявила о намерении сделать это. В Швеции австралийского программиста обвиняют в преступлениях сексуального характера. Британский судья Говард Риддл заявил, что ордер на арест Ассанжа, выданный властями Швеции, законен.
Джулиан Ассанж был арестован в Великобритании в декабре 2010 года. Уголовное расследование в отношении программиста в Швеции ведется с августа того же года: две женщины обвиняют его в сексуальных домогательствах. Сам Ассанж неоднократно заявлял, что связывает преследование со скандалами вокруг сайта WikiLeaks. Обвинения он называет сфабрикованными.
В середине декабря Ассанжа освободили под залог до рассмотрения вопроса об экстрадиции. Сумма залога составила 240 тысяч фунтов.