«Ով ում պռոյեկտն ա». Տիգրան Կարապետյանը ՀՀՇ-ի հետ ճանապարհ չի գնա
Ժողովրդական կուսակցության ղեկավար Տիգրան Կարպետյանը 18 կետից բաղկացած հանրային պահանջագիրն արդեն ներկայացրել է Սերժ Սարգսյանին` ուղարկելով այն նախագահական նստավայր, և մինչև փետրվարի 28-ը պատասխան է ակնկալում:
«Մենք ակնկալում ենք համագործակցություն իշխանության հետ` հանուն ժողովրդի և հանուն ճշմարտության: Եթե մենք պատասխան չստացանք մինչև փետրվարի 28-ը, մենք կարմիր քարտ ենք ցույց տալու իշխանությանը: Անվստահություն, ու հետո գործընթաց դեպի արտահերթ ընտրություններ: Մեր արտահերթ ընտրությունների պահանջը` սկզբից` խորհրդարանական, հետո` նախագահական: Ի տարբերություն ՀԱԿ-ի, որը սկզբից պահանջում է նախագահական, հետո խորհրդարանական ընտրություններ: Գուցե, իրենք իրենց միանգամից նախագահ են ճանաչում»,- ասել է Տիգրան Կարապետյանը, փաստորեն, կրկնելով նույնը, ինչ նա ասել էր փետրվարի 15-ին կազմակերպած Ժողովրդական կուսակցության բացօթյա համաժողովի ժամանակ:
Լրագրողներից մեկի այն դիտարկմանը, որ մամուլում հաճախ է հիշատակվում, որ «Կարապետյանը իշխանությունների պրոյեկտն է», Ժողովրդական կուսակցության ղեկավարը պատասխանել է.
«Տաս տարվա ընթացքում ես ժողովրդին ցույց եմ տվել, ժողովուրդը տեսել է, որ ես ազնիվ մարդ եմ և ոչ մի ինչ-որ կոալիցիաների մեջ չեմ մասնակցել, ուրեմն ես համարում եմ բախտավորություն այն առումով, որ ես պատկանում եմ ժողովրդին: Իսկ ով ում պրոյեկտն ա, թող դրսի փողերով չափեն ու իրենց մասսոնական տարբեր պատկանելությամբ», - ասել է Կարապետյանը:
Պատասխանելով ՀԱԿ-ի հետ միավորման հնարվորության մասին հարցին` Կարապետյանը նշել է, որ իրենց շարժումն ազատ շարժում է և պատրաստ է յուրաքանչյուր արդար ուժի կամ շարժման հետ կանգնել մի հարթակի վրա հավասար հիմքերով:
«ՀԱԿ-ը տարբեր ուժերից է ձևավորված, կան և արդար, և անարդար: Օրինակ, ես ի նկատի ունեմ` ՀՀՇ-ի հետ մենք ճանապարհ չէինք գնա», - հայտարարել է Կարապետյանը:
Նա նաև նշել է, որ Ժողովրդական կուսակցությունը դեմ է այսօր Հայաստանում ձևավորված համակարգին:
«Մենք այսօր դեմ ենք համակարգին, ոչ թե մի դեմքին, այլ համակարգին` Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, ոչ թե աթոռին, որովհետև մենք չէինք ուզենա, որ լիներ նոր իշխանություն նույն մեթոդներով»,- ասել է Ժողովրդական կուսակցության նախագահը:

People’s Party leader Tigran Karapetyan has already presented his list of 18 demands to Armenian President Serzh Sargsyan, sending the “ultimatum” to the president’s residence and expecting a response by Feb. 28.
“We were [or rather, are] expecting cooperation with the ruling parties in the name of the people and the truth. If we don’t expect a response by Feb. 28, we’re going to flash a red card to the authorities. No confidence, and then a move toward early elections. Our demand for early elections: first, parliamentary, then, presidential. Unlike HAK [the Armenian National Congress], which first demands presidential, then parliamentary elections. Perhaps they immediately see themselves as president,” he said, basically repeating word-for-word what he said at his Feb. 15 rally.
To an observation by a journalist that he is often mentioned in the press, that he is the pet “project of the ruling authorities,” the People’s Party leader said:
“For 10 years I have shown the people, the people has seen, that I am an honest man and I haven’t participated in any coalitions, so I consider it lucky that I belong to the people. As for who’s who’s project, let them measure it with foreign money and with their belonging to different Free and Accepted Masons [groups].”
Speaking about the likelihood of uniting with HAK, Karapetyan said their movement is a free movement and he is prepared to stand on a platform with equal footing with any honest party or movement. “HAK is comprised of different forces; there are both just and unjust [parties in the opposition bloc]. For example, I’m referring to, we wouldn’t go on the same path with HHSh [Pan-Armenian National Movement].”
Karapetyan noted the People’s Party is opposed to the system developed in Armenia today.
“We today are against the system, not a single figure, [but] the system, led by Serzh Sargsyan; not the seat, because we wouldn’t want there to be new ruling authorities [using] the same methods,” he said.