«Ով ում պռոյեկտն ա». Տիգրան Կարապետյանը ՀՀՇ-ի հետ ճանապարհ չի գնա
Ժողովրդական կուսակցության ղեկավար Տիգրան Կարպետյանը 18 կետից բաղկացած հանրային պահանջագիրն արդեն ներկայացրել է Սերժ Սարգսյանին` ուղարկելով այն նախագահական նստավայր, և մինչև փետրվարի 28-ը պատասխան է ակնկալում:
«Մենք ակնկալում ենք համագործակցություն իշխանության հետ` հանուն ժողովրդի և հանուն ճշմարտության: Եթե մենք պատասխան չստացանք մինչև փետրվարի 28-ը, մենք կարմիր քարտ ենք ցույց տալու իշխանությանը: Անվստահություն, ու հետո գործընթաց դեպի արտահերթ ընտրություններ: Մեր արտահերթ ընտրությունների պահանջը` սկզբից` խորհրդարանական, հետո` նախագահական: Ի տարբերություն ՀԱԿ-ի, որը սկզբից պահանջում է նախագահական, հետո խորհրդարանական ընտրություններ: Գուցե, իրենք իրենց միանգամից նախագահ են ճանաչում»,- ասել է Տիգրան Կարապետյանը, փաստորեն, կրկնելով նույնը, ինչ նա ասել էր փետրվարի 15-ին կազմակերպած Ժողովրդական կուսակցության բացօթյա համաժողովի ժամանակ:
Լրագրողներից մեկի այն դիտարկմանը, որ մամուլում հաճախ է հիշատակվում, որ «Կարապետյանը իշխանությունների պրոյեկտն է», Ժողովրդական կուսակցության ղեկավարը պատասխանել է.
«Տաս տարվա ընթացքում ես ժողովրդին ցույց եմ տվել, ժողովուրդը տեսել է, որ ես ազնիվ մարդ եմ և ոչ մի ինչ-որ կոալիցիաների մեջ չեմ մասնակցել, ուրեմն ես համարում եմ բախտավորություն այն առումով, որ ես պատկանում եմ ժողովրդին: Իսկ ով ում պրոյեկտն ա, թող դրսի փողերով չափեն ու իրենց մասսոնական տարբեր պատկանելությամբ», - ասել է Կարապետյանը:
Պատասխանելով ՀԱԿ-ի հետ միավորման հնարվորության մասին հարցին` Կարապետյանը նշել է, որ իրենց շարժումն ազատ շարժում է և պատրաստ է յուրաքանչյուր արդար ուժի կամ շարժման հետ կանգնել մի հարթակի վրա հավասար հիմքերով:
«ՀԱԿ-ը տարբեր ուժերից է ձևավորված, կան և արդար, և անարդար: Օրինակ, ես ի նկատի ունեմ` ՀՀՇ-ի հետ մենք ճանապարհ չէինք գնա», - հայտարարել է Կարապետյանը:
Նա նաև նշել է, որ Ժողովրդական կուսակցությունը դեմ է այսօր Հայաստանում ձևավորված համակարգին:
«Մենք այսօր դեմ ենք համակարգին, ոչ թե մի դեմքին, այլ համակարգին` Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, ոչ թե աթոռին, որովհետև մենք չէինք ուզենա, որ լիներ նոր իշխանություն նույն մեթոդներով»,- ասել է Ժողովրդական կուսակցության նախագահը:

Сколотив состояние в РФ, армянский политик говорит о «массонстве» и «закордонных деньгах»
Лидер Народной партии, владелец лишенной эфира телекомпании «АЛМ» Тигран Карапетян уже отправил состоящий из 18 пунктов ультиматум президенту Армении Сержу Саргсяну, и ожидает ответа до 28 февраля.
«Мы рассчитывали на сотрудничество с властями во имя народа и справедливости. Если мы не получим ответа до 28 февраля, то покажем властям красную карточку, выразим недоверие, а затем начнем процесс подготовки к внеочередным выборам: сначала парламентским, а затем президентским - в отличие от Армянского национального конгресса (АНК), который сперва требует президентские, а затем парламентские выборы. Возможно, они сразу признают себя президентами», - заявил Карапетян.
На замечание журналистов о том, что в прессе часто упоминается выражение «Карапетян - это проект властей», председатель Народной партии ответил: «За 10 лет я смог доказать народу, что я честный человек и не принимал участия в каких-то коалициях, так что я считаю это удачей в том плане, что я принадлежу народу. А кто чей проект, пусть измеряют закордонными деньгами и принадлежностью к массонским ложам», - отметил политик, сколотивший состояние в России и до сих имеющий там свой бизнес.
Отвечая на вопрос о возможности объединения с АНК, Карапетян подчеркнул, что их движение открыто для всех, и они готовы «встать плечом к плечу с любой справедливой силой на равных условиях».
«Конгресс сформирован из разнообразных сил – и справедливых и нечестных. Например, я хочу сказать, что нам с АОД (Армянское общенациональное движение – член АНК) не по пути», - заявил Карапетян.
«Мы против системы, не просто против кого-то конкретно, а против системы под руководством Сержа Саргсяна, не против кресла, так как нам бы не хотелось, чтобы пришла новая власть с теми же методами», - резюмировал политик.