ԵՄ-ի և Վրաստանի միջև վիզային ռեժիմի պարզեցման մասին համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի մարտի 1-ից
Վրաստանի և Եվրամիության միջև վիզային ռեժիմի պարզեցման մասին համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի վաղը` մարտի 1-ին, հաղորդում է GHN-ը:
«Մենք վաղուց էինք սպասում այս համաձայնագրի կիրառման մեկնարկին, քանի որ այն մեզ համար քաղաքական միակողմանի հայտարարություն է այն մասին, որ Եվրամիությունը հավատարիմ է մնում Վրաստանի նկատմամբ իր քաղաքականությանը, իսկ մեր հարաբերությունների հետագա զարգացումը կքննարկվի ապագայում: Մյուս կողմից` մեր քաղաքացիներն անմիջականորեն կզգան ռեժիմի պարզեցումը, և հուսով եմ, որ այս հարցը հավելյալ բարդությունների տեղիք չի տա, ասել է Վրաստանի ԱԳ փոխնախարար Նինո Կալանդաձեն:
ԱԳ նախարարության տվյալների համաձայն` վիզաների տրամադրման պարզեցված ռեժիմը որոշակի արտոնություններ է տալիս Վրաստանի քաղաքացիներին:

Грузия и Евросоюз вводят в силу соглашение об упрощения визового режима
Соглашение об упрощении визового режима между Грузией и Евросоюзом вступит в силу завтра, 1 марта, сообщает GHN.
«Мы давно ждали вступления в силу этого соглашения, так как оно, с одной стороны, для нас одностороннее политическое заявление о том, что Евросоюз остается приверженным своей политике по отношению к Грузии, и прогресс в наших отношениях будет продолжен в дальнейшем. С другой стороны, наши граждане непосредственно ощутят упрощение режима, и надеюсь, что этот вопрос не вызовет дополнительных осложнений», - сказала замглавы МИД Грузии Нино Каландадзе на брифинге.
По сведениям МИД, соглашение об упрощении выдачи виз, предусматривает определенные льготы для граждан Грузии.