«Ժառանգության» պատգամավորները լքել են Ազգային ժողովի դահլիճը
«Ժառանգություն» ընդդիմադիր խորհրդարանական խմբակցության պատգամավորներն այսօր բոյկոտել են Ազգային ժողովի նիստի աշխատանքները, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
«Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիր Րաֆֆի Հովհաննիսյանը խորհրդարանի հերթական քառօրյա նիստերի մեկնարկին հանդես է եկել հայտարարությամբ:
Նա, մասնավորապես, անդրադառնալով կոալիցիոն նոր հուշագրին, ասել է. «Վերջերս գործող նախագահը կուսակցապետ իր գործընկերների հետ կնքեց հակասահմանադրական, հակաիրավական մի հուշագիր, որի իմաստը ոչ միայն ժամանակից շուտ, ի խախտումն համապատասխան բոլոր օրենքների սեփական թեկնածության առաջադրումն էր, այլ պատգամը հասարակության, որ «պետությունը ես եմ, և իմ դեմ խաղ չկա»»:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ասել է, որ այդ քաղաքականությունը, «որը տևապես զիջում է մեր պետականությունը և ազգային շահը, շարունակվելու է առնվազն 7 տարի, այդ ներքին քաղաքականությունը, որը խորացնում է անհավասարությունը, անօրինականությունը և արտագաղթը, շարունակվելու է նվազագույնը 7 տարի»:
«Այս խորհրդարանի առարկայական պատկերը արտացոլանքն է հերթական խեղված և կեղծված ընտրությունների, բայց, ցավոք սրտի, այս համամասնությունը մեծամասնության եւ ընդդիմության չի բավականացնում կուսակցապետերի հախն ու ախորժակը, եւ իրենց հայացքն ուղղել են սակավաթիվ ընդդիմադիր այս աթոռների վրա: Հարկ չկա կեղծել հերթական ընտրությունը, ինչպես սուրբ պատարագն է ասում` սիրով, ճշմարտությամբ եւ երբեք հեգնանքով` առեք, կերեք, սա է ժառանգությունը ձեր», - հայտարարել է «Ժառանգության» հիմնադիրը:
Այս խոսքերից հետո «Ժառանգության» պատգամավորները լքել են Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճը:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը հայտարարել է, որ կուսակցության քաղաքական գործունեության հետագա հարցերը ճշգրտելու նպատակով երկուշաբթի օրը ժամը 14:00-ին հրավիրվել է վարչության նիստ:

Мизерная оппозиция бойкотировала работу парламента Армении
Депутаты оппозиционной фракции «Наследие» (7 из 131 мест в Национальном Собрании) в понедельник бойкотировали работу парламента.
Лидер партии Раффи Ованисян в начале очередной парламентской четырехдневки выступил с заявлением, в котором, в частности, затронув подписание нового коалиционного меморандума, отметил, что «на днях президент со своими коллегами, главами партий, подписал антиконституционый, противозаконный меморандум, смысл которого заключался не только в преждевременном выдвижении своей андидатуры, но в завете обществу, что «я есть государтсво, и со мной шутки плохи»».
Раффи Ованисян сообщил, что эта политика «жертвует государственностью и национальными интересами, углубляет неравенство, беззаконие и миграцию и продолжится самое меньшее 7 лет».
«Этот парламент отражает очередные сфальсифицированные выборы, и даже будучи подаляющим большинством, аппетит глав партий остается неудовлетворенным. Они уже заглядываются на на молочисленные места оппозиции. Отпадает необходимость фальсифицировать очередные выборы», - заявил Ованисян.
После этих слов депутаты партии «Наследие» покинули зал заседаний НС. Руководитель фракции Степа Сафарян заявил, что с целью уточнения дальнейших вопросов политической деятельности партии, в понедельник в 14:00 он назначил заседание правления, сообщает радио «Свобода».