«Թևաթափ եղած...». մարդկային ճակատագրեր. Տիգրան Աբգարյանը զոհվել է մարտի 1-ին
Ոստիկանական հատուկ զորքերում ծառայող Տիգրան Աբգարյանը վիրավորվել է 2008 թվականի մարտի 1-ին, եղել է կոմայի մեջ և մահացել է ապրիլի 10-ին: Որդու մասին Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է մայրը` Ռուզան Հարությունյանը:
«Իմ էրեխեն էլ հո զինվոր էր, ծառայում էր, ո՞վ սպանեց իմ որդուն, ո՞վ խփեց: Ինձ փորձում են համոզել, որ պատահական գնդակ ա եղել, ես 3 սմ-անոց պատահականությունների չեմ հավատում, զրահաբաճկոնի ու գլխարկի միջև 3 սմ էր, ոնց էղավ, որ պատահական գնդակը եկավ էդ 3 սմ-ից մտավ որդուս վզի մեջ:
Իմ որդին ծնվել է 1989 թվականին, ծառայում էր ներքին զորքերում, Երևանի պետական մանկավարժականի ուսանող էր: 2-րդ կուրսից հետո գնաց բանակ, ոչ բարով գնար, 7 ամսվա ծառայող էր: Լեոյի փողոցում սպանեցին, լույսի պես էրեխա ունեի, ընդամենը 18 տարեկան էր, մեր կյանքը կանգ ա առել, երկրից էլ չենք կարա գնանք, մեր էրեխու գերեզմանը չենք կարա թողնենք, թևաթափ եղած հիվանդ ամուսիններով նստած ենք ու իրար վրա ենք նայում, ո՞ւմ ենք պետք: Բացի «Ժառանգությունից» ոչ ոք չի հետաքրքրվում մեզանով, մեկ էլ ՀԱԿ-ն ա զանգում, ցավակցում: Մենք էլ ոչ մի բանի չենք հավատում, էս ա մեր կյանքը: Իսկ կյանքը, իմ լույսը, հույսն ու ապագան իմ Տիգրանն էր: 3 տարի ա կորցրել եմ լույսս, չգիտեմ` ապրում եմ, թե չէ»:

The Faces of March 1 Victims in Armenia: Tigran Abgaryan
Tigran Abgaryan was injured on Mar. 1, 2008, in Yerevan, Armenia, after which he fell into a coma and died 40 days later on Apr. 10, 2008. His mother, Ruzan Harutyunyan, told Epress.am a little about her son's life.
"My son too was a soldier, he served , who killed my son, who fired the shot? They're trying to convince me that it was an accidental shot, I don't understand these 3-cm accidents, there was 3 cm between the vest and his hat, how did it happen that the random bullet came in that 3 cm and entered my son's neck.
"My son was born in 1989, he was serving in the domestic troops, he was a student at the Yerevan State Pedagogical . After his second year, he went to the army, it would've been better if he didn't go, he served for 7 months. They killed him on Leo street, I had a child like a light, he was just 18 years old, our lives have come to a stop, and we can't leave the country, we can't leave our child's grave; with clipped wings we're sitting with husbands who are ill and looking at each other, who needs us? Apart from Heritage , no one inquires about us; also HAK calls, says condolences. We don't believe in anything anymore, this is our life. And life, my light, my hope and the future was my Tigran. It's been 3 years since I've lost my light; I don't know if I'm living or not."
Updated at 3:41 pm on Mar. 1, 2010: "Tigran Abgaryan died on Mar. 1, 2008" corrected to "Tigran Abgaryan was injured on Mar. 1, 2008, in Yerevan, Armenia, after which he fell into a coma and died 40 days later on Apr. 2, 2008."