«Ժառանգությունը» պատրաստ է լինել նրանց կողքին, ով ժողովրդի հետ է
«Ժառանգություն» կուսակցությունը երեկ` մարտի 1-ին, վաղ առավոտից մասնակցել է 2008 թվականի մարտի 1-ի դեպքերին նվիրված բոլոր միջոցառումներին: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը:
Նա նշել է, որ իրենք այցելել են մարտի 1-ի զոհերի գերեզմաններ և նրանց հարազատների տներ:
«Ի դեպ, սա առաջին տարին չէ, որ մենք նման միջոցառում ենք անում, 2008-ի մարտի 1-ից ի վեր ամեն տարի այցելել ենք մարդկանց և մեր ցավակցությունն ու զորակցությունը հայտնել նրանց»,- ասել է Սաֆարյանը:
Նա նշել է, որ «Ժառանգությունը» մասնակցել է նաև օրվան նվիրված քննարկում-հանդիպումներին, մասնավորպաես, «Սարդարապատ» շարժման հրավիրած քննարկմանը:
«Այնուհետև, որպես օրվա շարունակություն, իրազեկ լինելով, որ ՀԱԿ հրավիրած հանրահավաքից հետո ոգեկոչման երթ է տեղի ունենալու դեպի այն վայրը, որտեղ մեր և հազարավոր քաղաքացիների աչքի առաջ սպանեցին քաղաքացիների, «Ժառանգություն»-ն իր առաջնորդի հետ միասին միացավ հանրահավաքին, որից հետո երթի ժամանակ ծաղիկներ դրեց Մյասնիկյանի արձանի մոտ: Օրվա խորհուրդը սա է եղել»,- նշել է Սաֆարյանը:
Epress.am-ի այն հարցին, թե արդյո՞ք «Ժառանգություն» կուսակցությունը քննարկում է Հայ Ազգային Կոնգրեսի հետ համատեղ հանդես գալու հնարավորությունները, Ստյոպա Սաֆարյանը ասել է.
«Մենք միշտ եղել ենք ժողովրդի կողքին, բայց, իհարկե, նոր բանաձև, նոր հենք կերտելու համար դեռ աշխատանքներ կան կատարելու` բազմաթիվ քննարկումներ, հանդիպումներ: Սակայն ևս մեկ անգամ նշեմ, որ մենք պատրաստ ենք կանգնել ժողովրդի կողքին և կատարել նրանց պահանջը, և պատրաստ ենք հանդես գալ նրանց հետ միասին, ովքեր ժողովրդի հետ են»:

Лидер парламентской оппозиции на митинге Левона Тер-Петросяна – ничего не значит
Единственная оппозиционная сила в парламенте Армении партия «Наследие» (7 членов) приняла участие во всех мероприятиях посвященных годовщине трагических событий 1 марта 2008 года. Об этом в беседе с Epress.am заявил руководитель фракции НС «Наследие», депутат Степа Сафарян, кооментируя присутствие парламентариев на митинге Армянского национального конгресса, возглавляемого первым президентом Армении Левоном Тер-Петросяном.
Он отметил, что они посетили могилы жертв событий 1 марта, а также навестили их родных. «Кстати, это не первый год, когда мы проводим подобные мероприятия. После 1 марта 2008-ого, мы каждый год навещаем людей, выражаем соболезнования и поддержку», - сообщил Сафарян.
«Далее, зная, что после митинга Конгресса состоится шествие к тому месту, где на глазах тысяч людей убили наших сограждан. «Наследие» вместе со своим лидером присоединилось к митингу, после чего во время шествия возложили цветы у памятника Мясникяну. Это и было символом дня», - рассказал Сафарян.
На вопрос Epress.am, рассматривает ли партия «Наследие» совместное выступление с Армянским национальным конгрессом, Степа Сафарян заметил: «Мы всегда были рядом с народом, но, конечно, для создания новой формулы, новой основы надо многое обсудить и рассмотреть. Однако, еще раз отмечу, что мы готовы встать рядом с народом и выполнить их требования. Мы согласны совместно выступить с теми, кто с народом».