Վատ բանի վերջի սկիզբը, լավ բանի սկզբի սկիզբը. ֆոտոպատմություններ
Երեկ Հայ ազգային կոնգրեսի հրավիրած հանրահավաքից առաջ Epress.am-ը զրուցել է միջոցառմանը ներկա ընդդիմության կողմնակիցների հետ: Մեր խնդրանքով, նրանք վերհիշել են 2008 թվականի մարտի 1-ը և խոսել են իրենց սպասելիքների մասին:
Ներկայացնում ենք մեր զրուցակիցների խոսքն ու լուսանկարները:
Սպարտակ
- Ցույցերին ներկա եմ եղել, Մյասնիկյանի արձանի մոտ: Ինչպես միլիցիան հարձակվեց, ինչպես զինվորականներն եկան, տեխնիկա բերեցին, ժողովրդին ջարդեցին: Իսկ ներկա օրով Օպերայի շենքը դարձրել են Գեստապոյի պադվալ, բունկեր են դարձրել: Այսօրվա հանրահավաքին ես ցանկանում եմ, որ վերջանա ամենինչը, գնանք դեպի լավը: Իշխանափոխություն, ուրիշ ոչ մի բան չեմ կամենում: Եվ չեմ ցանկանում, որ հաջորդ հանրահավաքը սկսվի: Էս հանրահավաքով ամեն ինչ թող վերջանա: Թեկուզ առաջինը ես գնամ, թող բունկերից դուրս գան, առաջինն ինձ գնդակահարեն: Էդքան բնակչություն չկա Հայաստանում, ինչքան միլիցիա: Վրաստանից են բերում, Ադրբեջանից են բերում, թե Ուկրաինայից, չենք հասկանում:
Դավթյան Համլետ
- 2008 թվականի մարտի 1-ին ինֆարկտով պարկած էի:
- Այսօր ի՞նչ ակնկալիքով եք եկել:
- Որ չեն գնդակահարի: Ոչ մի լավ բան չեմ սպասում: Եկել եմ հանուն մարդկանց: Ես չգիտեմ, ինչ ասեմ դաժե, ախր չեմ իմանում, չգիտեմ:
Մուրադյան Աբրահամ
- Էդ վախտ մլիցեքը ջարդում էին մեզի: Իսկ էսօր լավ ակնկալիքով եմ եկել, օրինակ, ինչ-որ ղեկավարությունն ասի:
- Նկատի ունեք ՀՀ առաջին նախագահի՞ն:
- Հա, մեր նախագահին: Ոնց առաջնորդի, տենց էլ կանենք:
Հրանտ
- 2008 թվականի մարտի 1-ին տունը նստած էի, ցավդ տանեմ: Իսկ էսօր…եկել ենք` առաջ Հայաստան:
- Այսի՞նքն:
- Քուրո ջան, լավ էլի…
- Ակնկալիքներ ունեք հանրահավաքից:
- Ըհը: Բայց էդի իմ մեջ մնաց:
- Դուք գիտեք, թե ո՞ր ուժի հանրահավաքին եք եկել:
- Միասնական ուժի:
Գարիկ
- Հիշում եմ էդ օրը: Ես գնում էի Ռուսաստանի դեսպանատուն, ես Ռուսաստանի քաղաքացի եմ: Գնում էի գործերս դասավորեի, որ նորից գնամ: Իսկ մարտի 1-ին ես տեսա, թե ինչեր էր կատարվել փողոցում. վառված մեքենաներ, զինվորներ ավտոմատներով: Ինձ նույնիսկ չթողեցին, որ անցնեի: Ակնկալիքներ ունենք, որ պետք է արդեն լավ լինի: Ժողովրդի համբերության բաժակը լցվել է, պետք է որ մի բան արվի: Հույսեր ենք կապում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, նրա թմի հետ: Տեսնենք էլի, մի բան կլինի երևի:
Լուսինե Վայաչյան
- Մարտի 1-ին ինձ վախացրեցին, չթողեցին ոչ մի տեղ գնամ, ու ես նստած էի տանը:
- Ո՞վ վախացրեց:
- Դե, մամա, պապա, ընկերներ, բոլորը վախացրեցին, ու ճիշտ վախացրեցին: Հիմա էլ եմ վախենում, ահավոր վախենում եմ: Բայց էդ վախը ադրենալին ա տալիս, որ անհրաժեշտ ա պայքարելու համար:
- Ի՞նչ սպասելիքներ ունեք այսօրվա հանրահավաքից:
- Չգիտեմ: Սպասում եմ, որ վատ բանի վերջի սկիզբը կլինի, լավ բանի սկզբի սկիզբը:
Գրիգոր
2008 թվականի մարտի 1-ին Մյասնիկյանի արձանի մոտ եմ եղել: Եղել եմ օրը ցերեկով, մոտավորապես ժամը երեքի-չորսի կոմղերը, ու տուն եմ գնացել: Ուղղակի հարգելով զոհվածներին, իրանց ընտանիքները, եկել եմ մասնակցեմ: Ես ոչ մի միտինգի չեմ մասնակցում, բացի Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կազմակերպած միտինգներից: Ուրիշ բան չեմ կարող ասել:
Մարիամի և Գրիգորի լուսանկարը
Եզակյան Մարիամ
Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվ մասնակից եմ և ինչպես մեր հարազատ Նիկոլն է ասում` մեր գործն արդար է, մենք հաղթելու ենք: Միևնույնն է` անօրինական, չընտրված, արյունոտ նախագահն ինքն իր ձեռքով իր գերեզմանը փորել է, և այսօրվա հանրահավաքը ցույց է տալիս, որ նրանք վախեցած են մեզանից: Այսօր նրանք այնպիսի խուճապի մեջ են, որ երբեք չեն եղել: Ինչպես մեր առաջնորդն է ասում` Տեր-Պետրոսյանը, պայքար, պայքար մինչև վերջ:
Արշավիր Բոզոյան
- Սասուն ջոկատի Արշո, էդքանը որ ասում եմ, համ Սերժիկն ա ճանաչում, համ Ռոբիկն ա ճանաչում:
2008 թվին լուսաբացին վերջին պարողը Պապիկի հետ ես եմ եղել: Էդ պահին մենք պարում էինք, մինչև երկրի շակալները մեր խաղաղ ցույցերին չմասնակցեցին: Մինչև 4:30 ուրախ պարում էինք:
Երեք տարի է երկիրը գործում ա առանց նախագահի: Աստծո հույսին ապրում ենք: Ընդհանրապես, մեր հայերը քրիստոնյա, աստվածապաշտ ժողովուրդ են, հիմա Աստծո հույսին մենք ապրում ենք:

Я танцевал с Левоном Тер-Петросяном. Ожидания граждан + ФОТО
Прошло три года со дня кровавых событий, случившихся в центре Еревана. Памяти жертв 1-2 марта 2008 года были посвящены вчерашние митинг и шествие, организованные Армянским национальным конгрессом.
Напомним, что в результате столкновения демонстрантов, протестующих против результатов президентских выборов, с силовиками погибли 10 человек, сотни сторонников оппозиции были арестованы, 9 из которых до сих пор находятся за решеткой.
До начала вчерашнего митинга Epress.am побеседовал с присутствующими на мероприятии сторонниками оппозиции. По нашей просьбе они рассказали, как провели 1 марта три года назад, и поделились своими ожиданиями.
Спартак
- Я участвовал в демонстрациях у памятника Мясникяну. Видел, как напала полиция, как пришли военные, как привели технику, разбили народ. А теперь они превратили здание Оперы (оппозиция организовывала свои митинги на Площади свободы, прилегающей к Опере – ред.) в подвал Гестапо, в бункер. Я хочу, чтобы сегодняшний митинг положил всему конец, чтобы мы пошли вперед. Хочу смены власти, больше ничего. Я не хочу начала следующего митинга. Пусть все закончится этим митингом. Первым пойду я, пусть выйдут из бункера, первым расстреляют меня. В Армении нет столько населения, сколько милиции. Непонятно, из Грузии их привозят, Азербайджана или Украины.
Гамлет Давтян
- 1 марта 2008 года я лежал с инфарктом.
- С какими ожиданиями Вы пришли сегодня на митинг?
- Что не расстреляют. Ничего хорошего я не жду. Я пришел ради людей. Даже не знаю, что сказать, не знаю.
Абрам Мурадян
- Тогда нас крушила милиция. А сегодня я пришел с надеждой на лучшее. Как руководство скажет.
- Вы имеете в виду Левона Тер-Петросяна?
- Да, нашего президента. Как скажет, так и сделаем.
Грант
- 1 марта 2008 года я сидел дома, цавд танем (дословно с арм. - унесу твою боль). А сегодня мы пришли… Вперед, Армения (лозунг предвыборной кампании Сержа Саргсяна – ред.).
- То есть?
- Да ладно тебе, сестра…
- Есть ожидания от митинга?
- Ага. Но об этом я ничего не скажу.
- Вы знаете, на митинг какой силы вы пришли?
- Единой силы.
Гарик
- Помню этот день. Я шел в посольство России, я гражданин РФ. Шел уладить дела, чтобы снова уехать. А 1-ого марта я увидел, что творилось на улице: сожженные автомобили, солдаты с автоматами. Мне даже не разрешили пройти.
Мы надеемся, что уже все должно быть хорошо. Чаша терпения народа переполнена, надо что-то делать. Мы возлагаем большие надежды на Левона Тер-Петросяна и его команду. Посмотрим. Что-нибудь да будет.
Лусине Ваячян, писатель
- 1 марта меня запугали, не разрешили мне никуда идти, и я была дома.
- Кто запугал?
- Ну, мама, папа, друзья, все напугали, и были правы. Я и сейчас боюсь, страшно боюсь. Но этот страх придает адреналин, который необходим для борьбы.
- Какие у Вас ожидания от сегодняшнего митинга?
- Не знаю. Жду, чтобы он был началом конца плохого, началом начала хорошего.
Григор
- 1 марта 2008 года я был у памятника Мясникяну. Был днем, около 3-4 часов, потом пошел домой. Просто уважая погибших, их семьи, я пришел на митинг. Я не участвую ни в каких митингах, кроме организованных Левоном Тер-Петросяном.
Езакян Мариам
- Я активный член Армянского национального конгресса и, как говорит наш дорогой Никол (журналист, политзаключенный – ред.), наше дело правое, мы победим. Все равно незаконный, нелегитимный, кровавый президент своей рукой вырыл себе могилу, и сегодняшний митинг показывает, что они боятся нас. Они в такой панике, какой никогда не было. Как говорит наш лидер Левон Тер-Петросян, борьба, борьба до конца.
Аршавир Бозоян
- Аршо из Сасунского отряда. Так меня и Сержик узнает, и Робик (2-й и нынешний президенты Армении – ред.).
Я был последним, кто на рассвете в 2008 году танцевал с дедушкой (так называют первого президента, лидера оппозиции Левона Тер-Петросяна – ред.). В этот момент мы танцевали, пока не пришли шакалы и не приняли участия в наших мирных демонстрациях. Мы весело танцевали до 4:30.
Три года страна без президента. Мы живем, уповая на бога. Вообще, армяне - христиане, почитают бога. Теперь мы и живем, уповая на него.