Վատ բանի վերջի սկիզբը, լավ բանի սկզբի սկիզբը. ֆոտոպատմություններ
Երեկ Հայ ազգային կոնգրեսի հրավիրած հանրահավաքից առաջ Epress.am-ը զրուցել է միջոցառմանը ներկա ընդդիմության կողմնակիցների հետ: Մեր խնդրանքով, նրանք վերհիշել են 2008 թվականի մարտի 1-ը և խոսել են իրենց սպասելիքների մասին:
Ներկայացնում ենք մեր զրուցակիցների խոսքն ու լուսանկարները:
Սպարտակ
- Ցույցերին ներկա եմ եղել, Մյասնիկյանի արձանի մոտ: Ինչպես միլիցիան հարձակվեց, ինչպես զինվորականներն եկան, տեխնիկա բերեցին, ժողովրդին ջարդեցին: Իսկ ներկա օրով Օպերայի շենքը դարձրել են Գեստապոյի պադվալ, բունկեր են դարձրել: Այսօրվա հանրահավաքին ես ցանկանում եմ, որ վերջանա ամենինչը, գնանք դեպի լավը: Իշխանափոխություն, ուրիշ ոչ մի բան չեմ կամենում: Եվ չեմ ցանկանում, որ հաջորդ հանրահավաքը սկսվի: Էս հանրահավաքով ամեն ինչ թող վերջանա: Թեկուզ առաջինը ես գնամ, թող բունկերից դուրս գան, առաջինն ինձ գնդակահարեն: Էդքան բնակչություն չկա Հայաստանում, ինչքան միլիցիա: Վրաստանից են բերում, Ադրբեջանից են բերում, թե Ուկրաինայից, չենք հասկանում:
Դավթյան Համլետ
- 2008 թվականի մարտի 1-ին ինֆարկտով պարկած էի:
- Այսօր ի՞նչ ակնկալիքով եք եկել:
- Որ չեն գնդակահարի: Ոչ մի լավ բան չեմ սպասում: Եկել եմ հանուն մարդկանց: Ես չգիտեմ, ինչ ասեմ դաժե, ախր չեմ իմանում, չգիտեմ:
Մուրադյան Աբրահամ
- Էդ վախտ մլիցեքը ջարդում էին մեզի: Իսկ էսօր լավ ակնկալիքով եմ եկել, օրինակ, ինչ-որ ղեկավարությունն ասի:
- Նկատի ունեք ՀՀ առաջին նախագահի՞ն:
- Հա, մեր նախագահին: Ոնց առաջնորդի, տենց էլ կանենք:
Հրանտ
- 2008 թվականի մարտի 1-ին տունը նստած էի, ցավդ տանեմ: Իսկ էսօր…եկել ենք` առաջ Հայաստան:
- Այսի՞նքն:
- Քուրո ջան, լավ էլի…
- Ակնկալիքներ ունեք հանրահավաքից:
- Ըհը: Բայց էդի իմ մեջ մնաց:
- Դուք գիտեք, թե ո՞ր ուժի հանրահավաքին եք եկել:
- Միասնական ուժի:
Գարիկ
- Հիշում եմ էդ օրը: Ես գնում էի Ռուսաստանի դեսպանատուն, ես Ռուսաստանի քաղաքացի եմ: Գնում էի գործերս դասավորեի, որ նորից գնամ: Իսկ մարտի 1-ին ես տեսա, թե ինչեր էր կատարվել փողոցում. վառված մեքենաներ, զինվորներ ավտոմատներով: Ինձ նույնիսկ չթողեցին, որ անցնեի: Ակնկալիքներ ունենք, որ պետք է արդեն լավ լինի: Ժողովրդի համբերության բաժակը լցվել է, պետք է որ մի բան արվի: Հույսեր ենք կապում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, նրա թմի հետ: Տեսնենք էլի, մի բան կլինի երևի:
Լուսինե Վայաչյան
- Մարտի 1-ին ինձ վախացրեցին, չթողեցին ոչ մի տեղ գնամ, ու ես նստած էի տանը:
- Ո՞վ վախացրեց:
- Դե, մամա, պապա, ընկերներ, բոլորը վախացրեցին, ու ճիշտ վախացրեցին: Հիմա էլ եմ վախենում, ահավոր վախենում եմ: Բայց էդ վախը ադրենալին ա տալիս, որ անհրաժեշտ ա պայքարելու համար:
- Ի՞նչ սպասելիքներ ունեք այսօրվա հանրահավաքից:
- Չգիտեմ: Սպասում եմ, որ վատ բանի վերջի սկիզբը կլինի, լավ բանի սկզբի սկիզբը:
Գրիգոր
2008 թվականի մարտի 1-ին Մյասնիկյանի արձանի մոտ եմ եղել: Եղել եմ օրը ցերեկով, մոտավորապես ժամը երեքի-չորսի կոմղերը, ու տուն եմ գնացել: Ուղղակի հարգելով զոհվածներին, իրանց ընտանիքները, եկել եմ մասնակցեմ: Ես ոչ մի միտինգի չեմ մասնակցում, բացի Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կազմակերպած միտինգներից: Ուրիշ բան չեմ կարող ասել:
Մարիամի և Գրիգորի լուսանկարը
Եզակյան Մարիամ
Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվ մասնակից եմ և ինչպես մեր հարազատ Նիկոլն է ասում` մեր գործն արդար է, մենք հաղթելու ենք: Միևնույնն է` անօրինական, չընտրված, արյունոտ նախագահն ինքն իր ձեռքով իր գերեզմանը փորել է, և այսօրվա հանրահավաքը ցույց է տալիս, որ նրանք վախեցած են մեզանից: Այսօր նրանք այնպիսի խուճապի մեջ են, որ երբեք չեն եղել: Ինչպես մեր առաջնորդն է ասում` Տեր-Պետրոսյանը, պայքար, պայքար մինչև վերջ:
Արշավիր Բոզոյան
- Սասուն ջոկատի Արշո, էդքանը որ ասում եմ, համ Սերժիկն ա ճանաչում, համ Ռոբիկն ա ճանաչում:
2008 թվին լուսաբացին վերջին պարողը Պապիկի հետ ես եմ եղել: Էդ պահին մենք պարում էինք, մինչև երկրի շակալները մեր խաղաղ ցույցերին չմասնակցեցին: Մինչև 4:30 ուրախ պարում էինք:
Երեք տարի է երկիրը գործում ա առանց նախագահի: Աստծո հույսին ապրում ենք: Ընդհանրապես, մեր հայերը քրիստոնյա, աստվածապաշտ ժողովուրդ են, հիմա Աստծո հույսին մենք ապրում ենք:

Prior to the start of the Armenian National Congress (HAK) rally yesterday, Epress.am had a chance to talk to opposition supporters present at the rally. Upon our request, they recalled Mar. 1, 2008, and shared with us their expectations.
Spartak
I was present at the demonstrations, near the Myasnikyan statue. How the military attacked, how the soldiers came, brought equipment, crushed the people. While present day, they've turned the Opera building into a Gestapo cellar, into bunkers. At today's rally, I want everything to end, for us to move toward the good. Regime change — I don't want anything else. And I don't want the next rally to start. Let everything end with this rally. Even if I'm the first to go, let them come out of the bunkers, shoot me first. There's aren't as many residents in Armenia as there is military. They bring them from Georgia. They bring them from Azerbaijan, or Ukraine, we don't know.
Hamlet Davtyan
On Mar. 1, 2008, I was lying with a heart attack.
With what expectations have you come here today?
That they won't shoot. I'm not expecting anything good. I came for the people. I don't even know what to say, I just don't know.
Abraham Muradyan
At that time, the military was crushing us. But today I've come with a good expectation, for example, whatever the leaders say.
You mean the first president of the Republic of Armenia?
Yes, our president. However he leads, that's what we'll do.
Hrant
I was sitting at home on Mar. 1, 2008, dear. But today... we've come: forward, Armenia!
Meaning?
Sister, all right already...
Do you have expectations from the rally?
Eh! But it stays in me.
Do you know which force's rally you've come to?
The unified force.
Garik
I remember that day. I was going to the Russian embassy; I'm a citizen of Russia. I was going to organize my papers, for me to go again. But on Mar. 1 I saw what had happened on the streets: burned cars, soldiers with automatic rifles. They didn't even allow me to pass. We have expectations, that it has to be good already. The people's cup of patience is full; something has to be done. We're pinning our hopes on Levon Ter-Petrossian and his team. Let's see, something will happen, probably.
Lusine Vayachyan
On Mar. 1, they frightened me, they didn't allow me to go anywhere, and I was sitting at home.
Who frightened you?
Well, my mother, father, friends, everyone frightened me and they were right to frighten me. I'm afraid now too; I'm terribly afraid. But that fear gives me adrenalin, which is necessary to fight.
What expectations do you have from today's rally?
I don't know. I'm waiting for it to be the beginning of the end for that which is bad and the beginning of the beginning for that which is good.
Mariam's and Grigor's personal photo
Grigor
I was by Myasnikyan statue on Mar. 1, 2008. I was there in the daytime, around 3–4 pm, and then I went home. Simply respecting the victims, their families, I came to participate. I don't participate in any rallies except for those organized by Levon Ter-Petrossian. I can't say anything else.
Mariam Yezakyan
I'm an active Armenian National Congress participant, and as our dear Nikol says, our work is just, we are going to win. It's all the same, the unlawful, unelected, bloody president has dug his grave with his own hands and today's rally shows that they're afraid of us. Today they're in such a panic like they've never been before. As our leader, Ter-Petrossian, says, fight, fight, till the end.
Arshavir Bozoyan
Arsho of Sasun's military unit , when I say that much, both Serzhik and Robik know .
At the dawn of 2008, the last dancer with Grandpa was me. At the time, we were dancing, until the country's jackals didn't take part in our peaceful demonstrations. Until 4:30 am we were happily dancing.
Three years the country has been without a president. We're living on God's hope. Generally, us Armenians are a Christian, devout people; now we're living on God's hope.