Ի՞նչ հարցով է Սարգսյանը մերժել Սահակաշվիլիին
Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի` հունվարի 22-23-ին Երևան կատարած վերջին այցելության ընթացքում նա առաջարկել է իր հայ գործընկերոջը` Սերժ Սարգսյանին երկու երկրների քաղաքացիների համար պետական սահմանի հատման նոր ռեժիմ գործադրել: Այս մասին Epress.am-ին հայտնի է դարձել թբիլիսյան աղբյուրներից:
Սահակաշվիլին առաջարկել է թույլատրել երկու երկրների քաղաքացիներին հատել սահմանը ներքին օգտագործման նույնացման քարտերով (ID-քարտեր): Նման ռեժիմ գործում է Վրաստանի և Թուրքիայի միջև:
Սակայն Սերժ Սարգսյանը հրաժարվել է քննարկել այդ առաջարկը: Նրա մերժումը կարող է պայմանավորված լինել այն հանգամանքով, որ Հայաստանում ID-քարտեր կսկսեն գործել միայն 2011 թվականի աշնանից: Ներկայումս Հայաստանի քաղաքացիները, ի տարբերություն վրացիների, ինչպես ներքին օգտագործման, այնպես էլ արտասահման մեկնելու համար միայն մեկ անձնագիր ունեն:

During his last visit to Yerevan on Jan. 22–23 of this year, Georgian President Mikhail Saakashvili suggested to his Armenian counterpart Serzh Sargsyan to implement a new regime of border crossing for the citizens of both countries, a source in Tbilisi told Epress.am.
Saakashvili proposed the two countries' citizens to cross the Armenia-Georgia border with internal use ID cards. Such a system already exists between Georgia and Turkey.
However, Sargsyan refused to consider this proposal. A possible reason for this refusal could be the fact that Armenia will be introducing the use of ID cards not before the autumn of 2011. Currently Republic of Armenia citizens, unlike citizens of Georgia, use only one ID document (their passport) for both internal use and travel abroad.