Ի՞նչ հարցով է Սարգսյանը մերժել Սահակաշվիլիին
Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի` հունվարի 22-23-ին Երևան կատարած վերջին այցելության ընթացքում նա առաջարկել է իր հայ գործընկերոջը` Սերժ Սարգսյանին երկու երկրների քաղաքացիների համար պետական սահմանի հատման նոր ռեժիմ գործադրել: Այս մասին Epress.am-ին հայտնի է դարձել թբիլիսյան աղբյուրներից:
Սահակաշվիլին առաջարկել է թույլատրել երկու երկրների քաղաքացիներին հատել սահմանը ներքին օգտագործման նույնացման քարտերով (ID-քարտեր): Նման ռեժիմ գործում է Վրաստանի և Թուրքիայի միջև:
Սակայն Սերժ Սարգսյանը հրաժարվել է քննարկել այդ առաջարկը: Նրա մերժումը կարող է պայմանավորված լինել այն հանգամանքով, որ Հայաստանում ID-քարտեր կսկսեն գործել միայն 2011 թվականի աշնանից: Ներկայումս Հայաստանի քաղաքացիները, ի տարբերություն վրացիների, ինչպես ներքին օգտագործման, այնպես էլ արտասահման մեկնելու համար միայն մեկ անձնագիր ունեն:

В чем отказал Серж Саргсян Михаилу Саакашвили
Входе последнего визита президента Грузии Михаила Саакашвили в Ереван 22-23 января текущего года он предложил своему армянскому коллеге Сержу Саргсяну новый режим пересечения государственной границы для граждан двух стран. Об этом Epress.am стало известно из источников в Тбилиси.
Саакашвили предложил разрешить пересекать границу по идентификационным картам внутреннего пользования (ID-карта). Подобный режим действует между Грузией и Турцией.
Однако Серж Саргсян отказался рассматривать это предложение. Возможной причиной его отказа может быть то факт, что в Армении ID-карты внедрят лишь с осени 2011 года. Сейчас у граждан Армении, в отличие от Грузии, один пасспорт как для внутреннего пользования, так и для поездок зарубеж.
Отметим, что неудобства при нынешнем безвизовом режиме между Арменией и Грузией испытывают те, кто по роду деятельности часто пересекает границу двух стран и жители Джавахетии - армянонаселенного региона Грузии. Им приходится часто менять пасспорта, которые быстро заполняются печатями о въезде-выезде в страну.