Գիշերային ակումբներ այցելող հայ քահանային կարգալույծ են հռչակել
Գիշերային ակումբում ծեծի ենթարկված Բուլղարիայի Վառնա քաղաքի Հայ Առաքելական եկեղեցու սպասավոր տեր Սարգիս քահանա Հովհաննիսյանն այսօր` մարտի 5-ին, կարգալույծ է հռչակվել Գարեգին Բ կաթողիկոսի կողմից «անհարիր պահվածքի համար»: Այժմ նա կդասվի աշխարհականների շարքը և կկոչվի ավազանի անունով Արթուր Հովհաննիսյան, հայտնում են Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի մամուլի դիվանից:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ  դիվանի մամուլի խոսնակ տեր Վահրամը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ տեր Սարգիս քահանա Հովհաննիսյանին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հրավիրել է զրույցի, սակայն վերջինս չէր ներկայացել, քանի որ ապաքինման մեջ է:
Հիշեցնենք, որ 2010 թվականի հուլիսի 31-ի գիշերը տեր Սարգիս քահանա Հովհաննիսյանը հարձակման էր ենթարկվել  հայտնի Զլատի պյասցի հանգստավայրի «Արոգանս» գիշերային ակումբում: Զուգարան գնալու ճանապարհին նրա վրա մի քանի մարդ էր հարձակվել և հարվածներ հասցրել գլխին: Վնասվել էր քահանայի աջ աչքը: Տեղի հիվանդանոցներից մեկում նրան շտապ վիրահատել էին, երկար ժամանակ վտանգ կար, որ եկեղեցականը կարող էր կույր մնալ:
Ոստիկանության ներկայացուցչի հետ զրույցում քահանան ասել էր, որ ինքը Ռուսաստանից եկած ընկերոջ հետ էր այցելել ակումբ, որտեղ իրենք ընդամենը «2 հատ հիսուն վիսկի էին խմել»:
Բուլղարիայի հայ համայնքում լուրեր են շրջանառվում, որ քահանան ներգրավված է նաև թմրանյութերի բիզնեսի մեջ:
Ինչպես ավելի վաղ Epress.am-ին հայտնել էին բուլղարահայերը, խոսակցություններ կան, որ ամուսնալուծվելուց հետո նա բնակվում է իր ընկերուհու հետ, և հայերը չեն ցանկանում, որպեսզի այդ քահանան իրենց քարոզի:
Ավելի վաղ Epress.am-ը զրուցել էր նաև տեր Սարգսի արդեն նախկին կնոջ` Վիկտորիայի հետ, ով մի քանի մանրամասն էր ներկայացրել իր և ամուսնու համատեղ կյանքից:
«Ամուսնության առաջին 2 տարին էդպես չէր, հետո սկսեց խմել, ծեծել: Սկզբում մտածում էի` չեմ կարող բարձրաձայնել այդ մասին, որովհետև բաժանվելու դեպքում գնալու տեղ չունեի. ծնողներս հասարակ մարդիկ են, Բուլղարիայում էին ապրում առանց անձնագրի, իսկ ամուսինս վախեցնում էր, թե միլիցայության միջոցով նրանց հետ կուղարկի Հայաստան: Հետո, երբ երեխա ունեցանք, Սարգիսը շարունակում էր ծեծն ու հարբած տուն վերադառնալ: Երեխայի ծնունդից հետո էլ, երբ ասում էի` կբաժանվեմ, ասում էր` երեխային կխլի ինձնից, ասում էր` «եթե պատրաստ ես երեխային երբեք չտեսնես, դռները բաց են, բաժանվի»: Ու ես երեխայի պատճառով մնացի իր մոտ»,- պատմել էր Վիկտորիան:
Նշենք, որ 6-ամյա տղայի խնամակալության համար այժմ տեր Սարգիսը Բուլղարիայի դատարան հայց է ներկայացրել:

On Mar. 5, His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, defrocked Fr. Sarkis Hovhannisian, the pastor of the Armenian Apostolic Church serving the Armenian community in the Bulgarian city of Varna, who was assaulted at a night club last summer, for "inappropriate behavior." He is now a member of the laity and shall be known by his baptismal name of Artur Hovhannisian, according to the Mother See of Holy Etchmiadzin press service.
Recall, Etchmiadzin spokesperson Vahram Melikyan had informed Epress.am earlier that the Mother See had invited Hovhannisian or a “talk”; however, the latter had not presented himself since he was healing from injuries he sustained from the assault.
As previously reported, on Jul. 31, 2010, Hovhannisian was attacked in the well-known nightclub Arrogance at the Golden Sands resort in Varna. On his way to the washroom, a few people attacked him with blows to the head, which resulted in an injury in Fr. Sarkis’ right eye. He was admitted at a local hospital for emergency surgery; for a long time, there was the threat of permanent blindness in that eye.
Hovhannisian apparently had told a police officer he had gone to the night club with his friend visiting from Russia, where they had simply “drank two 50 of whiskey.”
Rumors floating among the Armenian-Bulgarian community also note that the clergyman was involved in the drug trade.
Further, members of Bulgaria's Armenian community told Epress.am that Hovhannisian is living with his girlfriend following his divorce, and the Bulgarian-Armenian community doesn’t want the pastor to preach to them.
Earlier, Epress.am had spoken with Hovhannisian's ex-wife Victoria, who was in the process of divorcing Hovhannisian, claiming he always had lovers and constantly abused her.
“It wasn’t like that in the first 2 years of our marriage; then he began to drink, to hit. At first I thought I can’t voice this issue because I wouldn’t have anywhere to go if we divorced: my parents are common people, they were living in Bulgaria without a passport , and my husband was frightening us, through the use of law enforcement agencies he will send them back to Armenia. Then, when we had a child, Sargis continued the beating and coming home drunk. After the birth of the child, when I said, I will divorce you, he said he’ll snatch the child from me, he said, ‘if you’re prepared never to see your child again, the doors are open, leave.’ And I stayed with him because of the child,” she said.