Գիշերային ակումբներ այցելող հայ քահանային կարգալույծ են հռչակել
Գիշերային ակումբում ծեծի ենթարկված Բուլղարիայի Վառնա քաղաքի Հայ Առաքելական եկեղեցու սպասավոր տեր Սարգիս քահանա Հովհաննիսյանն այսօր` մարտի 5-ին, կարգալույծ է հռչակվել Գարեգին Բ կաթողիկոսի կողմից «անհարիր պահվածքի համար»: Այժմ նա կդասվի աշխարհականների շարքը և կկոչվի ավազանի անունով Արթուր Հովհաննիսյան, հայտնում են Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի մամուլի դիվանից:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ  դիվանի մամուլի խոսնակ տեր Վահրամը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ տեր Սարգիս քահանա Հովհաննիսյանին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հրավիրել է զրույցի, սակայն վերջինս չէր ներկայացել, քանի որ ապաքինման մեջ է:
Հիշեցնենք, որ 2010 թվականի հուլիսի 31-ի գիշերը տեր Սարգիս քահանա Հովհաննիսյանը հարձակման էր ենթարկվել  հայտնի Զլատի պյասցի հանգստավայրի «Արոգանս» գիշերային ակումբում: Զուգարան գնալու ճանապարհին նրա վրա մի քանի մարդ էր հարձակվել և հարվածներ հասցրել գլխին: Վնասվել էր քահանայի աջ աչքը: Տեղի հիվանդանոցներից մեկում նրան շտապ վիրահատել էին, երկար ժամանակ վտանգ կար, որ եկեղեցականը կարող էր կույր մնալ:
Ոստիկանության ներկայացուցչի հետ զրույցում քահանան ասել էր, որ ինքը Ռուսաստանից եկած ընկերոջ հետ էր այցելել ակումբ, որտեղ իրենք ընդամենը «2 հատ հիսուն վիսկի էին խմել»:
Բուլղարիայի հայ համայնքում լուրեր են շրջանառվում, որ քահանան ներգրավված է նաև թմրանյութերի բիզնեսի մեջ:
Ինչպես ավելի վաղ Epress.am-ին հայտնել էին բուլղարահայերը, խոսակցություններ կան, որ ամուսնալուծվելուց հետո նա բնակվում է իր ընկերուհու հետ, և հայերը չեն ցանկանում, որպեսզի այդ քահանան իրենց քարոզի:
Ավելի վաղ Epress.am-ը զրուցել էր նաև տեր Սարգսի արդեն նախկին կնոջ` Վիկտորիայի հետ, ով մի քանի մանրամասն էր ներկայացրել իր և ամուսնու համատեղ կյանքից:
«Ամուսնության առաջին 2 տարին էդպես չէր, հետո սկսեց խմել, ծեծել: Սկզբում մտածում էի` չեմ կարող բարձրաձայնել այդ մասին, որովհետև բաժանվելու դեպքում գնալու տեղ չունեի. ծնողներս հասարակ մարդիկ են, Բուլղարիայում էին ապրում առանց անձնագրի, իսկ ամուսինս վախեցնում էր, թե միլիցայության միջոցով նրանց հետ կուղարկի Հայաստան: Հետո, երբ երեխա ունեցանք, Սարգիսը շարունակում էր ծեծն ու հարբած տուն վերադառնալ: Երեխայի ծնունդից հետո էլ, երբ ասում էի` կբաժանվեմ, ասում էր` երեխային կխլի ինձնից, ասում էր` «եթե պատրաստ ես երեխային երբեք չտեսնես, դռները բաց են, բաժանվի»: Ու ես երեխայի պատճառով մնացի իր մոտ»,- պատմել էր Վիկտորիան:
Նշենք, որ 6-ամյա տղայի խնամակալության համար այժմ տեր Սարգիսը Բուլղարիայի դատարան հայց է ներկայացրել:

Католикос армян решил разжаловать священника-завсегдатая ночных клубов
Католикос Гарегин Второй «за недостойное поведение» разжаловал священника Саргиса Ованисяна, подвергшегося избиению в ночном клубе в Варне. Теперь он лишен сана и будет называться мирским именем Артур Ованисян, сообщает пресс-служба Эчмиадзина.
В ночь на 31 июля 2010 года на отца Саргиса напали в ночном клубе «Ароганс» на курорте «Златы пясцы». По пути в туалет на него напали несколько человек и нанесли удары по голове. Был поврежден правый глаз священника. Его экстренно прооперировали в одной из местных больниц, долгое время оставалась угроза того, что отец Саргис ослепнет.
В беседе с представителем правоохранительных органов священник сказал, что в клуб он пошел с другом, прибывшим из России, и они «выпили только 2 виски по 50 граммов».
В армянской общине Болгарии говорят о причастности отца Саргиса к наркобизнесу, о чем пишет местная пресса.
Ранее пресс-секретарь Католикоса Гарегина Второго отец Ваграм сообщил Epress.am, что Святой Эчмиадзин пригласил священника Саргиса Ованисяна на беседу, однако он не явился по причине состояния здоровья.
В то же время, по словам одного из представителей армянской общины в Болгарии, отец Саргис «прекрасно себя чувствует». А в среде болгарских армян говорят о том, что после развода священнослужитель живет со своей подругой. Они заявили, что не хотят, чтобы им проповедовал такой священник.
Epress.am беседовал и с бывшей женой отца Саргиса Викторией, которая представила подробности совместной со священником жизни.
«В течение первых 2 лет супружества все было не так, потом он начал пить, избивать меня. Поначалу я думала, что не смогу заявить об этом, потому что мне некуда было идти в случае развода: мои родители – простые люди, жили в Болгарии без паспортов, а муж угрожал отправить их обратно в Армению при помощи милиции. После того, как у нас родился ребенок, Саргис продолжал избивать меня и возвращаться домой пьяным. Всякий раз, когда я говорила о разводе, он угрожал тем, что отберет ребенка, говорил «если ты готова больше никогда не увидеть ребенка, двери открыты, разводись». Поэтому я осталась с ним», – рассказала Виктория. Отметим, что отец Саргис подал в суд для опекунства над 6-летним сыном.