«Տղամարդկանց հասարակություն» և «ֆեմինիստական բաներ». բանավեճ մարտի 8-ին ընդառաջ
Մարտի 8-ի տոնի բովանդակության միջից հանվել է կնոջ իրավունքների համար պայքարի իմաստը: Մարտի 8-ը` միտումնավոր, կամա, թե ակամա կորցրել է իր բովանդակությունը: Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին նման տեսակետ է հայտնել դրամատուրգ Կարինե Խոդիկյանը:
«Հրապարակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանը ցավով նշել է, որ կանանց մասին թեմաները շոշափվում են միայն տոներին` մարտի 8-ին, ապրիլի 7-ին.
«Ես ասում եմ` սա տղամարդկային հասարակություն է. կինն այստեղ դիտվում է որպես սերունդ վերարտադրող, կրթող մի համակարգ: Կա ազգային վերաբերմունք կանանց նկատմամբ: Տղամարդիկ քամահրական հայացքով են նայում և շատ հաճախ նույն քամահրանքով վերաբերում կանանց»:
Երգչուհի Շուշան Պետրոսյանը, խոսելով հայաստանյան հասարակությունում կնոջ դերի և նշանակության մասին, կարևորել է կնոջ` անհատականություն լինելու հատկությունը:
«Կինը կարող է իր կին տեսակը պահպանել և առաջ գնալ այս կամ այն բնագավառում, եթե կարողանա ուժեղ անհատականություն դրսևորել, ոչ թե ինչ-որ ամպագորգոռ ֆեմինիստական բաներ, դրա մեջ ես հիվանդագին բան եմ տեսնում»:
Կարինե Խոդիկյանը կանանց նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխման համար անհրաժեշտ է համարել պետության նորմալ լինելը.
«Եթե պետությունը, հասարակությունը կարողանա քաղաքացուն` առանց սեռային պատկանելության, ապահովի նորմալ կրթությամբ, աշխատանքով, ապա նման խնդիրները կվերանան, այս վիճակը կփոխվի»,- ասել է դրամատուրգը:

К 8 марта. Женщина в Армении как машина для родов
Из содержания праздника 8 марта был изъят смысл борьбы за права женщины. 8 марта волей или неволей потерял свое содержание. Подобное мнение в ходе пресс-конференции накануне Международного женского дня выразила драматург Карине Ходикян.
Главный редактор газеты «Грапарак» с сожалением отметила, что темы касательно женщин затрагиваются только по праздникам – 8 марта и 7 апреля (День материнства и красоты в Армении): «Это мужское общество. Здесь женщина рассматривается в качестве воспроизводителя поколений, системы образования. Существует национальное отношение к женщинам. Мужчины зачастую относятся к женщине с пренебрежением».
Певица Шушан Петросян подчеркнула свойство женщины быть личностью. «Женщина может оставаться женщиной и идти вперед в той или иной сфере, если сумеет проявить себя в качестве сильной личности, а не в каких-то высокопарных феминистических штучках, в этом я вижу нечто болезненное».
Для изменения отношения к женщинам Карине Ходикян считает необходимым наличие нормального государства. «Если государство, общество сумеет обеспечить гражданина нормальным образованием и работой, вне зависимости от половой принадлежности, то подобные проблемы будут устранены, ситуация изменится», - резюмировала драматург.