Ռուսաստանն ու Թուրքիան ապրիլին կհրաժարվեն վիզաներից
Ռուսաստանի և Թուրքիայի քաղաքացիները կկարողանան փոխադարձ այցելություններ կատարել և սահմանը  հատել առանց վիզայի արդեն ընթացիկ տարվա ապրիլից:
Ինչպես հաղորդում են թուրքական ԶԼՄ-ները, համաձայնագրի ստորագրման առնչությամբ կառավարական մակարդակի գործընթացներն արդեն ավարտված են:  Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` Մոսկվա կատարելիք այցի ընթացքում  կողմերը համապատասխան համաձայնագրեր կփոխանակեն, որից հետո վիզային ռեժիմի դադարեցման գործընթացը ուժի մեջ կմտնի:
Հիշեցնենք, որ մուտքի արտոնագրի վերացման մասին համաձայնագիրը ստորագրվել էր 2010թ. մայիսի 12-ին, սակայն փաստաթուղթի` ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ էր մի շարք հարցեր լուծել:
Ակնկալվում է, որ վիզային ռեժիմի վերացումը կնպաստի ռուսաստանյան զբոսաշրջիկների ավելացմանը Թուրքիայում:

С апреля граждане России и Турции будут ездить друг к другу без визы
Граждане Турции и России смогут пересекать границы двух стран, не нуждаясь в получении виз, уже в апреле текущего года.
Как сообщают турецкие СМИ, бюрократические процедуры, последовавшие за подписанием соглашения о реадмиссии, завершены, и в ходе визита премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Москву стороны обменяются соответствующими документами, после чего отмена визового режима вступит в силу.
Напомним, что соглашение о введении безвизового режима было подписано президентом РФ Дмитрием Медведевым и премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом 12 мая 2010 года, но для того, чтобы документы вступили в силу, необходимо было решить ряд вопросов.
Безвизовая схема путешествий, как ожидается, повысит число российских туристов в Турции. В 2010 году в Турции провели отпуск более 3 миллионов россиян.