Օմբուդսմենը «Ժառանգության» պատգամավորների հետ կապված միջադեպի կապակցությամբ դիմել է ոստիկանապետին
Այսօր ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը ներկայացրել է նորընտիր օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանի պաշտոնական գրությունը ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին, որը վերաբերում է մարտի 3-ին ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց տեղի ունեցած միջադեպին, երբ ոստիկանությունը խոչընդոտել էր բացօթյա առևտրի արգելքի դեմ բողոքի ակցիայի անցկացումը և հրել ու հարվածել էր ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանին և Արմեն Մարտիրոսյանին:
Գրության մեջ նշված է, որ 2011թ.  մարտի 3-ին ՄԻՊ գրասենյակը հաղորդում է ստացել ՀՀ կառավարության շենքի մոտ բացօթյա առևտրի արգելքի դեմ բողոքող անձանց և ԱԺ  «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորների կողմից խաղաղ ցույցի իրականացման ընթացքում մարդու իրավունքների խախտումների և ոստիկանների կողմից լիազորությունների գերազանցման վերաբերյալ:
«Հանրապետության հրապարակ է մեկնել ՀՀ ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանը և արագ արձագանքման խումբը: Նրանք չեն տեսել անօրինական որևէ գործողության կատարում ո'չ ոստիկանների և ո'չ էլ քաղաքացիների կողմից: ԱԺ պատգամավորները տեղեկացրել են Պաշտպանին, որ ոստիկանները խոչընդոտել են քաղաքացիների խաղաղ ցույց անցկացնելու իրավունքի իրականացմանը, ավելին, ինչպես վկայում են պատգամավորները, բռնություն են կիրառել բողոքող քաղաքացիների և անձեռնմխելիություն ունեցող պատգամավորների նկատմամբ: Հայտնում ենք, որ «Ժառանգություն»  խմբակցության պատգամավորների կողմից Պաշտպանին հասցեագրված բանավոր հաղորդման ընթացքում դեպքի վերաբերյալ այլ մանրամասներ չեն ներկայացվել, հետևաբար Պաշտպանը չի կարող տրամադրել Ոստիկանությանը վերը նշվածից բացի այլ տվյալներ», - նշել է Կարեն Անդրեասյանը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը  ՀՀ ոստիկանապետին խնդրել է  հետամուտ լինել տեղի ունեցած միջադեպի հանգամանքների լրիվ և բազմակողմանի վերհանմանը: Պաշտպանը մասնավորապես առաջարկել է քննության ընթացքում հաշվի առնել ոչ միայն ոստիկանների ցուցմունքները, այլև ականատեսների վկայությունները:
Կարեն Անդրեասյանը խնդրել է Ալիկ Սարգսյանին հնարավորինս սեղմ ժամկետներում  պարզաբանումներ տալ տեղի ունեցածի վերաբերյալ և տեղեկացնել քննության ընթացքի և արդյունքների մասին:

Ombudsman Formally Contacts Police Chief on Clash Between Police and Heritage MPs
The Human Rights Defender's Office today presented newly appointed Ombudsman Karen Andreasyan's official letter to RA Police Chief Alik Sargsyan regarding the Mar. 3 incident outside the Armenian government building in which clashes erupted between police and Heritage Party MPs Zaruhi Postanjyan and Armen Martirosyan, who were showing their support with Yerevan street vendors protesting the city's ban on street trade.
The letter notes that on Mar. 3, 2011, the ombudsman's office received a report from Heritage Party MPs and individuals protesting the ban on street trade outside the Armenian government building regarding human rights violations and excessive use of police powers during a peaceful demonstration.
"RA Human Rights Defender Karen Andreasyan and the rapid response group left for Republic Square. They didn't see any unlawful activities — neither by police officers nor by citizens. The National Assembly deputies informed the Defender that the police had obstructed citizens' right to hold a peaceful demonstration; moreover, as evidenced by the MPs, used force against protestors and MPs who have immunity. We state that during the verbal complaint by Heritage faction deputies addressed to the Defender, other details related to the incident were not presented. The Defender, therefore, cannot provide other details than those mentioned above to the Police," said Andreasyan.
The Human Rights Defender asked the RA Police Chief to strive to fully and comprehensively uncover the facts related to the incident. The ombudsman, in particular, suggested not only police, but also witness testimonies  be taken into account during the investigation.
Karen Andreasyan asked Alik Sargsyan to provide explanations as to what happened as soon as possible and to keep him informed of the investigation process and outcome.