Օմբուդսմենը «Ժառանգության» պատգամավորների հետ կապված միջադեպի կապակցությամբ դիմել է ոստիկանապետին
Այսօր ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը ներկայացրել է նորընտիր օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանի պաշտոնական գրությունը ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին, որը վերաբերում է մարտի 3-ին ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց տեղի ունեցած միջադեպին, երբ ոստիկանությունը խոչընդոտել էր բացօթյա առևտրի արգելքի դեմ բողոքի ակցիայի անցկացումը և հրել ու հարվածել էր ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանին և Արմեն Մարտիրոսյանին:
Գրության մեջ նշված է, որ 2011թ.  մարտի 3-ին ՄԻՊ գրասենյակը հաղորդում է ստացել ՀՀ կառավարության շենքի մոտ բացօթյա առևտրի արգելքի դեմ բողոքող անձանց և ԱԺ  «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորների կողմից խաղաղ ցույցի իրականացման ընթացքում մարդու իրավունքների խախտումների և ոստիկանների կողմից լիազորությունների գերազանցման վերաբերյալ:
«Հանրապետության հրապարակ է մեկնել ՀՀ ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանը և արագ արձագանքման խումբը: Նրանք չեն տեսել անօրինական որևէ գործողության կատարում ո'չ ոստիկանների և ո'չ էլ քաղաքացիների կողմից: ԱԺ պատգամավորները տեղեկացրել են Պաշտպանին, որ ոստիկանները խոչընդոտել են քաղաքացիների խաղաղ ցույց անցկացնելու իրավունքի իրականացմանը, ավելին, ինչպես վկայում են պատգամավորները, բռնություն են կիրառել բողոքող քաղաքացիների և անձեռնմխելիություն ունեցող պատգամավորների նկատմամբ: Հայտնում ենք, որ «Ժառանգություն»  խմբակցության պատգամավորների կողմից Պաշտպանին հասցեագրված բանավոր հաղորդման ընթացքում դեպքի վերաբերյալ այլ մանրամասներ չեն ներկայացվել, հետևաբար Պաշտպանը չի կարող տրամադրել Ոստիկանությանը վերը նշվածից բացի այլ տվյալներ», - նշել է Կարեն Անդրեասյանը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը  ՀՀ ոստիկանապետին խնդրել է  հետամուտ լինել տեղի ունեցած միջադեպի հանգամանքների լրիվ և բազմակողմանի վերհանմանը: Պաշտպանը մասնավորապես առաջարկել է քննության ընթացքում հաշվի առնել ոչ միայն ոստիկանների ցուցմունքները, այլև ականատեսների վկայությունները:
Կարեն Անդրեասյանը խնդրել է Ալիկ Սարգսյանին հնարավորինս սեղմ ժամկետներում  պարզաբանումներ տալ տեղի ունեցածի վերաբերյալ և տեղեկացնել քննության ընթացքի և արդյունքների մասին:

Когда я пришел, все было в порядке. Омбудсмен о нападении на депутатов
10 марта офис главного правозащитника Армении представил официальное письмо новоизбранного омбудсмена Карена Андреасяна начальнику полиции Алику Саргсяну, касательно событий 3 марта, когда перед зданием Правительства Армении правоохранительные органы вопрепятствовали проведению мирной акции протеста людей занимающихся уличной торговлей. Стражи порядка с особым остервенением атаковали присоединившихся к протестующим депутатов парламента от партии «Наследие» Армена Мартиросяна, Заруи Постанджян и Анаит Бахшян. Полицейские, чтобы скрыть свои действия от журналистов с видеокамерами, использовали следующую тактику: 8-10 человек плотным кольцом окружают конкретного гражданина, кто-то выходит из кольца и наносит удар, остальные бьют ногами.
В письме Уполномоченного по правам человека отмечается, что 3 марта 2011 года в офис поступило сообщение от участников акции протеста перед зданием Правительства и депутатов партии «Наследие» о том, что в ходе проведения акции полицейскими были превышены служебные полномочия и нарушены права человека.
«На площадь Республики отправился омбудсмен Карен Андреасян и группа быстрого реагирования. Ими не было зафиксировано ни одного случая незаконных действий ни со стороны сотрудников полиции, ни со стороны граждан. Депутаты сообщили правозащитнику, что полицейские помешали осуществлению права граждан на свободые собрания, более того, применили насилие по отношению к участникам акции и имеющим неприкосновенность депутатов. Сообщаем, что депутаты фракции «Наследие» в своем устном заявлении не представили Омбудсмену других подробностей, следовательно он не может передать начальнику Полиции более детальной информации», - отметил Карен Андреасян.
Омбудсмен попросил Алика Саргсяна быть последовательным во всестороннем и полном расследовании данного дела. Он, в частности, предложил в ходе следствия принять во внимание показания не только сотрудников полиции, но и свидетельства очевидцев.
Карен Андреасян также попросил Саргсяна в кратчайшие сроки разобраться с проишедшим и незамедлительно сообщить о результатах.