Պուտինը ԱՄՆ փոխնախագահին առաջարկել է հրաժարվել վիզաներից
Այսօր ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի հետ հանդիպումը սկսել է անսպասելի առաջարկով: Առաջարկը վերաբերում էր Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմի հաստատմանը:
Ռուսաստանյան վարչապետը հայտարարել է, որ դա «պատմական քայլ կլիներ ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում, եթե Ռուսաստանին հաջողվեր վերացնել ԱՄՆ-ի հետ վիզային ռեժիմն ավելի շուտ, քան Եվրամիության հետ»:
«Մենք պատմության մեջ չափազանց կարոր էջ կբացեինք և ամեն ինչ կսկսեինք զրոյից»,- հայտարարել է Պուտինը:
Բայդենը հավանություն է տվել վարչապետի գաղափարին, սակայն այս թեման հետագա զարգացում չի ստացել, հաղորդում է РБК-ն:
Ավելի վաղ Բայդենը հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի ոչ կառավարական կազմակերպությունների հետ, որոնցից մի քանիսը, ընդհակառակը, պահանջում էին ԱՄՆ-ից Ռուսաստանի որոշ պաշտոնյաների նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառել` ԱՄՆ մեկնելու արգելքի տեսքով:

Путин предложил вице-президенту США отменить визы с Россией
Премьер-министр России Владимир Путин начал сегодняшнюю встречу с вице-президентом США Джозефом Байденом неожиданным предложением отменить визовый режим между двумя странами.
Как заявил российский премьер, было бы "историческим шагом в развитии российско-американских отношений", если бы России удалось отменить визы с США раньше чем с Евросоюзом.
"Мы перевернули бы очень значимую страницу в нашем прошлом и начали бы все заново", - заявил Путин.
Байден согласился, что безвизовый режим - хорошая идея, однако подробного развития эта тема не получила, передает РБК.
Ранее Байден встречался с представителями российских неправительственных организаций, некоторые из которых требовали, наоборот, ввести запрет на въезд в США для ряда российских чиновников.