ՀՀ իշխանություններին կոչ են արել վերջ տալ ընդդիմության դեմ անօրինական գործողություններին
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիան (FIDH) և նրա գործընկեր կազմակերություն Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտը (ՔՀԻ) դատապարտում են քաղաքական ընդդիմադիրների և նրանց ընտանիքների անդամների նկատմամբ վերջերս իրականացված և կրկնվող ոտնձգությունները, ասված է կազմակերպությունների տարածած հաղորդագրության մեջ:
FIDH-ը և ՔՀԻ-ն հիշեցնում են, որ 2011թ. փետրվարի 23-ին ընդդիմադիր «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի եղբայրը՝ Տիգրան Փոստանջյանը, հրավիրվել է Ազգային անվտանգության ծառայություն (ԱԱԾ) և այնտեղ ձերբակալվել։ Հարազատներին թույլ չի տրվել նրան տեսակցել։
Ըստ 2011թ. փետրվարի 21–ի Գլխավոր դատախազության մամուլի հաղորդագրության՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 311 (1) հոդվածի հիման վրա քրեական գործ է հարուցվել (Պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալը)։
Նախաքննությունը գտնվում է ԱԱԾ–ի վարույթում, մինչդեռ ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 190–րդ հոդվածի առաջին մասի համաձայն 311 հոդվածով նախատեսված հանցագործության նախաքննությունը պետք է կատարեն ոստիկանության քննիչները։
2011թ. փետրվարի 25–ին դատարանը որոշում կայացրեց կիրառել կալանքը որպես խափանման միջոց՝ պարոն Փոստանջյանի նկատմամբ։ Մարտի 2–ին նա տեղափոխվեց «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ շարունակաբար զգալի գերբնակեցում է արձանագրվում։
Ըստ փաստաբան Հայկ Ալումյանի՝ Տիգրան Փոստանջյանի տեղափոխումը վերջինիս նկատմամբ ճնշում գործադրելու փորձ է։
FIDH-ը և ՔՀԻ-ն մտահոգություն են հայտնում այն հանգամանքի կապակցությամբ, որ քրեական գործի հարուցումը նպատակ ունի ճնշում գործադրել ընդդիմության ներկայացուցիչների նկատմամբ՝ նրանց ընտանիքների անդամներին հետապնդման միջոցով:
«FIDH-ը և ՔՀԻ-ն շարունակաբար քննադատել են Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական բնույթ կրող չարաշահումները՝ նախնական կալանքի կիրառման և առհասարակ արդարադատության իրականացման ընթացքում։
Մեր կազմակերպություններն իրենց մտավախությունն են հայտնում առ այն, որ պարոն Փոստանջյանի արդար դատավարության իրավունքը երաշխավորված չի լինի:
Այս իրադարձությունները տեղի են ունեցել կառավարության կողմից ընդդիմադիր խմբերի, կուսակցությունների նկատմամբ մշտապես կիրառվող ճնշումների համատեքստում», - նշում են հաղորդագրության հեղինակները` հիշեցնելով մարտի 3-ի դեպքերը, երբ ոստիկանական ուժերը ցրեցին Կառավարական շենքի մոտ խաղաղ ցույցը` բռնի ուժով հետ մղելով ցուցարարներին՝ խախտելով նրանց խաղաղ հավաքներ անցկացնելու իրավունքը.
«Երևանի փոխոստիկանապետ Ռոբերտ Մելքոնյանն անմիջական մասնակցություն է ունեցել այս միջադեպին։ Ցուցարարների շարքերում էին «Ժառանգություն» կուսակցության անդամներ Զարուհի Փոստանջյանը, Արմեն Մարտիրոսյանը և Անահիտ Բախշյանը»: :
Ըստ այդմ` FIDH-ը և ՔՀԻ-ն կոչ են անում ՀՀ իշխանություններին.
- իրականացնել թափանցիկ, անկախ և լիակատար քննություն Տիգրան Փոստանջյանի գործով,
- զերծ մնալ ընդդիմության անդամների կամ նրանց բարեկամների դեմ ուղղված անօրինական գործողություններից,
- երաշխավորել, որպեսզի Ոսիտկանության գործողությունները համապատասխանեն օրենքով իրենց տրված լիազորություններին,

Армению призвали прекратить незаконные действия в отношении оппозиционеров
Международная федерация по правам человека (FIDH) и ее партнер, организация Институт гражданского общества (ИГО) осуждают посягательства, осуществленные и повторяющиеся в отношении оппозиционеров и членов их семей в Армении, говорится в заявлении организаций.
FIDH и ИГО напоминают, что 23 февраля 2011г. брат депутата от оппозиционной партии «Наследие» Заруи Постанджян Тигран Постанджян был приглашен в службу национальной безопасности (СНБ) и арестован. Родным не разрешили навестить его.
Согласно пресс-релизу Генпрокуратуры от 21 февраля 2011г., на основе статьи 311 (1) УК Армении было возбуждено уголовное дело (Получение незаконного вознаграждения от общественного служащего, не являющегося должностным лицом).
25 февраля 2011г. суд принял решение арестовать г-на Постанджяна. 2 марта он был переведен в уголовно-исполнительное учреждение «Нубарашен», в котором постоянно фиксируют переполненность.
По словам адвоката Айка Алумяна, перемещение Тиграна Постанджяна является попыткой оказания на него давления.
FIDH и ИГО выражают обеспокоенность в связи с тем, что возбуждение уголовного дела имеет цель оказать давление на представителей оппозиции посредством преследований членов их семей.
«FIDH и ИГО всегда критиковали носящие в Армении постоянный характер злоупотребления при применении предварительного ареста и в ходе осуществления правосудия вообще.
Наши организации выражают обеспокоенность тем, что не будет гарантировано право г-на Постанджяна на справедливое следствие.
Эти события произошли в контексте давлений, постоянно применяемых правительством в отношении оппозиционных групп, партий», - отмечают авторы сообщения, напомнив события 3 марта, когда полицейские разогнали мирную демонстрацию у здания Правительства, применив силу в отношении участников акции и нарушив их право на проведение мирных собраний.
«Заместитель начальника полиции Еревана Роберт Мелконян принимал непосредственное участие в инциденте. Среди демонстрантов были члены партии «Наследие» Заруи Постанджян, Армен Мартиросян и Анаит Бахшян».