ՀՀ իշխանություններին կոչ են արել վերջ տալ ընդդիմության դեմ անօրինական գործողություններին
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիան (FIDH) և նրա գործընկեր կազմակերություն Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտը (ՔՀԻ) դատապարտում են քաղաքական ընդդիմադիրների և նրանց ընտանիքների անդամների նկատմամբ վերջերս իրականացված և կրկնվող ոտնձգությունները, ասված է կազմակերպությունների տարածած հաղորդագրության մեջ:
FIDH-ը և ՔՀԻ-ն հիշեցնում են, որ 2011թ. փետրվարի 23-ին ընդդիմադիր «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի եղբայրը՝ Տիգրան Փոստանջյանը, հրավիրվել է Ազգային անվտանգության ծառայություն (ԱԱԾ) և այնտեղ ձերբակալվել։ Հարազատներին թույլ չի տրվել նրան տեսակցել։
Ըստ 2011թ. փետրվարի 21–ի Գլխավոր դատախազության մամուլի հաղորդագրության՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 311 (1) հոդվածի հիման վրա քրեական գործ է հարուցվել (Պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալը)։
Նախաքննությունը գտնվում է ԱԱԾ–ի վարույթում, մինչդեռ ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 190–րդ հոդվածի առաջին մասի համաձայն 311 հոդվածով նախատեսված հանցագործության նախաքննությունը պետք է կատարեն ոստիկանության քննիչները։
2011թ. փետրվարի 25–ին դատարանը որոշում կայացրեց կիրառել կալանքը որպես խափանման միջոց՝ պարոն Փոստանջյանի նկատմամբ։ Մարտի 2–ին նա տեղափոխվեց «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ շարունակաբար զգալի գերբնակեցում է արձանագրվում։
Ըստ փաստաբան Հայկ Ալումյանի՝ Տիգրան Փոստանջյանի տեղափոխումը վերջինիս նկատմամբ ճնշում գործադրելու փորձ է։
FIDH-ը և ՔՀԻ-ն մտահոգություն են հայտնում այն հանգամանքի կապակցությամբ, որ քրեական գործի հարուցումը նպատակ ունի ճնշում գործադրել ընդդիմության ներկայացուցիչների նկատմամբ՝ նրանց ընտանիքների անդամներին հետապնդման միջոցով:
«FIDH-ը և ՔՀԻ-ն շարունակաբար քննադատել են Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական բնույթ կրող չարաշահումները՝ նախնական կալանքի կիրառման և առհասարակ արդարադատության իրականացման ընթացքում։
Մեր կազմակերպություններն իրենց մտավախությունն են հայտնում առ այն, որ պարոն Փոստանջյանի արդար դատավարության իրավունքը երաշխավորված չի լինի:
Այս իրադարձությունները տեղի են ունեցել կառավարության կողմից ընդդիմադիր խմբերի, կուսակցությունների նկատմամբ մշտապես կիրառվող ճնշումների համատեքստում», - նշում են հաղորդագրության հեղինակները` հիշեցնելով մարտի 3-ի դեպքերը, երբ ոստիկանական ուժերը ցրեցին Կառավարական շենքի մոտ խաղաղ ցույցը` բռնի ուժով հետ մղելով ցուցարարներին՝ խախտելով նրանց խաղաղ հավաքներ անցկացնելու իրավունքը.
«Երևանի փոխոստիկանապետ Ռոբերտ Մելքոնյանն անմիջական մասնակցություն է ունեցել այս միջադեպին։ Ցուցարարների շարքերում էին «Ժառանգություն» կուսակցության անդամներ Զարուհի Փոստանջյանը, Արմեն Մարտիրոսյանը և Անահիտ Բախշյանը»: :
Ըստ այդմ` FIDH-ը և ՔՀԻ-ն կոչ են անում ՀՀ իշխանություններին.
- իրականացնել թափանցիկ, անկախ և լիակատար քննություն Տիգրան Փոստանջյանի գործով,
- զերծ մնալ ընդդիմության անդամների կամ նրանց բարեկամների դեմ ուղղված անօրինական գործողություններից,
- երաշխավորել, որպեսզի Ոսիտկանության գործողությունները համապատասխանեն օրենքով իրենց տրված լիազորություններին,

The International Federation for Human Rights (FIDH) and its partner organization the Civil Society Insitute (CSI) condemn the recent, and repeated, harassment of political opponents and members of their families, according to a statement on the FIDH official website.
On Feb. 23, 2011 Tigran Postanjyan, the brother of the opposition deputy Zaruhi Postanjyan from the Heritage Party, was summoned to the National Security Service (NSS) and arrested there. His relatives were not allowed to visit him.
According to the Prosecutor General’s office press release from Feb. 21, 2011, a criminal case was instituted under Article 311-1, part 1 (Illegal payment taken by a public servant who is not considered an official) of the Criminal Code. It was NSS who was charged with conducting the investigation although part 1 of Article 190 of the Criminal Procedure Code stipulates that the crimes defined by article 311-1 should be investigated by police officers.
On Feb. 25, 2011 the court imposed detention as a measure of restraint on Mr. Postanjyan. On Mar. 2 he was transferred to the Nubarashen penitentiary institution where overcrowding is repeatedly reported. According to his attorney Hayk Alumyan, T. Postanjyan’s transfer was a way to put pressure on him.
Our organizations are concerned that the institution of the criminal case is aimed at sanctioning the activities of members of the opposition through harassment of their families. Furthemore, FIDH and CSI repeatedly denounced ongoing abuses in the recourse to pre-trial detention in the Republic of Armenia and the administration of justice in general, and fear that the right of M. Postanjyan to a fair trial will not be garanteed.
These events occured in the context of constant pressure by the government on contestatory actions, groups and parties.
On the morning of March 3rd, police forces brutally dispersed a peaceful protest in front of the Government House denouncing the municipality’s recent decision to ban street vending. The police violently pushed protesters from the building, thereby violating the people’s right to conduct peaceful rallies. The deputy chief of Yerevan police Robert Melkonyan directly participated in the confrontation while among the protesters were members of the Heritage Party, including Zaruhi Postanjyan, Armen Martirosyan and Anahit Bakhshyan.
The Heritage Party requested an investigation on the circumstances of this incident and the opening of a criminal case. On Mar. 3, Prime Minister Tigran Sargsyan instructed the police to conduct an internal investigation on the legality of its actions.
FIDH and CSI call upon Armenian authorities:
• to ensure that a transparent, thorough, and independent investigation is launched into Tigran Postanjyan’s case;