ԱՄՆ Պետդեպի խոսնակը հրաժարական է տվել WikiLeaks «տեղեկատուի» պատճառով
ԱՄՆ Պետդեպի խոսնակ Ֆիլիպ Քրոուլին հրաժարական է տվել WikiLeaks կայքին կառավարական գաղտնի փաստաթղթեր փոխանցելու մեջ մեղադրվող շարքային Բրեդլի Մենինգի` կալանավայրում պահպանման պայմանների վերաբերյալ քննադատական արտահայտություններ անելու համար:
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը մարտի 14-ին ստորագրել է Քրոուլիի հրաժարականի դիմումը` նշելով, որ «ցավոք սրտի» ստիպված է եղել նման որոշում կայացնել:
WikiLeaks կայքի ենթադրյալ տեղեկատուն 2011 թվականի  մարտին ԱՄՆ զինված ուժերին պաշտոնապես նամակ է ուղարկել, որում  բողոքում է Վիրջինիա նահանգում գտնվող իր կալանավայրի պայմաններից: Նշենք, որ կալանավայրում նա գտնվում է 2010 թվականի հուլիսից:
Մենինգի կալանավայրի պայմանների մասին հարցը տրվել է Քրոուլիին Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտում: Պետդեպարտամենտի խոսնակը ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության գործողությունները  «ծիծաղելի, անարդյունավետ և հիմար» է անվանել, միաժամանակ հավելելով, որ կասկածի տակ չի դնում նրան կալանքի տակ պահելու անհրաժեշտությունը:
Ավելի ուշ Քրոուլին պարզաբանել է, որ խիստ սուբյեկտիվ կարծիք է հայտնել: Հրաժարականի մասին  դիմումի մեջ, որը ներկայացվել է Պետդեպին ելույթից մի քանի օր հետո, Քրոուլին հաղորդել է, որ «գիտակցում է իր արտահայտությունների հետևանքները և պատասխանատվություն է կրում իր կողմից արված քննադատությունների համար»:

Пресс-атташе Госдепа ушел в отставку из-за информатора WikiLeaks
Пресс-атташе Госдепартамента США Филип Кроули ушел в отставку из-за критических высказываний об условиях содержания рядового Брэдли Мэннинга, подозреваемого в передаче секретных правительственных документов сайту WikiLeaks.
Госсекретарь США Хиллари Клинтон 14 марта, уже удовлетворила прошение Кроули об отставке, отметив, что "с сожалением" приняла такое решение.
Предполагаемый информатор WikiLeaks в марте 2011 года направил командованию вооруженных сил США официальное письмо, в котором пожаловался на условия содержания в военной тюрьме в штате Вирджиния, где он находится с июля 2010.
Филипу Кроули вопрос об условиях содержания Мэннинга был задан на встрече в Массачусетском технологическом институте. Пресс-атташе Госдепартамента тогда назвал обращение Минобороны США с Мэннингом "смехотворным, контрпродуктивным и глупым", добавив при этом, что не ставит под сомнение необходимость его содержания под стражей, передает Лента.ru со ссылкой на BBC News.
Позже Кроули пояснил, что высказал сугубо личное мнение. В прошении об отставке, поданном через несколько дней после выступления в MIT, Кроули сообщил, что "осознает последствия своих высказываний и несет за них полную ответственность".