Ինչու Ադրբեջանում ձախողվեց «ձվերի» հեղափոխությունը
Ամեն ինչ սկսվեց նրանից հետո, երբ Facebook սոցիալական կայքում մարտի սկզբին հայտնվեց «Մարտի 11. Մեծ ժողովրդական օր» խումբը, որը կոչ էր անում նշված օրը հակակառավարական ակցիայի դուրս գալ Ադրբեջանում:
Ավելի քան 50 հազար երիտասարդներ բողոքի ակցիային մասնակցելու հրավեր էին ստացել: Նրանց ճնշող մեծամասնությունը Facebook կայքում չէր սատարել նախաձեռնության հեղինակներին:
Չնայած բողոքի ակցիաների նախաձեռնողների ձերբակալության հանգամանքին, քաղաքի տարբեր հատվածներում երիտասարդական ակցիաներ, այդուհանդերձ, կայացան, որոնք, թերևս, դժվար է զանգվածային անվանել:
Ականատեսների խոսքով` երիտասարդները հավաքվում էին փոքր խմբերով և բացականչում` «Հրաժարական», «Ձվեր»` դրանով իսկ բողոքելով բռնապետության և մենաշնորհային տնտեսության դեմ (վերջերս պարզվել էր, որ Ադրբեջանում ձվի գինն ամենաթանկն է Եվրոպայում):
Բողոքի ակցիաների ընթացքում ոստիկանները ձերբակալել են մոտ 40 մասնակցի: Բացի դրանից, ակցիաների ժամանակ տուժել է մի քանի լրագրող, այդ թվում` «Ազատություն» ռադիոկայանի ֆոտոլրագրող Աբաս Ատիլայան: «Նա (ծեծի ենթարկողը – խմբ.) ոստիկանության կապիտան էր: Նա դաժան ծեծի ենթարկեց ինձ, թեև իմ բաճկոնի վրա գրված էր «լրատվություն»»,- պատմել է լրագրողը: Նրա խոսքով` քաղաքացիական հագուստով մի քանի մարդ օգնել են նրան ազատվել ոստիկանից, ստիպել են իրավապահ մարմինների աշխատակցին ներողություն խնդրել, այնուհետև հավելել են. «Մենք շատ ենք հարգում Եվրոպան»:
Հաջորդ ակցիան, որն անցկացվել էր «Մուսավաթ» ընդդիմադիր կուսակցության կողմից, տեղի է ունեցել մարտի 12-ին քաղաքի կենտրոնում`Շատրվանների հրապարակում: Այս անգամ, ականատեսների խոսքով, հավաքվել էր մոտ 500 հոգի: Կես ժամվա ընթացքում ոստիկանության աշխատակիցները ցրել էին հանրահավաքը, մոտ 10 մարդ ձերբակալվել էր:
«Զանգվածային ակցիաների փորձը ձախողվեց միայն այն պատճառով, որ չկա այն ազգային կամքը, համընդհանուր կարեկցանքը Հյուսիսային Աֆրիկայի եղբայր պետությունների ժողովրդի նկատմամբ,- գրում է բլոգեր Վուղար Սաֆարովը,-Բնակչության զգալի մասին ակցիաներին մասնակցելուց գաղափարից հետ է պահում ոստիկանների կողմից ծեծի ենթարկվելու, ինչպես նաև աշխատանքը կորցնելու վախը»:
Ադրբեջանում «Պատերազմի և խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտի» ղեկավար Շահին Ռզաևը կարծում է, որ մարտի 11-ին փողոց դուրս եկած փոքրաթիվ երիտասարդությունը «ինքն էլ չգիտեր, թե ինչ էր ուզում», և չուներ «հստակ» կենտրոնական գաղափար, որի շուրջ կարելի կլիներ համախոհների միավորել:
«Եվս մեկ գործոն, որը նվազեցնում է Ադրբեջանում եգիպտական սցենարի կրկնման հնարավորությունը, ուրբաթօրյա աղոթքի ավանդույթի բացակայությունն է, քանի որ հենց ուրբաթօրյա աղոթքը մեծապես նպաստեց Եգիպտոսի, ինչպես նաև այլ երկրների իրադարձությունների զարգացմանը»,- ասել է Ռզաևը:
Բացի դրանից, նրա կարծիքով, Ադրբեջանում այդքան էլ զարգացած չէ սոցիալական կայքերի մշակույթը: «Ընդհանուր առմամբ, այն, ինչ տեղի է ունեցել մարտի 11-ին, կարելի է անվանել լավ գաղափարի ևս մեկ  վարկաբեկում»,- ասել է նա:

Почему в Азербайджане сорвалась революция «яиц»
Все началось с того что в сети Facebook в начале марта возникла группа «11 марта – Великий народный день» призывавшая провести в этот день антиправительственные акции протеста по всему Азербайджану.
Более 50 тысяч молодых людей получили приглашение принять участие в акции. Подавляющее большинство от участия в группе Facebook отказалось.
Несмотря на аресты инициаторов, акции молодежи в разных частях города все-таки состоялись, но вряд ли их можно было назвать массовыми.
Как рассказывают очевидцы, молодые люди собирались группами и кричали «Отставка!», «Яйца!», очевидно, протестуя тем самым как против авторитаризма, так и против монополий (недавно выяснилось, что стоимость яиц в Азербайджане сегодня самая высокая в Европе).
Во время акции протеста полицейскими были задержаны в общей сложности около 40 человек. Кроме того, пострадало несколько журналистов. Больше всех досталось фоторепортеру «Радио Свобода» Аббасу Атилая. «Это был капитан полиции. Он сильно избил меня, хотя видел на моей куртке надпись «пресса», - рассказал журналист. По словам журналиста, несколько человек в штатском оттащили от него полицейского, стали извиняться, заставили извиниться сотрудника полиции, а также говорили, что «очень уважают Европу»!..
Следующая акция, проведенная на этот раз оппозиционной партией «Мусават», состоялась 12 марта в самом центре города – на площади Фонтанов. На этот раз, по данным очевидцев, собралось около 500 человек. В течении получаса митинг был разогнан, задержано 10 человек.
«Попытка массовой акции не состоялась просто потому, что нет той народной волны, всеобщего сопереживания братским странам Северной Африки, - говорит блогер Вугар Сафаров, - существенную часть населения от участия в митингах отделяет страх быть побитым полицией, а также боязнь потерять работу.
Глава Института по освещению войны и мира в Азербайджане Шахин Рзаев же считает, что вышедшая 11 марта на улицы немногочисленная молодежь «сама не знала, чего хочет», и не имела «внятной» центральной идеи, вокруг которой можно было бы сплотить единомышленников. «Еще один фактор, который уменьшает вероятность египетского сценария в Азербайджане - это отсутствие распространенной традиции пятничной молитвы, а именно пятничная молитва, когда тысячи верующих собираются вместе, во многом определила события как в Египте, так и в других странах», - говорит Рзаев.
Кроме того, по мнению Рзаева, в Азербайджане не так развиты социальные сети. «В целом то, что произошло 11 марта можно назвать просто дискредитацией еще одной хорошей идеи», - говорит он.