Ինչը խանգարեց ընդդիմությանը Սերժ Սարգսյանի ելույթը համարել դրական նախանշան
«Ես էլ լինեի Սերժ Սարգսյանի տեղը, ես էլ կամաչեի»: Այսպիսի անդրադարձ է կատարել Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը Սերժ Սարգսյանի երեկվա ոստիկանության կոլեգիայի նիստին հնչեցրած ելույթին: Հիշեցնենք, որ Սերժ Սարգսյանը, խոսելով ոստիկանությունում դիրքի չարաշահումների մասին, ասել էր. «Ես ձեր փոխարեն ինքս ամաչում եմ: Եթե դուք համակարգի նկատմամբ լուրջ վերաբերմունք ունեք, ինչում ես վստահ եմ, համակարգի պատիվը համարում եք ձեր պատիվը, ինքներդ պետք է անձնական վիրավորանք զգաք և ինքներդ առաջինը պետք է գայիք ու այդ բարձր պաշտոն ունեցող ոստիկանին ասեիք` ա՛յ անբարոյական, ինչո՞ւ ես խայտառակում մեր համակարգը»:
«Նրա ելույթի ենթատեքստից պարզ էր, որ խոսքը գնում է Թամամյանի մասին (Հովհաննես Թամամյանը փետրվարի 26-ին ազատվել է ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի պաշտոնից և ուղարկվել է կադրերի տրամադրության տակ - Epress.am), ով գործ է սարքել և կապ չունեցող մարդիկ են մեղադրվել: Նման հանցագործությունների համար կա հստակ օրենք քրեական օրենսգրքում, որով նախատեսվում է պատիժը: Ի՞նչ է նշանակում «պահել կադրերի տրամադրության տակ»: Դա քրեական օրենսգրքում նոր պատժի ձև՞ է: Դա նշանակում է, որ ոստիկանական ռեզերվում հանցագործնե՞ր են պահվում», - ասել է ՀԱԿ համակարգողը:
Զուրաբյանը նշել է, որ ընդդիմությունը հակված կլիներ Սերժ Սարգսյանի ելույթը համարել դրական նախանշան, «քանի որ այնտեղ կային խոսքեր, որոնք ցույց են տալիս, որ իշխանությունը իմ բնորոշած տղայական ռեակցիայից անցել է այլ ձևի»:
«Սա դրական կգնահատեինք, եթե չլիներ Սամսոն Խաչատրյանի դեպքը (ՀԱԿ ներկայացուցիչը ձերբակալվել էր կիրակի – Epress.am) : Իսկ ընդհանրապես մենք հավատալու և հաշվի ենք նստելու միայն գործի հետ: Խոսքը միայն նախանշան կարող ենք համարել», - հայտարարել է Զուրաբյանը:
Նա նաև անդրադարձել է Սերժ Սարգսյանի շաբաթ օրը Ծաղկաձորում հնչեցրած ելույթի այն հատվածին, երբ ՀՀ նախագահը հայտարարել է, որ «պետք է հետևություններ անել անցյալի սխալներից, որպեսզի դրանք չկրկնվեն»:
«Ես կարծում եմ, որ պետք չէ կրկնել ապօրինությունները: Սխալներ բոլորն էլ կարող են անել: Մենք էլ, հնարավոր է, սխալներ ենք թույլ տվել, բայց երբեք բռնություն, ապօրինություն, հակասահմանադրական քայլեր չենք արել: Ես առաջարկում եմ խոսել ոչ թե սխալները չկրկնելու, այլ հակասահմանադրական գործողությունները չկրկնելու գաղափարի շուրջ», - մեկնաբանել է ընդդիմադիր գործիչը:

What Prevented Armenia’s Opposition from Considering Sargsyan’s Speech as a Positive Omen?
“If I was in Serzh Sargsyan’s place, I too would be ashamed,” said Armenian National Congress (HAK) coordinator Levon Zurabyan, speaking to journalists in Yerevan today and referring to the Armenian president’s speech at yesterday’s police board meeting. Recall, Sargsyan, speaking about police abusing their authority, said, “I myself am ashamed for you. If you are serious about the system, of which I am certain, you consider the honor of the system, your honor, you yourselves have to feel personally insulted and you had to be the first to come and tell that high-ranking officer, ‘ay, you immoral, why are you disgracing our system?'”
“It was clear from the context of his speech that he was talking about [Hovhannes] Tamamyan [who on Feb. 26 was released from his position as head of the police criminal investigations department but is still on the police payroll] who fixed a case and people not connected [to the case] were charged. For such crimes there’s a clear law in the criminal code which defines the punishment. What does ‘kept on the payroll’ mean? Is that a new form of punishment in the criminal code? That means that criminals are kept in the police reserves?” asked Zurabyan.
Zurabyan notes that the opposition would be inclined to consider Serzh Sargsyan’s speech as a positive omen, “since there were remarks there which showed that the authorities have passed from the reaction I’ve characterized as boyish to another form.”
“We would’ve considered this positive if it wasn’t for the Samson Khachatryan incident [a HAK activist arrested on Sunday]. And generally we’re going to believe and reconcile with only the case. We can herald it only as an omen,” he said.
The opposition spokesperson also touched upon Sargsyan’s speech in Dzaghkadzor on Saturday, in which the Armenian president had said, “we should infer conclusions of past mistakes, so we don’t repeat them.”
“I think that unlawful activities shouldn’t be repeated. Everyone can make mistakes. It’s possible that we too have allowed mistakes, but we’ve never applied violence, iniquity or unconstitutional actions. I suggest we talk not about not repeating mistakes, but about not repeating unconstitutional actions,” he said.