Հայերը, ադրբեջանցիներն ու հրեաները միավորվելու են Ռուսաստանում
Լիպեցկի հայկական, ադրբեջանական և հրեական համայնքները որոշել են միավորվել մեկ միջազգային հասարակական կազմակերպության մեջ, հաղորդում է gorod48.ru-ն:
Ինչպես հայտնել է Ռուսաստանում Հայերի միության Լիպեցկի ներկայացուցչության ղեկավար Վլադիմիր Մալխասյանը, ազգամիջյան սերտ շփումը և հասարակական կազմակերպության ստեղծման գաղափարը ծնվել է մոտ երեք տարի առաջ:
Ըստ Մալխասյանի` այսօր, երբ հասարակության մեջ ավելի ու ավելի հաճախ են անհամաձայնություններ ծագում ազգային հողի վրա, միմյանց ավելի լավ ճանաչելու, այլոց ազգային ավանդույթներին և մշակույթին ծանոթանալու անհրաժեշտություն է առաջանում:
«Որոշ ժամանակ առաջ, մենք` հայերս, ադրբեջանցիներն ու հրեաները, սկսեցինք ավելի սերտ շփվել միմյանց հետ»,- ասել է նա:
Մալխասյանի խոսքով`իրենք հավաքվում էինք ընտանիքներով, ազգային մշակույթի փառատոններ էին կազմակերպում, ֆուտբոլային մրցաշարեր էին անցկացնում: «Արդյունքում` հասարակական կազմակերպություն ստեղծելու գաղափար ծնվեց, այնպիսի կազմակերպություն, որի մեջ կարող էին մտնել տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ: Նշեմ, որ մեր գաղափարներին միշտ սատարել են Լիպեցկի քաղաքային իշխանությունները, իսկ այս անգամ որոշել է աջակցել «Ազգերի տուն» նախաձեռնությանը»,- պատմել է Մալխասյանը:
Շուտով բոլոր երեք համայնքները`հայերը, ադրբեջանցիներն ու հրեաները նախատեսում են առաջին համատեղ ակցիան անցկացնել: Նրանք որոշել են ծառատունկ իրականացնել անցյալ տարի ձմռանը անտառային հրդեհներից տուժած հողատարածքներում:

Армяне, азербайджанцы и евреи объединятся в России
В одну межнациональную общественную организацию объединятся три национальные диаспоры Липецка – армянская, азербайджанская и еврейская, передает gorod48.ru.
Как рассказал руководитель липецкого отделения Союза армян России Владимир Малхасян, тесное межнациональное общение и идея создания общественной организации объединившей в себе несколько диаспор родилась примерно три года назад.
- Мы все хорошо понимаем, что в нынешнее неспокойное время, когда в обществе все чаще и чаще возникают разногласия на национальной почве, нужно больше узнавать друг друга, знакомится с национальными обычаями, культурой, - рассказал Владимир Малхасян. – Некоторое время назад, мы, армяне, азербайджанцы и евреи стали более тесно общаться.
Мы собирались семьями, устраивали фестивали национальной культуры, проводили футбольные турниры. Потом родилась идея создания одной общественной организации, в которую могли бы входить разные национальные диаспоры.
Сейчас мы готовим документы на регистрацию этой общественной организации. Планируем арендовать помещение, где могли бы собираться, проводить выставки, презентации, фестивали национального творчества и искусств. Первоначально, думаю, под каждую из наших трех диаспор нам будет достаточно по одной комнате, а потом, возможно, мы вырастем и до настоящего «Дома национальностей». Кстати, двери «Дома национальностей» открыты для представителей всех наций.
Вскоре все три диаспоры – азербайджанская армянская и еврейская планируют организовать первую совместную акцию - по посадке молодых деревьев на выгоревших прошлым летом в ходе лесных пожаров участках.