Հայերը, ադրբեջանցիներն ու հրեաները միավորվելու են Ռուսաստանում
Լիպեցկի հայկական, ադրբեջանական և հրեական համայնքները որոշել են միավորվել մեկ միջազգային հասարակական կազմակերպության մեջ, հաղորդում է gorod48.ru-ն:
Ինչպես հայտնել է Ռուսաստանում Հայերի միության Լիպեցկի ներկայացուցչության ղեկավար Վլադիմիր Մալխասյանը, ազգամիջյան սերտ շփումը և հասարակական կազմակերպության ստեղծման գաղափարը ծնվել է մոտ երեք տարի առաջ:
Ըստ Մալխասյանի` այսօր, երբ հասարակության մեջ ավելի ու ավելի հաճախ են անհամաձայնություններ ծագում ազգային հողի վրա, միմյանց ավելի լավ ճանաչելու, այլոց ազգային ավանդույթներին և մշակույթին ծանոթանալու անհրաժեշտություն է առաջանում:
«Որոշ ժամանակ առաջ, մենք` հայերս, ադրբեջանցիներն ու հրեաները, սկսեցինք ավելի սերտ շփվել միմյանց հետ»,- ասել է նա:
Մալխասյանի խոսքով`իրենք հավաքվում էինք ընտանիքներով, ազգային մշակույթի փառատոններ էին կազմակերպում, ֆուտբոլային մրցաշարեր էին անցկացնում: «Արդյունքում` հասարակական կազմակերպություն ստեղծելու գաղափար ծնվեց, այնպիսի կազմակերպություն, որի մեջ կարող էին մտնել տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ: Նշեմ, որ մեր գաղափարներին միշտ սատարել են Լիպեցկի քաղաքային իշխանությունները, իսկ այս անգամ որոշել է աջակցել «Ազգերի տուն» նախաձեռնությանը»,- պատմել է Մալխասյանը:
Շուտով բոլոր երեք համայնքները`հայերը, ադրբեջանցիներն ու հրեաները նախատեսում են առաջին համատեղ ակցիան անցկացնել: Նրանք որոշել են ծառատունկ իրականացնել անցյալ տարի ձմռանը անտառային հրդեհներից տուժած հողատարածքներում:

Armenians, Azeris and Jews Unite in Russia, Establish Single NGO
The Armenian, Azeri and Jewish communities of Lipetsk, Russia, have decided to come together and form a single NGO, reports gorod48.ru.
According to Vladimir Malkhasyan, the head of the Lipetsk branch of the Union of Armenians of Russia, inter-ethnic communication and the idea of establishing a non-governmental organization was born about three years ago.
"We are all well aware of the current turbulent times, when more and more disagreements arise on national grounds; thus, the need to learn more about each other, to become familiar with national traditions and culture arises," he said.
"Some time ago, we, Armenian, Azeris and Jews, began to communicate more closely," he added.
According to Malkhasyan, they would gather with their families, organize cultural festivals and hold football tournaments.
"Then the idea of creating a non-governmental organization, which could be composed of different ethnic minority communities. Let me say that Lipetsk city authorities have always supported our ideas, and this time the House of Nationalities has decided to support this initiative," he said. The group is currently preparing documents for registering the NGO in Russia.
Soon members of the three diasporan communities plan to organize their first joint event — planting saplings in the areas burned by the forest fire last summer.