Փաշինյանը պայքարում է նամակագրության իր իրավունքը վերականգնելու համար
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարություն է տարածել, որում լրագրողներին կոչ է արել աջակցել իրեն իր նամակագրության իրավունքի վերականգնման գործում: Հայատարարության մեջ ասված է.
«Լրատվությանը հետևող հանրությունը տեղյակ է, անշուշտ, «Արթիկ» ՔԿՀ-ում իմ նամակագրության շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին: Այս ընթացքում «Արթիկ» ՔԿՀ-ից «ՀԺ»-ի խմբագրություն նամակներ ուղարկելու համար ստիպված եմ եղել այլևայլ հնարքներ կիրառել: Այնուհանդերձ, նամակագրության իմ իրավունքը գտնվում է պետական արգելքի տակ, և իշխանությունները հերքում են, թե ես նամակներ ուղարկելու փորձեր եմ անում, չնայած հենց այս պահին ՔԿՀ պետ Վ. Սարգսյանի մոտ են գտնվում իմ գրած 14 հոդվածները 13 նամակներում (ծրարներում): Չցանկանալով կրկնել այն ամենը, ինչը արդեն հայտնի է և հրապարակային, ես` քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանս, հայ հանրության և լրագրողական համքարության առջև պարտավորվում եմ այսօրվանից սկսած ամեն աշխատանքային օր «ՀԺ» օրաթերթին հասցեագրված ծրար հանձնել «Արթիկ» ՔԿՀ վարչակազմին` օրենքով սահմանված կարգով այն ուղարկելու համար: Այս հայտարարությունը չի նշանակում, թե մինչ օրս նույնը չեմ արել: Սույն հայտարարության նպատակը խնդրի առնչությամբ ինչ-որ զրոյական կետ ֆիքսելն է: Լրագրող գործընկերներիցս ակնկալում եմ, որ նրանք հետևեն այսօր արդեն իսկ «Արթիկ» ՔԿՀ վարչակազմին հանձնված և առաջիկա բոլոր աշխատանքային օրերին հանձնվելիք բոլոր ծրարների ճակատագրին: Եթե ՔԿՀ վարչակազմը կհերքի նամակներիս գոյության փաստը, ահա, պատասխանատու կերպով հայտարարում եմ, որ դա սովորական սուտ է: Կրկնում եմ ամեն աշխատանքային օր նամակ հանձնելու պարտավորության մասին և լրագրող գործընկերներիս աջակցությունն եմ ակնկալում նամակագրության իրավունքիս վերականգնման գործում»:

Армянский политзаключенный придумал способ выявления лжи тюремщиков
Политзаключенный, главный редактор «Айкакан жаманак» Никол Пашинян распространил заявление, в котором призывает журналистов оказать ему содействие в деле восстановления своего права на корреспонденцию.
В заявлении, в частности, говорится: «Общественность, следящая за прессой, несомненно, в курсе о ситуации, создавшейся в уголовно-исполнительном учреждении «Артик» вокруг моей корреспонденции. Все это время для отправки писем в редакцию «АЖ» я был вынужден прибегать в различным трюкам. Тем не менее, мое право на корреспонденцию находится под государственным запретом, и власти отрицают, что я делаю попытки отправлять письма, хотя в данный момент у начальника УИУ Саргсяна находятся 14 написанных мною статей в 13-ти письмах (конвертах).
Не имея желания повторять уже известное, я, политзаключенный Никол Пашинян, обязуюсь перед армянским обществом и журналистской братией каждый рабочий день, начиная с сегодняшнего, вручать администрации УИУ «Артик» конверт, адресованный газете «АЖ» для его отправки, согласно учрежденному законом порядку.
Заявление не означает, что я не делал этого до сих пор. Цель данного заявления – зафиксировать какую-то нулевую точку. Ожидаю от журналистов-коллег, что они будут следить за судьбой уже врученного сегодня и всех врученных администрации тюрьмы в последствии конвертов. Если администрация УИУ опровергнет факт наличия писем, то я ответственно заявляю, что это обычная ложь. Я обязауюсь каждый день сдавать по письму и надеюсь на содействие своих коллег в деле восстановления моего права на корреспонденцию».