Րաֆֆի Հովհաննիսյանը խոսել է Տեր-Պետրոսյանի «որդեգրած քաղաքականության» մասին
«Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ով հացադուլ է անցկացնում Ազատության հրապարակում այսօր առավոտյան Epress.am-ի լրագրողի հետ զրույցում նշել է, որ ինքը ԶԼՄ-ների հետ խոսելու է կեսօրին, սակայն, տեսնելով, որ լրագրողների թիվը շատանում է, Հովհաննիսյանը համաձայնել պատասխանել լրագրողների հարցերին նաև հիմա:
Նա անդրադարձ է կատարել այն փաստին, որ երեկ երեկոյան Հայ Ազգային Կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը չի մոտեցել իրեն:
«Յուրաքանչյուր քաղաքացու և քաղաքական գործչի իրավունքն է զորակցել կամ ոչ: Եթե ես լինեի, անկախ քաղաքական հայացքներից, կմոտենայի և կողջունեի ցանկացած հացադուլավորի», - ասել է Հովհաննիսյանը:
Նա նշել է, որ այդ քայլը ոչ թե գիտակցության պակաս է այլ «որդեգրված քաղաքականություն, կանխամտածված քաղաքականություն»:
«Դա կարող է նոր հիասթափության առջև կանգնեցնել հասարակությանը», - ասել է «Ժառանգության» առաջնորդը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը չի մեկնաբանել, թե կոնկրետ ինչում է կայանում այդ «որդեգրած քաղաքականության» իմաստը` առաջարկելով այդ մասին տեղեկանալ ՀԱԿ առաջնորդից:
Հովհաննիսյանը նաև նշել է, որ ինքը երեկ մեծ ցնծություն էր ապրում տեսնելով ժողովրդին Ազատության հրապարակում: Մարդկանց մուտքը Ազատության հրապարակ նա որակել է որպես հաղթանակ:
«Ես կարծում եմ, որ այս հաղթանակը շարունակական է լինելու: Եվ ժողովրդի առջևից ջահը տանող քաղաքական ուժը կշարունակի այս հաղթանակը, տեղում չի մնա: Բայց ամեն դեպքում առաջնորդողը պետք է լինի ժողովուրդը», - ասել է Հովհաննիսյանը:

Heritage Party leader Raffi Hovannisian, on day 4 of his hunger strike in Liberty Square, speaking to an Epress.am correspondent, noted that he will speak with the press at noon today; however, noticing the increasing number of journalists wanting to speak with him, the party leader agreed to respond to a few questions.
Hovannisian drew attention to the fact that Armenian National Congress (HAK) leader Levon Ter-Petrossian did not approach him yesterday evening during the opposition bloc's rally, which saw the group enter Liberty Square to stage a rally for the first time since the notorious events of Mar. 1, 2008.
"Every citizen and politician has the right to support or not. If it had been me, regardless of political views, I would approach and greet any hunger-striker," he said.
The Heritage Party MP (and Armenia's former foreign minister) said the move is not due to a lack of consciousness, but rather "adopted policies, premeditated policies."
"It can place the public before a new disappointment," he said.
Hovannisian didn't comment on what he meant exactly by "adopted policy," suggesting instead to ask the HAK leader.
Continuing, the party leader noted that he was exultant yesterday seeing the people in Liberty Square. He called people's entrance into Liberty Square a "victory."
"I think that this victory is going to continue. And the political force leading the torch before the people will continue this victory; it won't stop. But in any case the leader must be the people," he said.