Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է վերացնեն դիպուկահարներին. ԵԱՀԿ նախագահ
Պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լիտվայի ԱԳ նախարար Աուդրոնյուս Աժուբալիսը ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ կոչ է արել հակամարտող կողմերին աշխատել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծման ուղղությամբ և միաժամանակ հորդորել է երկու երկրների իշխանություններին շփման գծում անմիջապես վերացնել դիպուկահարներին, հաղորդում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը:
Միևնույն ժամանակ, ԵԱՀԿ-ն աջակցություն է առաջարկել տարածաշրջանային բարեփոխումների հարցում, մասնավորապես, ԶԼՄ-ների, կազմակերպությունների և ասամբլեաների ազատության երաշխավորման գործում:
«Ես ողջունում եմ երեկ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղի ունեցած ռազմագերիների փոխանակման քայլը: Դժբախտաբար, դրան հաջորդեց ևս մեկ միջադեպ շփման գծում»,- ասել է Աժուբալիսը:
«Ինչպես ես արդեն նշել եմ և Երևանում, և Բաքվում, այս միջադեպերը վերահաստատում են իմ այն համոզմունքը, որ կողմերը պետք է վերացնեն դիպուկահարներին:
Մենք պետք է ամրապնդենք հրադադարի ռեժիմը և աշխատենք վստահության մթնոլորտի ստեղծման ուղղությամբ: Որևէ կողմ չի կարող շահել ներկայիս իրադրությունից, ոչ ռազմական և ոչ էլ քաղաքական առումներով: Ես կոչ եմ անում կողմերին զերծ մնալ ուժի կիրառումից: Ես լիահույս եմ, որ հետագայում կողմերը կհետաքննեն շփման գծում տեղի ունեցած միջադեպերի հանգամանքները` համաձայն մարտի 5-ին Սոչիում ստորագրված համաձայնագրի:
Բոլոր կողմերն էլ գիտակցում են, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար ոչ մի այլ ընդունելի տարբերակ չկա: Մինսկի Խմբի համանախագահների շնորհիվ բանակցությունները շարունակվում են, սակայն ժամանակն է, որ առաջնորդները բեկումնային որոշումներ ընդունեն այդ հարցում», - ասել է Աժուբալիսը:

Ереван и Баку призывают отказаться от снайперов в Карабахе
Находящийся с официальным визитом в Ереване действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Литвы Аудронюс Ажубалис на совместной с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном пресс-конференции призвал стороны карабахского конфликта работать в направлении урегулирования и отказаться от снайперов на линии соприкосновения.
Организация предложила свое содействие в вопросе региональных реформ, в частности, в плане обеспечения свободы СМИ, особраний и митингов.
«Я приветствую обмен военнопленными, прошедший накануне между Арменией и Азербайджаном. К сожалению, этому последовал еще один инцидент на линии соприкосновения», - заявил Ажубалис.
«Как я уже говорил и в Ереване, и в Баку, эти инциденты лишь подтверждают мою уверенность о необходимости отказа от снайперов. Мы должны укрепить режим прекращения огня, и думать в направлении создания атмосферы доверия. Ни одна из сторон не выигрывает от сложившейся ситуации ни в политическом, ни в военном плане. Я призываю стороны отказаться от применения силы. Я надеюсь, что в дальнейшем стороны расследуют детали проишествий, согласно подписанному 5 марта в Сочи соглашению.
Все стороны осознают, что для мирного разрешения конфликта другого пути нет. Усилиями сопредседателей МГ ОБСЕ переговоры продолжаются, однако, пришло время, чтобы главы двух стран приняли переломные решения в этом вопросе», - передает слова Ажубалиса сайт ОБСЕ.