Ադրբեջանը հրաժարվել է դիտարկման անցկացումից
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների առաջարկով Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում մարտի 20-ին ծրագրված ԵԱՀԿ դիտարկում-հետաքննությունն Ասկերանի ուղղությամբ` Ակնա բնակավայրի մոտակայքում` կապված մարտի 17-ին տվյալ վայրում ադրբեջանական կողմից  դիպուկահար կրակոցի արդյունքում ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինծառայող Ահարոն Հայրապետյանի մահվան հետ, չի կայացել Ադրբեջանի հրաժարվելու պատճառով: Այս մասին հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկի ղեկավարությամբ ԵԱՀԿ առաքելությունը ստիպված էր հետաքննությունն իրականացնել միակողմանիորեն: ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ներկայացուցիչները դիտորդական խմբին տեղեկացրեցին կրակի դադարեցման ռեժիմի կոպիտ խախտման դեպքի մանրամասների մասին, որի արդյունքում ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինծառայող է զոհվել: Մի քանի րոպե անց` ԵԱՀԿ առաքելության մեկնելուց հետո, այն վայրի ուղղությամբ, որտեղ հետաքննություն էր իրականացվում, դիպուկահար կրակոցներ են արձակվել ադրբեջանական կողմից: Դեսպան Անջեյ Կասպշիկին իրազեկ են դարձրել տվյալ միջադեպի մասին», - ասված է ԼՂՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

On Mar. 20, on the proposal of the authorities of the Nagorno Karabakh Republic (NKR), the OSCE Mission had to hold a monitoring-investigation on the NKR and Azerbaijani armed forces’ Line of Contact near Akna settlement, Askeran direction, in connection with the death of NKR Defense Army serviceman Aharon Hayrapetyan who was killed on Mar. 17 by an Azerbaijani sniper in this section. The monitoring didn’t take place, due to Azerbaijan’s refusal, reads a release issued by the de-facto republic's foreign ministry press service.
The OSCE Mission, headed by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk, had to hold a unilateral investigation of the incident. Representatives of the NKR Ministry of Defense informed the monitoring group on the details of the violation of the ceasefire regime.
"A few minutes after the OSCE Mission’s departure, sniper shots were fired from the Azerbaijani side at the point where the investigation had taken place. Ambassador Kasprzyk was informed about this incident," concludes the statement.