Ադրբեջանը հրաժարվել է դիտարկման անցկացումից
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների առաջարկով Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում մարտի 20-ին ծրագրված ԵԱՀԿ դիտարկում-հետաքննությունն Ասկերանի ուղղությամբ` Ակնա բնակավայրի մոտակայքում` կապված մարտի 17-ին տվյալ վայրում ադրբեջանական կողմից  դիպուկահար կրակոցի արդյունքում ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինծառայող Ահարոն Հայրապետյանի մահվան հետ, չի կայացել Ադրբեջանի հրաժարվելու պատճառով: Այս մասին հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկի ղեկավարությամբ ԵԱՀԿ առաքելությունը ստիպված էր հետաքննությունն իրականացնել միակողմանիորեն: ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ներկայացուցիչները դիտորդական խմբին տեղեկացրեցին կրակի դադարեցման ռեժիմի կոպիտ խախտման դեպքի մանրամասների մասին, որի արդյունքում ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինծառայող է զոհվել: Մի քանի րոպե անց` ԵԱՀԿ առաքելության մեկնելուց հետո, այն վայրի ուղղությամբ, որտեղ հետաքննություն էր իրականացվում, դիպուկահար կրակոցներ են արձակվել ադրբեջանական կողմից: Դեսպան Անջեյ Կասպշիկին իրազեկ են դարձրել տվյալ միջադեպի մասին», - ասված է ԼՂՀ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Азербайджан отказался от расследования гибели солдата – МИД Карабаха
Запланированный по предложению властей Нагорно-Карабахской Республики на 20 марта мониторинг-расследование ОБСЕ на линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана вблизи населенного пункта Акна в Аскеранском направлении, в связи с гибелью 17 марта на данном участке в результате снайперского выстрела с азербайджанской стороны военнослужащего Армии обороны НКР Агарона Айрапетяна, не состоялся  ввиду отказа Азербайджана. Об этом заявляет пресс-служба МИД Карабаха.
«Миссии ОБСЕ во главе с Личным представителем Действующего председателя ОБСЕ послом Анджеем Каспшиком пришлось вести расследование инцидента в одностороннем порядке.
Представители министерства обороны НКР проинформировали мониторинговую группу о деталях нарушения азербайджанской стороной режима прекращния огня, в результате чего погиб военнослужащий Армии обороны НКР.
Спустя несколько минут после отъезда миссии ОБСЕ по точке, где проводилось расследование, были произведены снайперские выстрелы с азербайджанской стороны. Посол Каспшик был поставлен в известность о  данном инциденте», - говорится в заявлении.