Ժողովրդին շնորհավորելիս` Ալիևը մերժել է «անկախություն տալ» Ղարաբաղին
Նախօրեին Նովրուզին նվիրված տոնակատարությունների առնչությամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ելույթով է հանդես եկել:
Իր ելույթում Ալիևը, մասնավորապես, անդրադարձել է ղարաբաղյան հիմնախնդրին. «Երկրի առջև դրված գլխավոր խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն է: Այս հարցը կարող է լուծվել միայն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքների շրջանականերում: Խնդրի լուծման այլընտրանքային տարբերակ գոյություն չունի:
Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում նաև բանակի հզորացմանը: Երբեմն դա անհանգստացնում է որոշ արտասահմանյան երկրների: Եթե հարցը լուծվի խաղաղ ճանապարհով, անշուշտ, ռազմական գործողությունների մասին խոսք գնալ չի կարող:
Լեռնային Ղարաբաղին երբեք անկախություն չի տրվի: Ներկայումս Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդիկ և ադրբեջանցիները, որոնք անպայման դեռ կվերադառնան այնտեղ, պետք է ապրեն ինքնորոշման պայմաններում: Ադրբեջանը չի նահանջի այս սկբունքային դիրքորոշումից»,-Ալիևի խոսքերն են փոխանցում ադրբեջանական ԶԼՄ-ները:

Поздравляя народ, Алиев отказал карабахцам в независимости
Президент Азербайджана Ильхам Алиев накануне выступил на всенародных празднествах по случаю Новруза.
В своей речи он, в частности, затронул карабахский вопрос. «Самая главная из стоящих перед страной задач - это урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Этот вопрос может быть решен только в рамках территориальной целостности Азербайджана. Другого варианта решения вопроса нет.
Мы уделяем большое внимание и строительству армии. Порой это беспокоит некоторые зарубежные круги. Если вопрос будет решен мирным путем, то, конечно же, о военном варианте не может быть и речи. Азербайджан абсолютно уверен в том, что этот вопрос может быть решен любым путем.
Никогда Нагорному Карабаху не будет предоставлена независимость. Люди, живущие в настоящее время в Нагорном Карабахе, и азербайджанцы, которые обязательно туда вернутся, должны жить в условиях автономии. Азербайджан не отступит от этой принципиальной позиции», - передают слова Алиева бакинские СМИ.