Ժողովրդին շնորհավորելիս` Ալիևը մերժել է «անկախություն տալ» Ղարաբաղին
Նախօրեին Նովրուզին նվիրված տոնակատարությունների առնչությամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ելույթով է հանդես եկել:
Իր ելույթում Ալիևը, մասնավորապես, անդրադարձել է ղարաբաղյան հիմնախնդրին. «Երկրի առջև դրված գլխավոր խնդիրը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն է: Այս հարցը կարող է լուծվել միայն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքների շրջանականերում: Խնդրի լուծման այլընտրանքային տարբերակ գոյություն չունի:
Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում նաև բանակի հզորացմանը: Երբեմն դա անհանգստացնում է որոշ արտասահմանյան երկրների: Եթե հարցը լուծվի խաղաղ ճանապարհով, անշուշտ, ռազմական գործողությունների մասին խոսք գնալ չի կարող:
Լեռնային Ղարաբաղին երբեք անկախություն չի տրվի: Ներկայումս Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդիկ և ադրբեջանցիները, որոնք անպայման դեռ կվերադառնան այնտեղ, պետք է ապրեն ինքնորոշման պայմաններում: Ադրբեջանը չի նահանջի այս սկբունքային դիրքորոշումից»,-Ալիևի խոսքերն են փոխանցում ադրբեջանական ԶԼՄ-ները:

Congratulating the People, Aliyev Refuses to 'Give' Karabakh Independence
Azerbaijan's President Ilham Aliyev spoke on the eve of nationwide celebrations on the occasion of Nowruz.
In his speech, Aliyev particularly touched upon the Nagorno-Karabakh issue. "The most important issue facing the country is the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. This issue can be resolved only within Azerbaijan's territorial integrity. Another option to address the issue does not exist.
"We pay great attention also to building the army. Sometimes this bothers certain foreign countries. If the issue can be resolved by peaceful means, then of course, a military option cannot be considered.
"Nagorno-Karabakh will never be granted independence. People currently living in Nagorno-Karabakh and the Azerbaijanis who will definitely go back must live in conditions of autonomy. Azerbaijan will not retreat from this position of principle," he said, report various Azerbaijani media.