«15 պահանջ և 15000 մարդ». Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նշել է հացադուլի մեկ շաբաթը
Մեկ շաբաթ առաջ «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի «Ծոմ ազատության» քաղաքական, քաղաքացիական ակցիայի ընթացքում ԱԺ պատգամավորին այցելել է 15000 մարդ:
Այս մասին Ազատության հրապարակում կայացած լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` նշելով, որ ներողամտաբար է վերաբերում այս ընթացքում իր հասցեին հնչեցրած բոլոր տեսակի մեկնաբանություններին:
«Եղել են նաև տարբեր տեսակետներ առ այն, թե արդյոք սա քրիստոնեկան ծոմ է, թե քաղաքացիական հացադուլ: Ըստ երևույթի, ոչ բոլորն են ծանոթացել մարտի 13-ին «Ժառանգության» ընդունված որոշման հետ, որտեղ շատ հստակ գրված է «Ժառանգության» քաղաքական պահանջը, ինչպես նաև 15 ենթապահանջները»,- ասել է Հովհաննիսյանը` թվարկելով դրանք.
1.Ժողովրդին իշխանություն,
2.ոչ կուսակցապետությանը,
3.ժողովուրդն է երկրի տերը,
4. ձայն բազմաց, ձայն Աստծո,
5. ազատ հրապարակ, ազատ քաղաքացի, ազատ երկիր,
6. ազատ քաղաքացի, անվտանգ պետություն, ,
7. հայ երիտասարդին արժանապատիվ ապագա,
8. ժողովրդին աշխատանք,
9. SOS Հայաստանը հայաթափվում է,
10. ոչ անարդարությանը, աղքատությանը և արտագաղթին
11. վերջ իշխող կոռուպցիային
12. ուժը բարոյականության մեջ է նաև
13. ոչ արձանագրություններին, այո հայրենիքին
14. Արցախին ճանաչում,
15. այն հրաշք երկիրը, որ մերն է և մերն է լինելու` Հայաստան:
«Սրանց մեջ տեղավորվում է մեր քաղաքացիական ակնկալիքը, ճանապարհը և ապագան», - հայտարարել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի խոսքի ընթացքում երիտասարդները, յուրաքանչյուր պահանջը պաստառի վրա գրած, կանգնում էին նրա հետևում:
Լրագրողները հիշեցրել են Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, որ հացադուլի մեկնարկին, ինքը նշել, որ պահանջներ չունի, ինչին «Ժառանգության» առաջնորդը պատասխանել  է.
«Քաղաքական պահանջը դրել է ողջ ժողովուրդը: Հայ ժողովուրդը գիտի, թե որն է այն մեծ սխալը, որի մեջ մենք ապրել ենք և ապրում ենք, և ինչ քայլերով դա պետք է լուծենք` ընտրական իրավունք, սոցիալ-տնտեսական, արտաքին քաղաքականություն և այլն: Քաղաքական պահանջը` դա արել է ժողովուրդը, դրան երկրորդել է մեր կուսակցությունը` «Ժառանգությունը», և հարակից այլ ուժեր, կոնգրեսներ և կուսակցություններ, և իմը` դրան ձայնակցելն է և վերածել քաղաքացիական ակնկալիքի` առաջին հերթին ուղղված Հայաստանի հասարակությանը»:

In the past week, during Heritage Party leader Raffi Hovannisian’s “Fast for Freedom,” 15,000 people have visited him. This news was conveyed by Hovannisian himself during a press conference at Liberty Square, where he has been staging his public hunger strike since Mar. 15. The party leader added that he approaches all types of comments aimed at him during this time leniently.
“There have been also different views as to whether this is a Christian fast or a civil hunger strike. Apparently, not all have become familiar with the Mar. 13 decision approved by the Heritage Party, where the Heritage Party’s political demand, as well as 15 sub-demands, is clearly written,” he said, noting them as follows:
1. Power to the people
2. No to a party state
3. The people are the country’s owner
4. Vox populi, vox Dei (the voice of the people is the voice of God)
5. A free square, free citizen, free country
6. A free citizen, a safe state
7. A dignified future for Armenian youth
8. Employment for the people
9. SOS Armenia is being emptied of Armenians
10. No to injustice, poverty and emigration
11. An end to ruling corruption
12. Strength also lies in morality
13. No to [the Armenian-Turkish] Protocols, yes to Homeland
14. Recognition of Artsakh [the Republic of Nagorno-Karabakh]
15. That miraculous country which is ours and will be ours — Armenia.
“Our civic expectations, the path and the future fit into these,” said Hovannisian.
While the party leader was speaking, youth stood up behind him holding each demand noted on a single placard.
Journalists reminded Hovannisian that at the start of his hunger strike he had declared that he had no demands, to which the party leader responded:
“The political demand has been put to the entire people. The Armenian people know what is that big mistake in which we have lived and live, and through what actions we have to resolve it: the right of vote, socioeconomic, poverty, foreign policy and so on. The political demand, the people have done that, it was seconded by our party, Heritage, and other allied forces, congresses and parties, and mine, voicing it and converting it to civic expectation, is firstly directed to the Armenian public.”