«15 պահանջ և 15000 մարդ». Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նշել է հացադուլի մեկ շաբաթը
Մեկ շաբաթ առաջ «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի «Ծոմ ազատության» քաղաքական, քաղաքացիական ակցիայի ընթացքում ԱԺ պատգամավորին այցելել է 15000 մարդ:
Այս մասին Ազատության հրապարակում կայացած լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` նշելով, որ ներողամտաբար է վերաբերում այս ընթացքում իր հասցեին հնչեցրած բոլոր տեսակի մեկնաբանություններին:
«Եղել են նաև տարբեր տեսակետներ առ այն, թե արդյոք սա քրիստոնեկան ծոմ է, թե քաղաքացիական հացադուլ: Ըստ երևույթի, ոչ բոլորն են ծանոթացել մարտի 13-ին «Ժառանգության» ընդունված որոշման հետ, որտեղ շատ հստակ գրված է «Ժառանգության» քաղաքական պահանջը, ինչպես նաև 15 ենթապահանջները»,- ասել է Հովհաննիսյանը` թվարկելով դրանք.
1.Ժողովրդին իշխանություն,
2.ոչ կուսակցապետությանը,
3.ժողովուրդն է երկրի տերը,
4. ձայն բազմաց, ձայն Աստծո,
5. ազատ հրապարակ, ազատ քաղաքացի, ազատ երկիր,
6. ազատ քաղաքացի, անվտանգ պետություն, ,
7. հայ երիտասարդին արժանապատիվ ապագա,
8. ժողովրդին աշխատանք,
9. SOS Հայաստանը հայաթափվում է,
10. ոչ անարդարությանը, աղքատությանը և արտագաղթին
11. վերջ իշխող կոռուպցիային
12. ուժը բարոյականության մեջ է նաև
13. ոչ արձանագրություններին, այո հայրենիքին
14. Արցախին ճանաչում,
15. այն հրաշք երկիրը, որ մերն է և մերն է լինելու` Հայաստան:
«Սրանց մեջ տեղավորվում է մեր քաղաքացիական ակնկալիքը, ճանապարհը և ապագան», - հայտարարել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի խոսքի ընթացքում երիտասարդները, յուրաքանչյուր պահանջը պաստառի վրա գրած, կանգնում էին նրա հետևում:
Լրագրողները հիշեցրել են Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, որ հացադուլի մեկնարկին, ինքը նշել, որ պահանջներ չունի, ինչին «Ժառանգության» առաջնորդը պատասխանել  է.
«Քաղաքական պահանջը դրել է ողջ ժողովուրդը: Հայ ժողովուրդը գիտի, թե որն է այն մեծ սխալը, որի մեջ մենք ապրել ենք և ապրում ենք, և ինչ քայլերով դա պետք է լուծենք` ընտրական իրավունք, սոցիալ-տնտեսական, արտաքին քաղաքականություն և այլն: Քաղաքական պահանջը` դա արել է ժողովուրդը, դրան երկրորդել է մեր կուսակցությունը` «Ժառանգությունը», և հարակից այլ ուժեր, կոնգրեսներ և կուսակցություններ, և իմը` դրան ձայնակցելն է և վերածել քաղաքացիական ակնկալիքի` առաջին հերթին ուղղված Հայաստանի հասարակությանը»:

Голодающий армянский политик устроил шоу с плакатами в центре Еревана
В ходе начатой неделю назад голодовки лидера партии «Наследие» Раффи Ованисяна навестили 15 тысяч человек. Об этом на встрече с журналистами на площади Свободы заявил сам Ованисян, который называет свою голодовку «политической, гражданской акцией».
Он также отметил, что «снисходительно относится ко всем оценкам его действий». «Прозвучали также мнения о том, является ли это христианским постом или гражданской голодовкой. По сути, не все ознакомились с решением партии «Наследие» от 13 марта, в котором очень четко говорится о политическом требовании и его 15 пунктах», - отметил Ованисян и перечислил все пятнадцать, в которых «отражается гражданское ожидание, путь и будущее».
1. Власть народу
2. Нет партийному государству
3. Народ - хозяин своей страны
4. Глас народа - глас божий
5. Свободная площадь, свободный гражданин, свободная страна
6. Свободный гражданин, безопасное государство
7. Достойное будущее армянской молодежи
8. Работа народу
9. SOS. В Армении избавляются от армян
10; Нет несправедливости, бедности и миграции
11. Покончить с правящей коррупцией
12. Сила в нравственности
13. Протоколам - нет протоколам, Родине - да
14. Признание Карабаха
15. Чудесная страна, что принадлежит нам и принадлежать будет - Армения.
Пока Раффи Ованисян оглашал свои требования, за ним появлялись молодые люди с плакатами, на которых было написано произносимое требование. И так 15 раз.
Журналисты напомнили лидеру «Наследия», что в начале объявленной им голодовки у него не было требований, на что Ованисян ответил: «Политическое требование выдвинул весь народ. Армянский народ знает ошибку, с которой мы жили и продолжаем жить, и каким образом нужно ее исправить. Менять избирательное право, социально-экономическую ситуацию, внешнюю политику, бороться с нищетой и так далее.
Политическое требование принадлежит народу, наша партия и другие силы следуют за ним. Моя задача - реагировать на него и превратить в гражданское требование, в первую очередь, направленное на армянское общество».