Հրայր Թովմասյանը հովանավորում է «Արթիկ» ՔԿՀ-ի բացահայտ սուտը, համոզված է Փաշինյանի փաստաբանը
Փետրվարի 24-ից ի վեր «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանի նամակներ ուղարկելու ապօրինի սահմանափակումներն էլ ավելի են ահագնացել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Փաշինյանի փաստաբան Վահե Գրիգորյանը:
«Մասնավորապես, եթե մինչև փետրվարի 24-ն այդ ամենը սահամանփակվում էր նրա նամակները վերցնելով ու չուղարկելով, ապա փետրվարի 24-ին նրա մոտ տեղի է ունեցել, այսպես կոչված, խուզարկություն և նրանից առգրավել են իր բոլոր գրենական պիտույքները: Նրան ուղղակի ֆիզիկապես են արգելում որևէ բան գրել: Կոնկրետ իմ հետ հանդիպումների ընթացքում ես ինքս արձանագրել եմ և Եվրոպական դատարանին համապատասխանաբար ներկայացրել եմ, որ ցանկացած վայրկյան, երբ Նիկոլ Փաշինայնը գրիչը վերցնում է ձեռքը (մեր հանդիպումենրը երբեք չեն եղել առանձնատեսակցության ռեժիմով և միշտ ներկա է եղել ՔԿՀ-ի վարչակազմի ներկայացուցիչ), դա անմիջապես արգելվում է  և կոնկրետ աշխատակիցը գալիս, նստում է Նիկոլի կողքը` մեկ-երկու, մաքսիմում 4 մետր հեռավորության վրա, որպեսզի կարողանա նաև մեր շշուկները լսել, և արգելում այդ ամենը գրել»,- ասել է Վահե Գրիգորյանը:
Նա նշել է, որ այս  մասին բողոքները 2010 թվականից ի վեր իր կողմից պարբերաբար ներակայացվել  են ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանին (լուսանկարում) անձամբ:
«Ոչ մի բան  չի ձեռնարկվում, ավելին` ՔԿՀ-ն հերքում է, որ որևէ նման խախտում է տեղի ունեցել: Արդարադատության նախարարը  էֆեկտիվորեն հովանավորում է ՔԿՀ-ի կողմից տրամադրվող բացահայտ սուտը», - ասել է փաստաբանը:
Նա մեջբերել է ՀՀ արդարադատության նախարարի` 2011 թվականի հունվարին կայացած մամուլի ասուլիսին հնչեցված խոսքերը, համաձայն որոնց կնշանակվի ծառայողական քննություն և, «եթե  տեղի է ունեցել խախտում, ձեզ խոստանում եմ, որ մեղավորները կպատժվեն»:
«Ես երկու անգամ խնդրել եմ ծառայողական քննության եզրակացությունը, ոչ մի նման բան չի տրամադրվել, ավելին` արդարադատության փոխնախարարը ինձ ուղղակիորեն տեղեկացրել է, որ տեղի է ունեցել ոչ թե ծառայողական քննություն, այլ ծառայողական ուսումնասիրություն: Այսինքն` մի գործընթաց, որը օրենքով նախատեսված չէ առհասարակ, և որի ընթացքում, ենթադրվում է, նյութեր չեն նախապատրաստվում: Այսինքն դրա իսկությունը ոչ ոք չի կարող ճշտել»,- հայտարարել է Վահե Գրիգորյանը:

У журналиста в армянской тюрьме отбирают все, чем можно писать письма
С 24 февраля незаконных ограничений в вопросе отправки писем главным редактором «Айкакан жаманак», политзаключенным Николом Пашиняном стало больше. Об этом на пресс-конференции заявил адвокат журналиста Ваге Григорян.
«Если раньше ограничения заключались в том, что его письма брали и не отправляли, то 24 февраля у него в камере провели обыск и отобрали все необходимое для написания письма. Ему чисто физически запрещают что-либо писать. Во время моих с ним встреч я лично зафиксировал и после представил в Европейский суд тот факт, что в любой момент, когда Никол Пашинян берет в руку ручку (наши встречи никогда не проходили в режиме личного свидания, но всегда в присутствии представителя администрации тюрьмы), ему немедленно запрещают делать это. Надзиратель садится рядом с Николом на расстоянии 1-2, максимум 4-х метров, чтобы расслышать наш шепот и запрещает писать», - рассказал Ваге Григорян.
По словам адвоката, с 2010 года он лично периодически представлял жалобы министру юстиции Армении Грайру Товмасяну (на фото). «Ничего не предпринимается, более того, УИУ опровергает все слухи о том, что имело место нарушение. Министр юстиции эффективно покрывает очевидную ложь, которую распространяет тюремная администрация», - заявил адвокат.
Он также процитировал заявление министра юстиции сделанное на пресс-конференции в январе 2011 года, согласно которму будет назначено служебное расследование. «Если нарушение имело место, я вам обещаю, что виновные будут наказаны», - сказал тогда министр.
«Я дважды просил предоставить мне заключение служебного расследования, но мне так ничего и не дали. Более того, замминистра юстиции мне сообщил, что было проведено не служебное расследование, а «служебное изучение». Это не предусмотрено законом и протоколы в данном случае не ведутся. То есть, реальность этого «изучения» подтвердить никто не может», - отметил Ваге Григорян.