«Համոզում են, որ համոզի». Նիկոլ Փաշինյանին կրկին սպառնում են
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանին ուղղակիորեն երեք անգամ բաց տեքստով ներկայացավել են  հոդվածներ չգրելու հորդորներ` հետագայում այդ հորդորները համեմվել են որոշ սպառնալիքներով: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարել է Փաշինյանի փաստաբան Վահե Գրիգորյանը:
«Նման հորդորներ նրան փոխանցելու փորձ մի անգամ եղել է նաև իմ միջոցով: Փորձել են ինձ համոզել, որ ես նրան համոզեմ, որ նա հոդվածներ չգրի»,- ասել է Վահե Գրիգորյանը և նշել, որ այդ փորձն արել է ՔԿՀ-ի վարչակազմը: Գրիգորյանը նաև տեղեկացրել է, որ Նիկոլ Փաշինյանի հետ  առանձնատեսակցություն չեն թույլատրել, բայց հանդիպումներ թույլատրում են, սակայն պարտադիր ՔԿՀ-ի ներկայացուցչի ներկայությամբ:
«Նրանք ամբողջությամբ լսում են մեր խոսակցությունը, ես գրեթե  վստահ եմ, որ այդ խոսակցությունը ձայնագրվում է, այսինքն` աշխատանքային որևէ պայման չի ապահովվում: Նիկոլ Փաշինյանը չունի հնարավորություն նաև իր հարազատների և իմ միջոցով հոդվածները արտաքին աշխարհ ուղարկել, որովհետև ամեն իմ հետ ունեցած հանդիպումից առաջ նրան մանրազննին խուզարկում են, ինչպես վերջերս է եղել, և նրա մոտից ընդամենը մի գրություն են հայտնաբերել և թույլ չեն տվել, որ հետը բերի: Գրությունը վերաբերում էր իր նկատմամբ տեղի ունեցած հետապնդումներին»,- ասել է Վահե Գրիգորյանը:
Փաստաբանի կարծիքով` ոմանց համար անցանկալի են Նիկոլի կողմից հրապարակվող հոդվածները:
«Ներկայումս Նիկոլ Փաշինյանը գտնվում է դատավարության մեջ Եվրոպական դատարան ներկայացրած գործի սահմաններում, և ես վստահ եմ, որ այդ ռեժիմը, որն իր նկատմամբ կիրառվում է, նպատակ է հետապնդում մինչև դատարանին փաստարկ ներկայացնելը կառավարությանը տեղեկացնել, թե ինչպիսի փաստարկներ են ներկայացվում, որոնք են նրա բացատրությունները, նրա հիմնավորումները»,- հայտարարել է Գրիգորյանը:

В армянской тюрьме пытаются предотвратить «утечку» информации в Евросуд
Политзаключенного Никола Пашиняна трижды открытым текстом призывали не писать статей. В дальнейшем к этим призывам прибавились угрозы. Об этом журналистам сообщил адвокат главного редактора газеты «Айкакан жаманак» Ваге Григорян.
«Однажды передать подобный призыв попытались и через меня. Пытались уговорить меня, чтобы я убедил Пашиняна не писать статей», - сообщил адвокат. По словам Григоряна, такую попытку делала администрация уголовно-исполнительного учреждения.
Адвокат сообщил, что встречаться с подзащитным разрешают только в присутствии представителя тюрьмы. «Они слушают весь наш разговор, я почти уверен, что он записывается, то есть не бывает обеспечено ни одно условие для работы адвоката с заключенным. Никол Пашинян также не имеет возможности передавать свои статьи через меня или родственников, так как перед каждым свиданием его тщательно обыскивают, как это произошло недавно: у него обнаружили всего одну записку и отобрали. В записке Пашинян коротко описал преследования, которым он подвергался», - сообщил Ваге Григорян.
По словам адвоката, «кое-кому не выгодно», чтобы Никол публиковал свои статьи. «В данный момент дело Никола Пашиняна рассматривается в Евросуде, и я уверен, что тот режим, в котором его держат, преследует цель следить за аргументами, которые должны быть переданы в суд», - заключил Григорян.