Զուրաբյանը պատմել է` ինչ քարոզչական արշավ է իրականացնում իշխանությունը
Հայ Ազգային Կոնգրեսի մարտի 17-ի հանրահավաքը ցույց տվեց, որ ժողովուրդը կրկին գտնվում է սեփական երկրի տեր դառնալու ճանապարհին: Այն նաև ապացուցեց, որ երբ ժողովուրդը ոտքի է կանգնում, հնարավոր է լուրջ խնդիրներ լուծել, ընդ որում` լուծել խաղաղ ճանապարհով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայ Ազգային Կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը:
«Երբ փողոց է դուրս գալիս հարյուր հազար մարդ, իշխանությունը հասկանում է, որ ուժի կիրառումը հավասար է ինքնասպանության: Կոնգրեսի նպատակն է կարողանալ հզորացնել ժողովրդի ճնշումն այն աստիճանի, որ կարողանանք պարտադրել Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը և արտահերթ ընտրությունների անցկացումը: Հայ Ազգային Կոնգրեսը լեգիտիմ ժողովրդավարական իշխանության հաստատման սահուն գործընթացի կողմնակից է, միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի խուսափել արյունահեղությունից», - հայտարարել է Զուրաբյանը:
ՀԱԿ համակարգողը նշել է, որ ժողովրդի համբերությունը սպառվում է, իսկ օրեցօր վատացող սոցիալական վիճակն ահագնացնում է արմատական գործողությունների պատրաստ մարդկանց թիվը:
Զուրաբյանի խոսքով, իշխանությունները, համարելով Ազատության հրապարակի բացումը մարտավարական զիջում, կարծես, հույս ունեն, որ, ձգձգելով ժողովրդի պահանջների կատարումը, կկարողանան աստիճանաբար հաղթահարել համաժողովրդական ընդվզման ալիքը:
«Դրա մասին է վկայում այն լայնածավալ քարոզչական արշավը, որ նրանք սկսել են անցկացնել պետական և իշխանության ազդեցության տակ գտնվող երևութաբար անկախ լրատվամիջոցներով, ըստ որի իշխանությունների և ընդդիմության միջև իբր սկսվել է երկխոսություն և առճակատման վտանգն այլևս հաղթահարված է»,- ասել է Զուրաբյանը:
Նման կեցվածքը, ըստ Զուրաբյանի, խոսում է իշխանությունների անհեռատեսության մասին:
«Նման մոտեցումն ընդամենը արագացնում է ժողովրդի ցասման օրը: Մենք գնալու ենք այնպիսի երկխոսության, որը ժողովրդի համար է հարցեր լուծում, այլ ոչ թե իշխանությունների: Ուստի, բոլորին կոչ ենք անում սկսել համազգային նախապատրաստություն ապրիլի 8-ի հանրահավաքին, և այդ օրվա հանրահավաքին անելիքների վերաբերյալ առաջարկներով հանդես գալ»,- հայտարարել է Զուրաբյանը:

The Mar. 17 Armenian National Congress (HAK) rally showed that the people are again on the road to becoming the master of their own country. It also proved that when the people rise up it becomes possible to solve serious problems, including through peaceful means, said HAK coordinator Levon Zurabyan, while meeting with journalists today.
"When a hundred thousand people take to the streets, the authorities realize that the use of force is equivalent to suicide. The Congress' aim is to be able to strengthen public pressure to the level that we can oblige Serzh Sargsyan's resignation and the holding of early elections.The Armenian National Congress is in favor of the smooth process of establishing legitimate democratic authorities only if it's possible to avoid bloodshed," he said.
HAK leader Levon Ter-Petrossian's right-hand man also said that the people's patience is running out and the day-by-day deteriorative social situation increases the number of those ready to take radical action.
According to Zurabyan, the authorities, considering the opening of Liberty Square as a strategic concession, it seems, hope that by delaying the carrying out of people's demands, they will be able to gradually overcome the nationwide wave of rebellion.
"This is testified by the large-scale propaganda campaign that they've begun to implement through seemingly independent media under state influence, according to which allegedly dialogue has begun between the authorities and the opposition and the threat of confrontation has been overcome," he said.
Such an attitude, according to the opposition figure, speaks to the authorities' short-sightedness.
"Such an approach only accelerates the people's day of wrath. We will move toward such dialogue that resolves issues for the people and not for the authorities. Therefore, we call on everyone to begin nationwide preparations for the Apr. 8 rally and to come forth with suggestions for things to do on that day's rally," he said.