Ինչ են հասկացել Տեր-Պետրոսյանն ու Սերժ Սարգսյանը
Որևէ պայմանավորվածություն և գործարք իշխանության ու ընդդիմության միջև գոյություն չունի: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է քաղաքագետ, բլոգեր Սուրեն Սուրենյանցը:
«Ես այդ կարծիքը (ընդդիմության և իշխանության պայմանավորվածության մասին-խմբ.) չեմ կիսում: Դա շատ մակերեսային վերլուծություն է: Այս պահին ուղղակի կա ընդդիմության և իշխանության գործողությունների ներդաշնակություն»,- ասել է Սուրենյանցը:
Քաղաքագետը, այնուամենայնիվ, նշել է, որ ընդդիմության և իշխանության դիրքորոշումներում փոփոխություն է տեղի ունեցել:
«Մեր ներքաղաքական կյանքում որոշակի փոփոխություն տեղի ունեցել է: Փոփոխությունների ազդանշանի մասին կարելի է ենթադրել Սերժ Սարգսյանի ծաղկաձորյան ելույթից: Գոնե վերջին 10 տարվա Հայաստանի պատմության մեջ, ես չեմ հիշում, որ Հայաստանի նախագահն այդքան հանդուրժողական վերաբերմունք ցուցաբերեր ընդդիմության մասին խոսելիս: Իհարկե, սա բնավ չի նշանակում, որ իշխանության որակը փոխվել է: Սա խոսում է որոշակի տեսական միտումի առկայության մասին: Պետք է ասել, որ ընդդիմությունը նույնպես իր վերջին հանրահավաքում որոշակիորեն փոխել էր իր շեշտադրումները: Համենայնդեպս, ընդդիմության գլխավոր դերակատար նախագահ Տեր-Պետրոսյանի մարտի 17-ի ելույթներում արտահերթ ընտրությունների գաղափարը, ըստ էության, 2-րդ պլան էր մղված»,- նշել է Սուրենյանցը` հավելելով, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը պարզ հասկացրեց, որ առյաժմ Կոնգրեսը իշխանությանը փակուղային վիճակում դնելու ցանկություն չունի:
Քաղաքագետի կարծիքով` ստեղծվել է մի տակտիկական վիճակ, որտեղ իշխանության և ընդդիմության շահերը համընկնում են և, եթե սա հանգեցներ երկխոսության, շատ լավ կլիներ:
Սուրենյանցը կարծիք է հայտնել, որ երկխոսություն սկսելը, առաջին հերթին, կախված է իշխանություններից, և, եթե քաղբանտարկյալներն ազատ արձակվեն, ապա իշխանության և ընդդիմության միջև բանակցությունները կարող են ընթանալ ամենաբարձր մակարդակով:
«Ենթադրում եմ, որ առաջիկա օրերին մինչև ՀԱԿ հաջորդ հանրահավաքը որոշակի հստակեցումներ այս հարցի շուրջ կլինեն: Պետք է մի բան հասկանանք, որ Սերժ Սարգսյանի իշխանությունը հստակ հասկացավ, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ընդդիմությանը կուլ տալ չի կարող, չի կարող նրա գործոնը չեզոքացնել առաջիկա ընտրություններում: Լևոն Տեր-Պետրոսյանի թիմը, իր հերթին, հասկացավ, որ գրեթե բացառված է արտահերթ ընտրությունների հնարավորությունը»,- ասել է Սուրեն Սուրենյանցը:

There is no agreement or deal between the ruling authorities and the opposition, said political analyst and blogger Suren Surenyants, speaking to journalists today.
“I don’t agree with that view. That’s a very superficial analysis. At this time there’s just a harmony in the actions of the opposition and the authorities,” he said, adding, however, that a change has taken place in the positions of both the opposition and authorities.
“There’s been a certain change in [the Armenian] political arena. The signal for changes can be assumed to be [Armenian President] Serzh Sargsyan’s speech in Tsaghkadzor. At least in the last 10 years of Armenia’s history, I don’t remember Armenia’s president display such a tolerant attitude while speaking about the opposition. Of course, this doesn’t mean that the authorities’ quality has changed. This speaks to the existence of a certain theoretical trend. It must be said that the opposition in its last rally likewise clearly changed its emphasis. In any case, in the opposition’s main actor [Armenian National Congress (HAK) leader Levon] Ter-Petrossian’s Mar. 17 speeches, the idea of snap elections was essentially pushed to Plan B,” he said, adding that the HAK leader clearly made it known that the Armenian National Congress doesn’t currently wish to put the authorities in a deadlock.
In Surenyants’ opinion, a tactical situation has been created where the opposition’s and the authorities’ interests match and if this leads to dialogue, it would be very good.
Beginning a dialogue, according to the analyst, depends first on the authorities, and if political prisoners are released, then talks between the authorities and the opposition could be held at the highest level.
“I suppose that in the coming days, until the next HAK rally, there will be certain clarifications on this issue. We have to realize something, that Serzh Sargsyan’s government clearly understood that Levon Ter-Petrossian’s opposition won’t swallow [i.e. retreat], [that he] cannot neutralize [the HAK] factor in the upcoming elections. Levon Ter-Petrossian’s team, in turn, understood that the likelihood of snap elections is almost excluded,” he said.