Այսօր Գյումրիում նշվում է Խոսքի Ազատության Օրը
Այսօր Գյումրիում նշվելու է Խոսքի Ազատության Օրը, որին հրավիրում են Հայաստանում գործող բոլոր լրագրողները, խմբագիրները, ԶԼՄ-ները, ոլորտի հասարակական կազմակերպությունները, նրանց ընկերներն ու գործընկերները:
Հանդիսության ընթացքում նախատեսվում է իրենց աշխատանքով աչքի ընկած լրագրողների և ԶԼՄ-ների պարգևատրում և հյուրասիրություն: Հանդիսությունը տեղի կունենա Գյումրու Կինո «Հոկտեմբերի» հյուրասրահում, ժամը 14:00-ին:
Խոսքի Ազատության Օրը ավանդաբար նշվում է Գյումրիում մարտի 25-ին, այն օրը, երբ համաժողովրդական հանգանակության և զորակցության շնորհիվ հնարավոր եղավ պաշտպանել ԳԱԼԱ ՀԸ-ն:
2008 թվականին իշխանությունների կողմից փորձ արվեց փակել «Գալա TV»-ն` մոտ 27 միլիոն դրամ տուգանք սահմանելով հեռուստաընկերության նկատմամբ, սակայն Հայաստանի հեռուստաարդյունաբերության պատմության մեջ աննախադեպ երևույթ գրանցվեց. մարդիկ սկսեցին հեռուստամարաթոն-դրամահավաք՝  ի պաշտպանություն «Գալա» հեռուստաընկերության: Դրամահավաքի ընթացքում «Գալայի» հաշվին փոխանցվեց 26 միլիոն 458 հազար 500 դրամ, իսկ տուգանքի մնացած 441 հազար դրամը հեռուստաընկերությունը փոխացնեց իր հաշվից:

Армянских журналистов наградят сегодня в Гюмри
Сегодня в армянском городе Гюмри отмечают День Свободы Слова. Среди приглашенных - представители все действующие в Армении журналисты, редакторы, СМИ, общественные организации.
Предусматривается награждение журналистов и СМИ, «которые отличились за год» на своем поприще. Церемония состоится в зале кинотеатра «Октябрь».
День Свободы Слова отмечают в Гюмри 25 марта. В этот день благодаря пожертвованиям тысяч граждан стало возможно защитить телекомпанию «ГАЛА», выплатив штраф, наложенный на нее.
В 2008 году власти попытались закрыть независимое «ГАЛА ТВ», учредив штраф примерно в 27 млн. драмов, однако был зафиксирован беспрецедентный случай в истории армянской телеиндустрии: граждане организовали телемарафон-сбор средств в защиту телекомпании. На счет «ГАЛА» было переведено 26 млн. 458 тыс. 500 драмов, а 441 тыс. передала сама телекомпания.