Հանրային Խորհուրդը հորդորում է քաղաքապետին բացօթյա մինի-շուկաներ ստեղծել
Հանրային Խորհուրդը մեկ տասնյակից ավելի պահանջներ է ներկայացրել Երևանի քաղաքապետին վերջինիս հետ հանդիպման ընթացքում: Այդ հարցերի թվում է, մասնավորապես, բացօթյա առևտրի խնդիրը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում խնդրին անդրադարձել է Հանրային խորհրդի անդամ Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
«Քաքապետարանի` անցյալ տարվա վերջին բացօթյա առևտուրն արգելելու մասին որոշումն իրավաչափ էր, այն նաև ճիշտ էր հակասանիտարական վիճակի և կոռուպցիայի դեմ պայքարի տեսանկյունից: Սակայն խնդիրը բավարար չափով ուսումնասիրված չէր», - ասել է բանախոսը:
Սական, ըստ Հովհաննիսյանի, անտեսվել են սոցիալական վիճակի հետ կապված խնդիրները, տնտեսական վերլուծությունները և խնդրի սոցիալ-հոգեբանական ասպեկտը:
«Ես կուզենայի, որ ուսումնասիրվեր, թե քանի փողոցային առևտրով զբաղվող քաղաքացի ունենք Երևանում, այս մարդկանց եկամուտներն ինչքան են կազմում միջին ամսեկան կամ օրական կտրվածքով, այդ եկամուտներից ընտանիքի քանի անդամներ են օգտվում, ինչքան են այս քաղաքացիները «հարկեր» վճարում` թաղային մանր ու մեծ հեղինակություններից մինչև պաշտոնական չինովնիկների տարբեր մակարդակները», - պարզաբանել է Հովհաննիսյանը: Նա նաև համոզմունք է հայտնել, որ հարկերի նվազեցումը կարող է բերել ստվերի նվազեցման:
Հանրային խորհրդի անդամի կարծիքով` մինչև փողոցային առևտրից զրկելն անհրաժեշտ էր լուծել բաց և մինի-շուկաների խնդիրը, այստեղ հրավիրել առևտրականներին` «թեկուզև առաջին մի քանի ամիսների ընթացքում հարկից ազատելու ձևով»:
Հովհաննես Հովհաննիսյանն անդրադարձավ նաև շահերի բախման խնդրին.
«Երբ քաղաքապետարանին առաջարկվեց իբրև փոխհատուցում նրանց անվճար տեղեր հատկացնել գործող շուկաներում, գիտեք, այսօր մեր շուկաները թերբեռնված են, բայց, պարզվում է, այնտեղ էլ կան սեփականատեր և այստեղ շահերի բախում կա»:
Նրա խոսքերով` ոչ բոլոր շուկաների տերերն են պատրաստ անվճար տեղեր տրամադրել առևտրականներին: Հանրային Խորհրդի անդամը երկու լուծում է տեսնում` կամ շուկաների տերերը պիտի գնան որոշակի զիջումների, կամ քաղաքապետարանը պետք է բացօթյա մինի-շուկաներ ստեղծի:
Նշենք, որ առևտրականները բացօթյա առևտրի արգելքի դեմ բողոքում են հունվարի կեսերից` պարբերաբար բողոքի ակցիաներ անցկացնելով Երևանի քաղաքապետարանի և ՀՀ կառավարության դիմաց:

Президентский Совет обвиняет ереванские власти в пренебрежении социальной ситуацией
Общественный совет при президенте Армении (ОС) выдвинул мэру Еревана около двух десятков требований, в том числе по поводу запрета на уличную торговлю.
По словам члена ОС Ованеса Ованисяна, решение мэрии о запрете на уличную торговлю - законно, оно также верно с точки зрения антисанитарных условий и борьбы с коррупцией, но проблема не была изучена должным образом.
Таким образом власти пренебрегли социальной ситуацией, экономическими анализами и социально-психологическим аспектом проблемы, уверен член ОС.
«Нужно изучить, сколько человек занимается уличной торговлей в Ереване, какой у них доход в месяц или в день, сколько членов семьи пользуется этими доходами, какие так называемые налоги платят эти граждане районным мелким и крупным авторитетам и государственным чиновникам», - пояснил Ованисян.
Кроме того, он считает, что понижение налогов может привести к снижению теневой экономики.
По мнению члена ОС, прежде чем запрещать уличную торговлю стоило решить проблему открытых и мини-рынков, пригласить сюда торговцев, «даже освободив их от налогов в течение нескольких первых месяцев».
«Мэрии предложили предоставить им в качестве возмещения бесплатные места на действующих рынках, но есть хозяева и происходит столкновение интересов», -  заявил он.
По словам члена Общественного совета, не все хозяева рынков готовы бесплатно предоставлять места для торговли. Ованисян видит два пути решения проблемы: либо хозяева рынков пойдут на определенные уступки, либо мэрия должна создать открытые мини-рынки.
Напомним, что протесты против запрета на уличную торговлю начались в январе этого года. Торговцы периодически организовывают акции протеста перед зданиями мэрии и правительства страны.