Դպրոցականները կոչ են արել Հովհաննիսյանին «գործունեությունը շարունակել այլ ատյաններում»
Այսօր մարտի 15-ից Ազատության հրապարակում հացադուլ իրականացնող «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանին է այցելել Երևանի ավագ դպրոցի աշակերտներից կազմված պատվիրակությունն իրենց ուսուցիչների հետ միասին:
Նրանք նամակ են հանձնել Րաֆֆի Հովհաննիսյանին` կոչ անելով դադարեցնել հացադուլը, քանի որ, ինչպես նշված է նամակում, «իրենց համար թանկ է վերջինիս առողջությունը»:
«Մենք լավ հասկանում ենք, որ Ձեր կոչը՝ իշխանությունը վերադարձնելու ժողովրդին, ձերբազատվելու կոռուպցիայից, կասեցնելու արտագաղթը, վերացնելու անարդարությունը և պահպանելու մեր մշակույթը և հայեցի կրթությունը, նպատակ ունի մեր սերնդի համար ապահովել բարեկեցիկ և արժանապատիվ ապագա։ Մեր սերնդակիցների անունից խնդրում ենք Ձեզ դադարեցնել հացադուլը Ազատության հրապարակում և շարունակել Ձեր գործունեությունն այլ ատյաններում»,- հայտարարել են աշակերտները:
«Ժառանգության» առաջնորդն էլ, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել աշակերտներին նախաձեռնության համար և ասել.
«Հուսով եմ, կկարողանամ վաղը գոնե իմ նախնական և ամբողջական պատասխանը տալ ձեզ` մեր երիտասարդ սերնդին, որովհետև ես հավատում եմ, որ իմ այս փոքր քայլ Ազատության հրապարակում արել եմ ոչ թե մեծ մասշտաբով մեծ փոփոխություն բերելու համար, այլ որպեսզի բոլորը՝ իշխանությունը, ընդդիմությունը, հասարակությունը և երիտասարդությունը հասկանան, որ այսպես շարունակել չենք կարող»:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նաև հայտարարել է, որ վաղը պատրաստվում է պատասխանել լրագրողների հարցերին:
Epress.am-ի հետ զրույցում աշակերտներն ասել են, որ իրենց ուսուցիչների նախաձեռնությամբ են եկել հրապարակ, սակայն, մի փոքր անց ներկայանալ չցանկացող մի ուսուցիչ մեզ տեղեկացրել է, որ աշակերտները սխալ են ասել, դա հենց աշակերտների նախաձեռնությունն է:
Մեզ հետ զրույցում «Պատանեկան նվաճումներ» հ/կ-ի կոորդինատոր Անահիտ Մանուկյանը նշել է, որ քանի որ աշակերտներն ավագ դպրոցում անցնում են քաղաքացիական կրթություն առարկան, նրանց նման վերաբերմունքն իրենց սովորածի դրսևորումն է:

A group of high school students, along with their teachers, paid a visit to Heritage Party leader Raffi Hovannisian, who's been on a hunger strike in Liberty Square since Mar. 15.
The students handed a letter to Hovannisian, urging him to end his hunger strike since, as it's written in the letter, "his health is dear to them."
"We understand very well that your appeal — returning power to the people, getting rid of corruption, preventing emigration, eliminating injustice and preserving our culture and the education of our ancestors — aims to ensure a prosperous and dignified future for our generation. On behalf of those of our generation we ask you to end your hunger strike in Liberty Square and continue your activities in other instances," said the children.
Hovannisian, in turn, thanked the students and said:
"I hope that at least tomorrow I can give my initial and complete response to you, our young generation, because I believe that this small step of mine in Liberty Square not to bring great changes on a large scale, but that all, the authorities, the opposition, the public and the youth, understand that we can't continue in this way."
The Heritage Party leader also said he is preparing to respond to journalists' questions tomorrow.
Speaking to Epress.am, the students said they came to Liberty Square upon their teachers' initiative, but a little while later, a teacher who didn't wish to identify herself said this wasn't true, that it was in fact the students' initiative to come here.
Junior Achievements NGO coordinator Anahit Manukyan, speaking to Epress.am, said since the students are studying civic education in school, their response was simply an expression of what they learned.