Դավութօղլուն չի ցանկանում խտրականության դրսևորում տեսնել հայազգի տնտեսագետի հարցում
Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն երեկ լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հաստատել է, որ հայազգի Տարոն Աջեմօղլուին առաջարկվել է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպությունում (OECD) Թուրքիայի դեսպանի պաշտոնը: Նշենք, որ կազմակերպության գրասենյակը գտնվում է Փարիզում: Ավելի վաղ թուրքական ԶԼՄ-ները գրել էին, որ հայազգի տնտեսագետին նման պաշտոն կառաջարկվի` չնշելով, սակայն, թե ով է կոնկրետ այդ տնտեսագետը:
Լրագրողները հարց են ուղղել Դավութօղլուին, թե արդյոք հայազգի տնտեսագետը կարող է նշանակվել այդ պաշտոնին, ինչին Թուրքիայի ԱԳ ղեկավարը պատասխանել է. «Խտրականություն կլինի գնահատել Թուրքիայի քաղաքացուն, համաձայն կրոնական կամ ազգային պատկանելության: Այս առումով մեզ համար հիմնական պայմանը Թուրքիայի քաղաքացու արհեստավարժությունն է և գիտելիքները»:
Դավութօղլուն նաև նշել է, որ զրուցել է Աջեմօղլուի հետ այս կապակցությամբ, ով ասել է, որ իր համար մեծ պատիվ է նման առաջարկ ստանալ, սակայն տնտեսագետը որոշել է ավելի ուշ պատասխան տալ` կապված իր ակադեմիական գործունեության մեջ ներկայիս ծանրաբեռնվածության հետ:
Նշենք, որ Տարոն Աջեմօղլուն IDEAS/RePec տնտեսագիտական վերլուծական կազմակերպության կողմից հրապարակված տվյալների համաձայն, աշխարհում ամենից հաճախ վկայակոչվող 20 տնտեսագետների շարքում է՝ զբաղեցնելով 7-րդ տեղը:

Глава МИД Турции прояснил информацию о после-армянине
Вчера глава турецкого МИД Ахмед Давутоглу внес ясность в информацию местных СМИ о том известный экономист армянского происхождения Тарон Аджемоглу будет назначен послом Турции во Франции. Он уточнил, что Аджемоглу был выдвинут на должность посла Турции в Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), офис которой находится в Париже.
На вопрос может может ли экономист-армянин представлять Турцию в этой должности, глава МИД ответил: «Оценивать гражданина Турции по его религиозной или национальной принадлежности является дискриминацией. В этом смысле основным условием для нас является профессионализм и знания гражданина Турции».
Он сообщил, что беседовал на эту тему с Аджемоглу, и тот сказал, что для него большая честь получить подобное предложение, однако экономист решил дать ответ позднее, что обусловлено его перегруженным графиком.
Согласно данным экономической аналитической организации IDEAS/RePec, Тарон Аджемоглу признан одним из 20 самых часто цитируемых экономистов в мире. В этом ряду он занимает 7-ое место.