Գանդիի խոսքն ու Հախվերդյանի երգը. Հովհաննիսյանը դադարեցրեց հացադուլը
ԱԺ պատգամավոր, «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն այսօր Ազատության հրապարակում հայտարարել է հացադուլը դադարեցնելու մասին:
Հիշեցնենք, որ նա հացադուլ էր իրականացնում մարտի 15-ից:
Ազատության հրապարակում ժամը 17:00-ի սահմաններում հավաքված համակիրների և լրագրողների առջև հնչեցրած իր ելույթը Հովհաննիսյանը սկսել է Մահաթմա Գանդիի խոսքերով. «Նախ անտեսում են քեզ, հետո` արհամարում, ապա` հարձակվում քո վրա, հետո դու հաղթում ես»:
Հովհաննիսյանը նշել է, որ իր «Ծոմ Ազատությանը» նվիրում է Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի ազատամարտի երկրորդ տասնամյակի տարեդարձին: Նա հավելել է, որ ավարտում է ծոմի առաջին արարը. վաղը լրանում է իր դստեր` Շուշիի 18-ամյակը, և ինքը ցանկանում է իր ընտանեկան պարտքը մատուցել, քանզի վերջին օրերին թերացել է իր հայրական պարտականությունների կատարման մեջ:
«Ազատության այս քաղաքացիական սրբավայրը դարձել է նույն արժեքների հավաքատեղի` ազատություն, ինքնիշխանություն, արժանապատվություն: Քաղաքականության և հասարակության մեջ մենք տեսնում ենք, որ ապրել ենք ոգու և գիտակցության բարձրացման մի հանգրվան, այլևս ժամանակն է, որ ՀՀ քաղաքացիները գիտակցեն, որ իրենք են մեր պետականության ապագա սերունդները: Բանավեճերի, զորակցության, այցերի, երգի ու պարի միջոցով մեր ժողովուրդը պահանջում է իշխանության վերադարձը թե ընտրական միջոցով, թե` ըստ էության: Այս ամեն ինչն արդեն օրակարգում է և անհրաժեշտ է, որ առաջիկա շաբաթներին այն, ինչ կա, լինի շարունակական», - ասել է Հովհաննիսյանը:
Նա նշել է նաև, որ կարևորն իր հացադուլի օրերին հավաքվող մարդկանց ոչ թե քանակն է, այլ որակը:
Պատգամավորի խոսքից հետո Ազատության հրապարակում ներկա հոգևորականն աղոթք կարդաց, օրհնեց իր ձեռքի հացը, որից հետո խնդրեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ճաշակել այն:
Ներկաները ծափահարեցին, ողջունեցին Հովհաննիսյանի որոշումը, որից հետո հայտարարվեց, որ այսօր հրապարակում համերգով հանդես կգա Ռուբեն Հախվերդյանը: Այս պահին համերգն արդեն մեկնարկել է:
Հիշեցնենք, որ Հախվերդյանը երկու օր առաջ եկել էր Ազատության հրապարակ` զորակցելու Րաֆֆի Հովհաննիսյանին:

Армянский политик прекратил голодовку и приступил к родительским обязанностям
Депутат Национального собрания, лидер партии «Наследие» Раффи Ованисян заявил о своем решении прекратить голодовку.
Напомним, что о своем намерении начать голодовку Ованисян сообщил 15 марта на внеочередном заседании партии «Наследие», что, по признанию его однопартийцев, стало сюрпризом даже для них. В качестве причины акции он назвал «сложившуюся в стране чрезвычайную ситуацию».
Выступая перед своими единомышленниками и журналистами, Ованисян отметил, что посвящает свою голодовку 20-летию начала освободительной войны в Карабахе. По его словам, завершился первый акт его голодовки: завтра дочери Ованисяна Шуши исполнится 18 лет, и лидер «Наследия» хочет воздать свой «семейный долг», так как в последнее время он, по его собственному признанию, не выполнял своих родительских обязанностей должным образом.
«Это святое гражданское место (площадь Свободы – ред.) превратилось в хранилище таких ценностей, как свобода, самовластие, достоинство. В политике и обществе мы видим, что пережили возрождение духа и сознания. Настало время, чтобы граждане Армении осознали, что они - следующее поколение нашей государственности. Наш народ с помощью диспутов, выражения поддержки, визитов, песен и плясок требует возвращения власти себе и посредством выборов, и по сути. Все это уже стоит на повестке, и необходимо, чтобы в ближайшие недели все то, что есть, имело продолжение», - отметил Ованисян.
После речи депутата, священник, присутствующий на площади, прочитал молитву и попросил Раффи Ованисяна отведать благословленного хлеба.
Под аплодисменты присутствующих было объявлено, что на площади Свободы с концертом выступит бард, исполнитель авторкой песни Рубен Ахвердян. В эти минуты концерт уже начался.