Գանդիի խոսքն ու Հախվերդյանի երգը. Հովհաննիսյանը դադարեցրեց հացադուլը
ԱԺ պատգամավոր, «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն այսօր Ազատության հրապարակում հայտարարել է հացադուլը դադարեցնելու մասին:
Հիշեցնենք, որ նա հացադուլ էր իրականացնում մարտի 15-ից:
Ազատության հրապարակում ժամը 17:00-ի սահմաններում հավաքված համակիրների և լրագրողների առջև հնչեցրած իր ելույթը Հովհաննիսյանը սկսել է Մահաթմա Գանդիի խոսքերով. «Նախ անտեսում են քեզ, հետո` արհամարում, ապա` հարձակվում քո վրա, հետո դու հաղթում ես»:
Հովհաննիսյանը նշել է, որ իր «Ծոմ Ազատությանը» նվիրում է Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի ազատամարտի երկրորդ տասնամյակի տարեդարձին: Նա հավելել է, որ ավարտում է ծոմի առաջին արարը. վաղը լրանում է իր դստեր` Շուշիի 18-ամյակը, և ինքը ցանկանում է իր ընտանեկան պարտքը մատուցել, քանզի վերջին օրերին թերացել է իր հայրական պարտականությունների կատարման մեջ:
«Ազատության այս քաղաքացիական սրբավայրը դարձել է նույն արժեքների հավաքատեղի` ազատություն, ինքնիշխանություն, արժանապատվություն: Քաղաքականության և հասարակության մեջ մենք տեսնում ենք, որ ապրել ենք ոգու և գիտակցության բարձրացման մի հանգրվան, այլևս ժամանակն է, որ ՀՀ քաղաքացիները գիտակցեն, որ իրենք են մեր պետականության ապագա սերունդները: Բանավեճերի, զորակցության, այցերի, երգի ու պարի միջոցով մեր ժողովուրդը պահանջում է իշխանության վերադարձը թե ընտրական միջոցով, թե` ըստ էության: Այս ամեն ինչն արդեն օրակարգում է և անհրաժեշտ է, որ առաջիկա շաբաթներին այն, ինչ կա, լինի շարունակական», - ասել է Հովհաննիսյանը:
Նա նշել է նաև, որ կարևորն իր հացադուլի օրերին հավաքվող մարդկանց ոչ թե քանակն է, այլ որակը:
Պատգամավորի խոսքից հետո Ազատության հրապարակում ներկա հոգևորականն աղոթք կարդաց, օրհնեց իր ձեռքի հացը, որից հետո խնդրեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ճաշակել այն:
Ներկաները ծափահարեցին, ողջունեցին Հովհաննիսյանի որոշումը, որից հետո հայտարարվեց, որ այսօր հրապարակում համերգով հանդես կգա Ռուբեն Հախվերդյանը: Այս պահին համերգն արդեն մեկնարկել է:
Հիշեցնենք, որ Հախվերդյանը երկու օր առաջ եկել էր Ազատության հրապարակ` զորակցելու Րաֆֆի Հովհաննիսյանին:

Home / Armenia / With Quote from Gandhi, Music from Hakhverdian, Raffi Hovannisian Ends Hunger Strike
With Quote from Gandhi, Music from Hakhverdian, Raffi Hovannisian Ends Hunger Strike
Heritage Party leader Raffi Hovannisian just announced that he is ending his hunger strike.
Recall, he began his “Fast for Freedom” on Mar. 15 in Yerevan’s Liberty Square.
Hovannisian began a speech delivered around 5 pm at Liberty Square to supporters and journalists with a quote attributed to Mahatma Gandhi: “First they ignore you, then they ridicule you, then they attack you, then you win.”
Hovannisian then said that he is dedicating his “Fast for Freedom” to the twentieth anniversary of the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh War. He added, the “first act” of the fast has come to an end: tomorrow is his daughter Shushi’s 18th birthday and he would like to fulfill his familial obligations, since lately his forsaken his duties as a father.
“This civil sanctuary of liberty has become the gathering place of these same values: liberty (freedom), sovereignty, dignity. In politics and in society we see that we have lived in a harbor of spirit- and consciousness-raising; now it’s the time for RA citizens to realize that they’re the future generations of our state. Through debates, solidarity, visits, song and dance, our people are demanding the return of power [to the people] through both elections and essentially. All this is already on the agenda and is necessary so that, in the coming weeks, that which there is is continuous,” he said.
The MP noted that what’s important is not the quantity but the quality of people who gathered during the days of his hunger strike.
After his speech, a priest present at the gathering read a prayer, blessed the bread in his hand, then asked Hovannisian to eat it.
Those present clapped, welcomed Hovannisian’s decision, after which an announcement was made that local singer Ruben Hakhverdyan will hold a concert at Liberty Square today. The concert has already commenced.