Լիբիայի ԱԳ ղեկավարը հրաժարվել է Քադաֆիից և փախել Մեծ Բրիտանիա
Լիբիայի Արտաքին Գործերի նախարար Մուսա Կուսան փախել է Մեծ Բրիտանիա, հաղորդում է «Ալ Ջազիրան»` հղում կատարելով Բրիտանիայի Արտաքին Գործերի նախարարությանը:
Նախարարությունը հայտարարել է, որ չորեքշաբթի Կուսան Անգլիայի հարավում գտնվող «Ֆարնբորո» օդանավակայան է ժամանել Թունիսից մեկնող չվերթով:
«Նա ինքնակամ է ժամանել Մեծ Բրիտանիա: Նա ասաց մեզ, որ պատրաստվում է հրաժարական տալ: Ներկայումս նրա հետ քննարկում ենք այս հարցը»,- ասված է նախարարության հայտարարության մեջ:
«Մենք խրախուսում ենք Քադաֆիի շրջապատի այն մարդկանց, ովքեր որոշում են լքել նրան և Լիբիայի համար առավել լավ ապագա ենք ուզում, որտեղ հնարավոր կլինի այնպիսի քաղաքական փոփոխություններ անել և բարեփոխումներ իրականացնել, որոնք Լիբիայի ժողովրդի շահերից կբխեն», - նշված է նախարարության հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Լիբիայի կառավարության խոսնակը հերքել էր լուրերն այն մասին, որ Մուսա Կուսան փախել է երկրից:
«Նա դիվանագիտական առաքելություն է իրականացնում»,-ասել է Լիբիայի ԱԳՆ խոսնակ Մուսա Իբրահիմը: Սակայն այլ պարզաբանումներ չեն եղել:
Նշենք, որ ռազմական գործողությունները Լիբիայում շարունակվում են: Երեկ Քադաֆիին հաջողվել է կրկին հետ վերցնել ընդդիմադիրների կողմից գրավված ռազմավարական նշանակություն ունեցող նավթային Ռաս Լանուֆ քաղաքը:

Libyan Foreign Minister Defects to Britain
Libyan Foreign Minister Moussa Koussa is in Britain and says he is "no longer willing" to work for the regime.
The Foreign Office said Koussa flew into an airport near the capital on March 30. He has subsequently spent hours talking to British officials.
A British Foreign Office statement said that Koussa "has told us that he is resigning his post," reports RFE/RL.
"We encourage those around Gaddafi to abandon him and embrace a better future for Libya that allows political transition and real reform that meets the aspirations of the Libyan people," a Foreign Office spokesperson said, reports the UK's The Telegraph.
He arrived in Britain after a two-day stay in Tunisia, which Tripoli had officially described as a "private visit."
Several senior members of Gaddafi's entourage have defected since the uprising against his 42-year-rule began more than a month ago.
Koussa's defection comes as rebels in Libya are retreating from former strongholds along the eastern coast after advances by forces loyal to Gaddafi, as world powers consider arming outgunned rebel forces.