Լիբիայի ԱԳ ղեկավարը հրաժարվել է Քադաֆիից և փախել Մեծ Բրիտանիա
Լիբիայի Արտաքին Գործերի նախարար Մուսա Կուսան փախել է Մեծ Բրիտանիա, հաղորդում է «Ալ Ջազիրան»` հղում կատարելով Բրիտանիայի Արտաքին Գործերի նախարարությանը:
Նախարարությունը հայտարարել է, որ չորեքշաբթի Կուսան Անգլիայի հարավում գտնվող «Ֆարնբորո» օդանավակայան է ժամանել Թունիսից մեկնող չվերթով:
«Նա ինքնակամ է ժամանել Մեծ Բրիտանիա: Նա ասաց մեզ, որ պատրաստվում է հրաժարական տալ: Ներկայումս նրա հետ քննարկում ենք այս հարցը»,- ասված է նախարարության հայտարարության մեջ:
«Մենք խրախուսում ենք Քադաֆիի շրջապատի այն մարդկանց, ովքեր որոշում են լքել նրան և Լիբիայի համար առավել լավ ապագա ենք ուզում, որտեղ հնարավոր կլինի այնպիսի քաղաքական փոփոխություններ անել և բարեփոխումներ իրականացնել, որոնք Լիբիայի ժողովրդի շահերից կբխեն», - նշված է նախարարության հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ Լիբիայի կառավարության խոսնակը հերքել էր լուրերն այն մասին, որ Մուսա Կուսան փախել է երկրից:
«Նա դիվանագիտական առաքելություն է իրականացնում»,-ասել է Լիբիայի ԱԳՆ խոսնակ Մուսա Իբրահիմը: Սակայն այլ պարզաբանումներ չեն եղել:
Նշենք, որ ռազմական գործողությունները Լիբիայում շարունակվում են: Երեկ Քադաֆիին հաջողվել է կրկին հետ վերցնել ընդդիմադիրների կողմից գրավված ռազմավարական նշանակություն ունեցող նավթային Ռաս Լանուֆ քաղաքը:

Министр иностранных дел Ливии бежал в Лондон
Глава министерства иностранных дел Ливии Муса Куса бежал из страны. Как сообщает Lenta.ru со ссылкой на Agence France-Presse, в среду, 30 марта, он прилетел в Лондон из Туниса и заявил британскому парламенту, что покинул свой пост.
Информацию о прибытии Кусы подтвердили в министерстве иностранных дел Великобритании, подчеркнув, что министр действовал по "собственной воле".
Отмечается, что в Тунисе Куса пробыл два дня, и эта поездка именовалась "частным визитом".
В сообщении, которое распространили в связи с приездом ливийского министра власти Великобритании, Куса называется одной из ключевых фигур в правительстве Муаммара Каддафи - человеком, который представлял режим на международном уровне и который "более не желает это делать".
Между тем, телеканал "Аль-Джазира" в своем ливийском блоге сообщает, что правительство Туниса заморозило все активы Каддафи в стране. Отмечается, что это решение затронет ливийские инвестиции в отели, сеть заправочных станций и нефтяной терминал на территории Туниса.
Ранее 30 марта британские власти объявили о высылке из страны ливийского военного атташе и еще четырех дипломатов, пояснив, что те могут представлять опасность для Великобритании.
Муса Куса стал министром иностранных дел Ливии в марте 2009 года. До этого на протяжении 15 лет он возглавлял ливийскую разведку и считался одним из влиятельнейших людей в государстве.