Թուրքիայի վարչապետը կրկնել է ԱԳ նախարարի խոսքերը հայազգի տնտեսագետի մասին
«Ես հաշվի չեմ առնում իմ երկրի քաղաքացիների էթնիկ պատկանելությունը»,- հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը` մեկնաբանելով հայազգի գիտնական Տարոն Աջեմօղլուին Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպությունում (OECD) Թուրքիայի դեսպանի (գրասենյակը` Փարիզում) պաշտոնն առաջարկելու մասին հարցը:
«Նա բարձրակարգ մասնագետ է: Նա ասել է, որ հաճույքով կընդուներ առաջարկը ապագայում, բայց ներկայումս նա կենտրոնացած է իր գիտական աշխատանքի վրա: Մենք հավատում ենք, որ նա մեր երկիրը առավելագույնս լավ կներկայացներ: Երբ մենք նման քայլերի ենք գնում, մենք չենք նայում մեր քաղաքացիների էթնիկ պատկանելությանը»,- Էրդողանի խոսքերն է մեջբերում «Սթար» պարբերականը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ երկրի ԱԳ նախարար Ահմեթ Դավութօղլուն հայտարարել էր, որ «խտրականություն կլիներ գնահատել Թուրքիայի քաղաքացուն ըստ կրոնական կամ ազգային պատկանելության»:

Эрдоган внес свою лепту в защиту кандидатуры посла-армянина
«Я не принимаю во внимание этническое происхождение граждан своей страны», - заявил премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган, комментируя вопрос о назначении известного экономиста армянского происхождения Тарона Аджемоглу на должность посла Турции в Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), офис которой находится в Париже.
«Он - высококлассный специалист. Аджемоглу сказал, что с радостью примет это предложение в будущем, а сейчас он сосредоточен на научной работе. Мы верим, что он представит нашу страну наилучшим образом. Когда мы идем на такое, нас не интересует этническая принадлежность наших граждан», - цитирует слова Эрдогана газета «Стар».
Напомним, что ранее глава турецкого МИД Ахмед Давутоглу заявил, что «оценивать гражданина Турции по его религиозной или национальной принадлежности является дискриминацией».
«Основным условием для нас является профессионализм и знания гражданина Турции», - подчеркнул глава МИД.