Թուրքիայի վարչապետը կրկնել է ԱԳ նախարարի խոսքերը հայազգի տնտեսագետի մասին
«Ես հաշվի չեմ առնում իմ երկրի քաղաքացիների էթնիկ պատկանելությունը»,- հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը` մեկնաբանելով հայազգի գիտնական Տարոն Աջեմօղլուին Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպությունում (OECD) Թուրքիայի դեսպանի (գրասենյակը` Փարիզում) պաշտոնն առաջարկելու մասին հարցը:
«Նա բարձրակարգ մասնագետ է: Նա ասել է, որ հաճույքով կընդուներ առաջարկը ապագայում, բայց ներկայումս նա կենտրոնացած է իր գիտական աշխատանքի վրա: Մենք հավատում ենք, որ նա մեր երկիրը առավելագույնս լավ կներկայացներ: Երբ մենք նման քայլերի ենք գնում, մենք չենք նայում մեր քաղաքացիների էթնիկ պատկանելությանը»,- Էրդողանի խոսքերն է մեջբերում «Սթար» պարբերականը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ երկրի ԱԳ նախարար Ահմեթ Դավութօղլուն հայտարարել էր, որ «խտրականություն կլիներ գնահատել Թուրքիայի քաղաքացուն ըստ կրոնական կամ ազգային պատկանելության»:

“I don’t look at my citizens’ ethnic background,” read the headline of Istanbul-based daily Star’s front-page article yesterday, quoting remarks from Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan, who commented on Turkey’s offer to Turkish-Armenian academic Daron Acemoğlu to become its representative at the Paris-based Organization for Economic Cooperation and Development (OECD).
“He is a very qualified colleague. He said he would be pleased to take up the offer in the future but that right now he is focusing on his academic goals. We believe he will represent our country in the best of ways. When we take such actions, we do not look at the ethnic background of our citizens,” Erdoğan said.
Earlier, Turkish Minister of Foreign Affairs Ahmet Davutoğlu had said, “It’s impossible for us to subject citizens of the Republic of Turkey to discrimination on an ethical and religious basis.