Քաղբանտարկյալին ազատ արձակելու միջնորդությունն ուղարկվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով
«Սևան» քրեակատարողական հիմնարկի պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատման հարցերով վարչական հանձնաժողովը քաղբանտարկյալ Արամ Բարեղամյանին վաղաժամկետ պայմանական ազատ արձակման ներկայացնելու վերաբերյալ միջնորդությունը արդեն ուղարկել է միջգերատեսչական անկախ հանձնաժողով: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանին հաղորդել է Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկների վարչության խոսնակ Արսեն Բաբայանը: Նրա խոսքով` եթե միջգերատեսչական հանձնաժողովը հավանություն տա վարչական հանձնաժողովի միջնորդությանը¸ ապա Բարեղամյանի վաղաժամկետ ազատ արձակման հարցը կլուծի դատարանը:
Հիշեցնենք, որ Բարեղամյանը 2008թ. փետրվարին տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների ժամանակ եղել է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի Հրազդանի նախընտրական շտաբի պետը: Նա վեց տարվա ազատազրկման է դատապարտվել մարտի 1-ի քրեական գործով` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316 հոդվածի 2-րդ մասով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելը):

Прошение об освобождении политзаключенного направили в независимую межведомственную комиссию
Административная комиссия по условно-досрочному освобождению УИУ «Севан» направила прошение в независимую межведомственную комиссию об условно-досрочном освобождении политзаключенного Арама Барегамяна. Об этом радиостанции «Свобода» сообщил спикер управления тюрем министерства юстиции Армении Арсен Бабаян. По его словам, если межведомственная комиссия одобрит ходатайство, то вопрос досрочного освобождения решит суд.
Напомним, что Барегамян во время президентских выборов в феврале 2008 года был начальником предвыборного штаба в городе Раздан лидера оппозиции, первого президента Левона Тер-Петросяна. Он был осужден на 6 лет тюремного заключения по уголовному делу 1 марта по части 2 статьи 316.