«Մենք կասենք` ում հետ, ոնց». ՀՅԴ-ն միավորում է խոստանում
Ընդդիմության միավորման համար կան օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ խանգարող հանգամանքներ, որոնց մասին այսօր «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կազմակերպած «100 հարց ու պատասխան» շարքի երկրորդ քննարկման ժամանակ խոսել է ԱԺ Դաշնակցություն խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
«Հայ Ազգային Կոնգրեսը գործող իշխանությունների հետ շատ ավելի սերտ ընդհանրություններ ունի` չնայած հայհոյանքներին, իրար ինչ ասես ասելուն: Բայց կան քաղաքական ասպարեզներ, որտեղ նրանց մոտիկ լինելը ցայտուն նկատվում է, ինչպես օրինակ` Ղարաբաղի հարց, հայ-թուրքական հարաբերությունների հարց: Նրանք այստեղ համագործակցելու շատ ավելի մեծ դաշտ ունեն, քան, ասենք, Դաշնակցության, «Նոր ժամանակների», «Ժառանգության»` այն կուսակցությունների հետ, որոնք միավորվել էին «ոչի» շարժման մեջ»,- ասել է դաշնակցականը:
Բանախոսը նշել է նաև սուբյեկտիվ գործոնները.
«Միավորվել ինչի՞ համար, որ ի՞նչ նպատակի հասնենք. ինչ-որ քաղաքական ուժ գա իշխանությա՞ն ու անի էն, ինչ անում են էսօրվա իշխանությունները, քանզի այլ փորձ քաղաքական ուժը չունի: Թե՞ վերափոխենք երկրի կառավարման ամբողջական կարգը»,- ասել է նա:
Հովհաննիսյանը նշել է, որ եթե իրենց նման առաջարկով դիմեն, իրենք չեն մերժի:
«Բայց էսօր, որքան մենք հասկանում ենք, մեկ քաղաքական շրջանակի ներքո է միավորման առաջարկ արվում, իսկ ովքեր այս սխեմայի մեջ չեն տեղավորվում, անխնա հայհոյում են», - ասել է բանախոսը:
Հովհաննիսյանը նշել է այն պայմանները, որոնց դեպքում միավորումը տեղի կունենա.
«Միավորում, իհարկե, կլինի, բայց մենք կասենք` ում հետ ու ոնց, այլ ոչ թե թելադրանքի տակ տեղի կունենա դա»:

Мы скажем – с кем и как. Дашнаки обещают объединение
Для объединения оппозиции есть объективные и субъективные препятствия, о которых сегодня на втором обсуждении ряда «100 вопросов и ответов», организованного фондом «Сивилитас», заявил руководитель фракции «Дашнакцутюн» Ваан Ованисян.
«У Армянского национального конгресса есть больше общего с действующими властями, несмотря на взаимные оскорбления. Но есть политические поля, где их близость очевидна, например, вопрос Карабаха, армяно-турецкие отношения. Здесь у них большее поле для сотрудничества, чем, скажем, у «Дашнакцутюн», «Новых времен», «Наследия», у партий, объединившихся в движении «нет»», - сказал дашнакский деятель.
Он отметил и положительные факторы: «Ради чего объединяться? С какой целью? Для того, чтобы к власти пришла какая-то политическая сила и делала то, что делает нынешняя власть, так как у политической силы нет иного опыта? Или нам изменить весь порядок правления в стране?», - сказал он.
Ованисян заявил, что если к представляемой им силе обратяться с предложением объединиться, они не откажутся: «Но сегодня, насколько мы понимаем, предложение делается лишь при схожем политическом подходе, а того, кто не умещается в эту схему, беспощадно ругают», - сказал он.